Według raportu Boston Consulting Group w 2018 roku wartość inwestycji w aktywa odpowiedzialne społecznie wyniosła 23 biliony dolarów, czyli ponad ¼ wartości wszystkich światowych aktywów inwestycyjnych. Do tego wzrostu przyczynia się przede wszystkim zwiększająca się świadomość zmian klimatycznych.
Inwestowanie etyczne (lub odpowiedzialne społecznie) oznacza, że inwestor wybiera rodzaj inwestycji, biorąc pod uwagę kryteria moralne. Szczególnie popularne jest unikanie inwestycji w przedsiębiorstwa, które zajmują się produkcją takich artykułów jak alkohol, broń, futra czy tytoń. Wielu inwestorów nie chce również mieć nic wspólnego z branżą hazardową.
Osobny zestaw kryteriów mają inwestorzy wrażliwi na tematykę ochrony środowiska. W swoich portfelach nie chcą mieć spółek wydobywających węgiel, ropę naftową lub produkujących energię z węglowodorów.
Wiele funduszów wymaga od spółek, będących obiektem inwestycji, braku dyskryminacji w polityce dotyczącej zatrudnienia, przy czym dotyczy to zarówno szeregowych pracowników jak i menedżerów oraz członków zarządów. Inaczej mówiąc, inwestorzy coraz częściej wymagają, aby spółki, w które inwestują, właściwie traktowały pracowników, tworzyły zdrowe usługi i produkty oraz unikały praktyk wątpliwych etycznie.
Inwestowanie etyczne. Dwa podejścia
Historycznie istnieją dwa podejścia do etycznego inwestowania. Pierwsze – to unikanie przedsiębiorstw o wątpliwej reputacji. Jednak z biegiem czasu i wraz z rozwojem technologii zaczęło powstawać drugie, bardziej pozytywne podejście, polegające na wspieraniu przedsiębiorstw mających pozytywny wpływ na przyszłość planety – na przykład producentów zielonej energii.
Jednak cały czas podstawowym problemem dla inwestorów, chcących inwestować w sposób odpowiedzialny społecznie, jest troska o osiągnięcie satysfakcjonujących stóp zwrotu. Mało który inwestor może sobie pozwolić na straty, dlatego spółki działające etycznie nie mogą liczyć na taryfę ulgową. Oznacza to, że muszą wykazywać się coraz większym poziomem innowacyjności i coraz częściej im się to udaje. Już od kilku lat na międzynarodowych rynkach finansowych widać, że etyczne inwestowanie przestaje być modą, a staje się głównym nurtem.
Prawdopodobnie wynika to z tego, że fundusze są zainteresowane zyskami w perspektywie długoterminowej. Na przykład patrząc na aktualną dynamikę rozwoju i poziom innowacji w energetyce tradycyjnej i odnawialnej nie ulega wątpliwości, że przyszłość należy do tej drugiej. C … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS