Zmarł ksiądz Edmund Napierała, który w czasie swojego trwającego ponad 42 lata kapłaństwa był m.in. przez 9 lat proboszczem parafii pw. św. Jakuba Większego w Barcinie.
Kuria Metropolitalna w Gnieźnie poinformowała, że w piątek 10 lutego zmarł ks. Edmund Napierała (ur. 1955, wyświęcony w 1980 r.), proboszcz parafii pw. św. Mateusza Ew. i Ap. w Murzynnie (dekanat gniewkowski).
Podczas swojej posługi ks. Edmund Napierała był m.in. proboszczem parafii pw. św. Jakuba Większego w Barcinie. Posługę pełnił w niej od 28 czerwca 2009 r. Na placówkę duszpasterską w starym mieście w Barcinie przyszedł wówczas z parafii pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Wylatowie (gm. Mogilno), gdzie wcześniej też był proboszczem (1991-2009). W parafii pw. św. Jakuba Większego w Barcinie ks. Edmund Napierała zastąpił wtedy odchodzącego na emeryturę długoletniego proboszcza ks. Rajmunda Kołodziejczaka (obecnie też już nie żyje).
Jak podała w krótkim biogramie zmarłego księdza, Kuria Metropolitalna w Gnieźnie, ksiądz Edmund Napierała święcenia kapłańskie przyjął 7 czerwca 1980 roku w katedrze gnieźnieńskiej z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego. Pierwszą parafią, do której został posłany było Mieścisko. Następnie był wikariuszem: w parafii pw. Opatrzności Bożej w Inowrocławiu (1981-1982), w parafii w Łabiszynie (1982-1985), w parafii pw. Chrystusa Króla w Bydgoszczy (1985), w parafii w Janowcu Wielkopolskim (1985-1986), ponownie w parafii pw. Chrystusa Króla w Bydgoszczy (1986-1988) i w parafii pw. Świętego Krzyża w Bydgoszczy (1988-1991). Stąd przeszedł na wspomnianą placówkę duszpasterską w Wylatowie.
Ks. Edmund Napierała był proboszczem w parafii pw. św. Jakuba Większego w Barcinie do 2018 r., skąd przeszedł na posługę duszpasterską do parafii w Murzynnie. W czasie jego posługi w Barcinie najważniejszym wydarzeniem w życiu duchowym parafii stała się odbudowa Pomnika Serca Chrystusa Króla na Górze św. Wojciecha.
Odnowienie Góry św. Wojciecha w Barcinie i odbudowa Figury Najświętszego Serca Pana Jezusa (taką bowiem w rzeczywistości nosi nazwę pomnik w odróżnieniu od tej przyjętej w nazwie założonego w 2010 r. komitetu jego odnowy) kosztowały prawie 600.000 zł. Środki pochodziły z budżetu gminy Barcin, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i ofiarności społecznej. Pomnik Chrystusa, na wzór tego z lat trzydziestych ub.w. wrócił w to miejsce w 2012 r. W kolejnych latach posługi duszpasterskiej ks. Edmunda Napierały w Barcinie, Góra św. Wojciecha stała się miejscem wydarzeń o charakterze świecko-kościelnym. Były tam corocznie organizowane przez Towarzystwo Miłośników Miasta i Gminy w Barcinie we współpracy m.in. z księdzem Edmundem Napierałą pikniki historyczne związane z Legendą o św. Wojciechu w Barcinie.
Msza św. z wprowadzeniem trumny z ciałem śp. ks. Edmunda Napierały celebrowana będzie w środę 15 lutego o 15.30 w kościele w Murzynnie.
Msza św. pogrzebowa sprawowana będzie w czwartek 16 lutego o 11.00 w kościele w Murzynnie pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Pochówek na cmentarzu parafialnym parafii pw. Opatrzności Bożej w Inowrocławiu.
Karol Gapiński, 11 II 2023
Marek Szaruga (1963-2023): – Burmistrzem się bywa, a człowiekiem się jest


Komendant Hufca ZHP Żnin Marian Ogórkiewicz – człowiek, który uczył tworzenia więzi


Feliks Malinowski – nauczyciel, przewodnik, legenda Pałuk (video)


Jerzy Krzyś, lekarz, Honorowy Obywatel, historyk Barcina – wspominamy


Zdzisław Małecki – sekretarz PZPR, który umiał pokojowo rozwiązywać problemy


Pierwszy przewodniczący Rady Miejskiej w Barcinie – Andrzej Kłos


Ksiądz Janusz Mnichowski – starał się zobaczyć w drugim człowieku dobro


Harcerskim szlakiem przez życie – wywiad z dh. Marianem Ogórkiewiczem
1XI2023
Autor: Pałuki
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS