A A+ A++

Przy sprzyjającej pogodzie w dniach od 22 do 25 września 2022 r. odbyła się kolejna już IX edycja Brzeskiej Biesiady Piwnej połączona w tym roku z Piknikiem Patriotycznym pod hasłem „Z hymnem na ustach”. To było nawiązanie do kilku rocznic związanych z naszym hymnem narodowym, przypadających właśnie w tym roku.

Z tego powodu zasięg i rozmach tegorocznego wydarzenia był wyjątkowy. Impreza została wydłużona do czterech dni, a z racji wielości przygotowanych atrakcji, odbywała się w kilku lokalizacjach. Rozpoczęła się mocnym akcentem – czwartkowym koncertem Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w Sali Pinottiego w Muzeum Piastów Śląskich. Następnego dnia na terenie restauracji „Wozownia” odbyły się występy trio gitarowego „Pryzmat” i zespołu folkowego „Wilkowianie”.
W sobotę 24 września najpierw na terenie Klubu Wojskowego 1. Pułku Saperów odbył się koncert „Na Patriotyczną Nutę”, w wykonaniu zespołów Klubu Wojskowego. Potem zebrani przenieśli się na teren restauracji „Wozownia”, gdzie odbyły się tradycyjne rytuały Brzeskiej Biesiady Piwnej, w historycznej oprawie grupy rekonstrukcyjnej „Semper Fidelis” pod kierunkiem Krzysztofa Rozpondka. Uroczystego otwarcia beczki piwa w tym roku dokonali wspólnie prezes OROT Stanisław Rakoczy i właściciel „Wozowni” Janusz Piotrowicz. W części artystycznej zaprezentowały się Orkiestra Dęta „Select Band” ze Starych Siołkowic pod kierunkiem Józefa Prodlika i zespół „Wilkowianie”.
W niedzielne południe odbył się Piknik Rodzinny na terenie sąsiadującej z „Wozownią” WSHE w Brzegu. Kadra naukowa i studenci tej uczelni przygotowali mnóstwo atrakcji dla dzieci i całych rodzin, które miały także miały patriotyczne odniesienia.
W tym samym czasie na dziedzińcu Zamku Piastowskiego zaczęła się zasadnicza część Pikniku Patriotycznego. Wśród gości pojawili się m.in. Dowódca 1. Brzeskiego Pułku Saperów im. Tadeusza Kościuszki płk Grzegorz Oskroba, Starosta Powiatu Brzeskiego Jacek Monkiewicz, przedstawiciele Marszałka Województwa Opolskiego i WSHE w Brzegu. Na początku zaprezentowane zostały różne formy dziedzictwa kulinarnego województwa opolskiego. Potem odśpiewane zostały pieśni, które wcześniej pełniły rolę hymnu i pieśni związane z wojskiem polskim. Potem odbyła się parada historyczna różnych formacji wojskowych od średniowiecznych rycerzy, poprzez Husarię, Legiony Dąbrowskiego, Ułanów Piłsudskiego do żołnierzy Wojska Polskiego. Zaprezentowali oni odpowiadające danej epoce pojedynki i starcia. Na zakończenie odbyło się spotkanie ze znanym historykiem i pisarzem, Jackiem Komudą, który w gawędziarskiej formie opowiedział zebranym w Sali Pinottiego o dziejach polskiego hymnu narodowe

Poprzedni artykuł1 października. Dziś obchodzimy m.in. Międzynarodowy Dzień Osób Starszych
Następny artykułZaginął Andrzej Nizio z Brzegu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAwans Grzyba i Biniędy, nowi liderzy ośki
Następny artykułCRO Race 2022: etap 5. Jonas Vingegaard na królewskim