A A+ A++
  • 4 grudnia wchodzą w życie kolejne przepisy Pakietu Deregulacyjnego – możliwość pozostawienia dotychczasowej polskiej tablicy rejestracyjnej i możliwość czasowego wycofania pojazdu z ruchu.
  • Czasowe wycofanie z ruchu nie będzie dotyczyć motocykli, nie wiadomo dlaczego.
  • Pozostałe elementy tego pakietu to między innymi brak obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy, czy rejestracja nowego pojazdu przez internet.

Jeszcze w tym roku, 4 grudnia wejdą w życie kolejne przepisy tak zwanego Pakietu Deregulacyjnego. Chodzi o możliwość pozostawienia dotychczasowej, polskiej tablicy rejestracyjnej przy zakupie używanego pojazdu. Dziś możliwość taka istnieje tylko wówczas, gdy pojazd zarejestrowany był w tym samym powiecie.

Druga ze zmian, która wchodzi w grudniu br. to możliwość czasowego wycofania pojazdu z ruchu na okres od trzech do dwunastu miesięcy. Kierowca, który zdecyduje się na taki krok, będzie musiał o swojej decyzji powiadomić starostwo powiatowe i ubezpieczyciela. Ten, na okres kiedy pojazd będzie wycofany z ruchu zobowiązany jest obniżyć cenę polisy co najmniej o 95 procent.

Wycofanie z ruchu nie będzie dozwolone w każdym przypadku. Zgodnie z przepisami uzasadnieniem takiej operacji musi być konieczność przeprowadzenia naprawy w związku z uszkodzeniem zasadniczych elementów nośnych konstrukcji lub w przypadku wystąpienia szkody istotnej.

Niestety, możliwość czasowego wycofania z ruchu zarezerwowana została tylko dla posiadaczy samochodów osobowych. Motocykliści z jakiegoś trudnego do wytłumaczenia powodu zostali z tego przepisu wyłączeni, zupełnie jakby konieczność wykonania naprawy nas nie dotyczyła.

Inne przepisy Pakietu Deregulacyjnego albo weszły już w życie, albo wejdą wkrótce. Od grudnia ubiegłego roku zniknął obowiązek posiadania przy sobie blankietu prawa jazdy, polisy OC i dowodu rejestracyjnego. W tym roku pojawiła się możliwość rejestracji nowego pojazdu przez internet (mogą to robić dealerzy). Ostatnią ze zmian będzie likwidacja Karty Pojazdu i nalepki kontrolnej. Przepis ten wejdzie w życie 4 września przyszłego roku.

Przeczytaj także: rozbrajamy Pakiet Deregulacyjny.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFundusze europejskie (unijne) 2021 – nabory wniosków i konkursy w lipcu
Następny artykułNielegalna farma kryptowalut na Ukrainie kopała także rzadkich zawodników w grze FIFA