A A+ A++

Liście lubczyku z powodzeniem zastąpią kostki rosołowe czy maggi. Są od nich zdecydowanie zdrowsze i naturalnie aromatyczne. Jednak lubczyk to dużo więcej niż akcent niedzielnego rosołu. Do czego jeszcze warto go dodawać? Jakie korzyści dla zdrowia przyniosą zielone części rośliny, a kiedy warto sięgnąć po wyciąg i wywar z jej korzeni? Podpowiadamy.

Lubczyk – co to za roślina?

Lubczyk wywodzi się z terenów Afganistanu i Iranu. W Polsce jest rośliną uprawną i wciąż zyskuje na popularności. Do celów kulinarnych używa się zielonych liści – zarówno świeżych, jak i suszonych. Ich kształt nie pozostawia wątpliwości – podobieństwo do liści selera nie jest przypadkowe, bo lubczyk należy do rodziny selerowatych. Do celów leczniczych wykorzystywany jest korzeń rośliny. Z jego właściwości skrzętnie korzysta współczesna fitoterapia, przemysł kosmetyczny i farmaceutyczny.

Czytaj również: Dodajesz to do rosołu? Lepiej przestań. Zniszczysz swoje zdrowie

Zielone liście lubczyku

Niezwykle aromatyczne liście lubczyku z powodzeniem zastąpią nie tylko maggi i kostki rosołowe, ale też vegetę czy sos sojowy. Podobnie jak wymienione przyprawy, listki lubczyku mają silnie wyczuwalny smak umami. W odróżnieniu od nich są zupełnie naturalnym, więc najzdrowszym dodatkiem. 

Wartości odżywcze liści lubczyku

Obok intensywnego smaku i aromatu, niekwestionowanym atutem liści lubczyku jest zawarty w nich chlorofil – związek, który jest barwnikiem roślinnym i ma silne właściwości przeciwutleniające. Chlorofil ma korzystny wpływ na dotlenienie i odżywienie wszystkich komórek ciała. Usprawnia również usuwanie z organizmu toksyn, złotogłów i zbędnych produktów przemiany materii.

Liście lubczyku są lekkostrawne, a dzięki zawartości błonnika mają korzystny wpływ ma perystaltykę jelit i procesy metaboliczne.

Do czego dodawać liście lubczyku?

Intensywny smak i aromat liści sprawdzi się nie tylko w rosole, ale też w wielu innych zupach. Lubczyk podkreśli smak krupniku, zupy pomidorowej czy flaczków. Warto użyć go również do przyrządzania sosów i gulaszy. Gotowane i duszone z dodatkiem lubczyku dania zyskują pełniej … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł20 gifów przedstawiających niecodzienne sytuacje XIV – Jak król życia pije wino
Następny artykułDostaje 21 tys. zł, za luksus uważa słuchawki za 450 zł. Ile trzeba zarabiać w Warszawie, żeby żyć luksusowo