A A+ A++

O czym rozpisywała się prasa kilkadziesiąt, a nawet sto lat temu? Jakie informacje trafiały na czołówki gazet? I najciekawsze, jak się wtedy pisało? Zapraszamy na cykl “Z pożółkłych szpalt”, w którym będzie można przeczytać informacje sprzed lat; niektóre mogą zaskoczyć.

Ukaranie obcego obywatela. Za nielegalne przebywanie na terytorjum Rzczplitej ukarano niemca, Strausa Ernesta, zam. w Radomiu przy ul. Słowackiego 100, 25-złotową grzywną.

Ziemia Radomska nr 60, 14 marca 1934

Komitet Opieki nad Kościołem

i gmachem Po-Bernardyńskim

Dnia 14 marca w godzinach wieczorowych w mieszkaniu rektora kościoła Po-Bernardyńskiego odbyło się zebranie przedstawicieli urzędów, instytucyj samorządowych i społecznych, oraz różnych organizacyj Radomskich.

(…) Kościół Po-Bernardyński jest niemal jedynym monumentalnym zabytkiem historycznym i architektonicznym naszego miasta. Troska o utrzymanie tych szacownych murów i przystosowanie ich do potrzeb kulturalnych miasta winna być nie tylko obowiązkiem obywatelskim Radomia, lecz ich dumą i chlubą.

Na wniosek przewodniczącego wszyscy obecni w liczbie 23osób postanowili zgodnie z życzeniem Wojewódzkiego Urzędu Konserwatorskiego w Krakowie utworzyć stały Komitet, którego zadaniem byłoby opiekować się Kościołem i gmachem poklasztornym, aby je ochronić od ruiny i zagłady. Zaaprobowano dotychczasowe prace i poczynania tymczasowego Komitetu i program nakreślony przez dotychczasowy Komitet postanowiono kontynuować z całą gorliwością i pieczołowitością. Komitet postanowił dalej interesować sprawami Bernardynów jaknajszersze warstwy społeczeństwa radomskiego. (…)

Ziemia Radomska nr 62, 16 marca 1934

Przed otwarciem nowych linij kolejowych. Dowiadujemy się ze sfer kolejowych, że na jesieni rb. nastąpi uroczyste otwarcie ruchu kolejowego na budowanej obecnie linji Radom-Warszawa. Po ukończeniu tej linji, oraz kolei Miechów-Kraków, również znajdującej się w budowie, pociągi z Warszawy do Krakowa kierowane będą przez Radom. Projektuje się również, skierowanie przez Radom-Skarżysko-Rozwadów pociągów do Lwowa. Na kursowanie pociągów lwowskiego i krakowskiego przewidziano dwa postoje: Radom i Skarżysko. 

Ziemia Radomska nr 53, 6 marca 1934

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Groźny Pożar. We wsi Orońsk, pow. radomskiego, wybuchł pożar w zagrodzie Katarzyny Płowiec, który następnie przerzucił się na sąsiednie zabudowania. Wskutek niedostatecznej akcji ratunkowej spaliło się: 3 domy mieszkalne, 7 stodół, 6 obór, 3 chlewy, 14 przystawek, 20 sztuk drobiu, 9 świń, oraz sprzęt rolniczy. Straty wynoszą około 10.000 zł. Przyczyny pożaru nie ustalono.

Ziemia Radomska nr 60. 14 marca 1934

Radom w ciemnościach

W ciągu ubiegłej niedzieli w rozmaitych dzielnicach miasta gasły światła elektryczne, pogrążając je w nieprzeniknionych ciemnościach.

Największą część miasta nawiedziły ciemności około godziny 7 wieczorem – trwając ew śródmieściu w ciągu 20 minut.

Te przerwy w oświetleniu wywoływane zostały silnym wiatrem, który zrywał przewody elektryczne.

Oczywiście pogotowie monterskie miało wytężony dzień pracy.

Świadczy to równocześnie o tem, że jednak przewody elektryczne w naszem mieście domagają się poważniejszej i radykalniejszej kuracji.

Ziemia Radomska nr 41, 19 lutego 1935

Usiłowanie zabójstwa wójta

W nocy w poniedziałku na wtorek przez wieś Bukowno (gm. Radzanów) przechodził wójt tej gminy, mieszkaniec wsi Kozłów, Michał Leśniowski.

Do przechodzącego zaczęli strzelać w ciemnościach nocnych jacyś ludzie i ranili go poważnie w głowę.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Policja wszczęła energiczne śledztwo, celem wykrycia sprawców usiłowanego zabójstwa.

Ciężko rannego wójta przewieziono do szpitala w Warszawie, gdzie natychmiast dokonano na nim operacji wyjęcia kuli z głowy.

Po operacji stan chorego polepszył się trochę, lecz w dalszym ciągu życiu jego grozi jeszcze niebezpieczeństwo.

Według wszelkiego prawdopodobieństwa sprawcy usiłowań skrytobójczych niedługo będą wykryci.

Ziemia Radomska nr 61, 14 marca 1935

Kradzież

W nocy, dn. 14 b. m. nieznany sprawca zapomocą otwarcia okiennicy i wybicia szyby, dostał się do budki mieszczącej się przy ul. Słowackiego 37, skąd na szkodę Błaszkiewicza Zygmunta tam zamieszkałego skradł 50 klg. pomarańczy, 10 klg czekolady oraz papierosów różnych gatunków, ogólnej wartości 241 złotych. Dochodzenie prowadzi się.

Ziemia Radomska nr 62, 15 marca 1935

Zniewagi

W dniu 19 b. m. w godzinach rannych, w czasie wykonywania obowiązków służbowych został znieważony słownie szeregowy P. P. przez Goldberg Rywkę, zam. przy ul. Targowej 8, a posiadającą jatkę z mięsem przy ul. Traugutta 45. Dochodzenie prowadzi się.

Ziemia Radomska nr 62, 15 marca 1935

nika fot. archiwum cozadzien.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCieszyn: Grafficiarze złapani na gorącym uczynku
Następny artykułJak przeczytać odrzucone powiadomienia na Androidzie? To bardzo proste! Zobacz nasz krótki poradnik