A A+ A++

Będą opowiadać o pracy pisarzy, dziennikarzy czy naukowców. Zaproszą też na filmową projekcję „pod chmurką” oraz koncert najwyższej klasy muzyków. Wkrótce Zaułek Poetów, mieszczący się na skwerze między Przedszkolem nr 6 a budynkiem świdnickiej książnicy, zacznie żyć pełnią życia. Wszystko za sprawą projektu „Coolturalna Biblioteka”, realizowanego przez Miejsko-Powiatową Bibliotekę Publiczną.

Pomysł na cykl ośmiu kulturalnych spotkań z artystami z różnych dziedzin został zgłoszony do ubiegłorocznej edycji Świdnickiego Budżetu Obywatelskiego. Bardzo spodobał się mieszkańcom, którzy oddali na niego 321 głosów. Jego koszt to 36 800 zł.

– Projekt został tak przygotowany, żeby mogły z niego skorzystać osoby w każdym wieku. Jego celem jest oderwanie od świata komercji oraz zaprezentowanie dorobku ludzi pióra, filmu i muzyki. Chcieliśmy, żeby każdy znalazł w nim coś dla siebie – wyjaśnia Joanna Makuszewska, koordynatorka projektu z MPBP w Świdniku.

 „Coolturalną Bibliotekę” zainauguruje spotkanie autorskie z Wojciechem Chmielarzem, autorem m. in. cyklu powieści o komisarzu Jakubie Mortce. Na podstawie jego thrilleru „Żmijowisko” powstał serial o tym samym tytule. Wydarzenie zaplanowano 12 maja.

– Następnie widzimy się 26 maja, na pięknym spotkaniu muzycznym. To ukłon w stronę kobiet i mam z naszego miasta. Tego dnia Zaułek Poetów będzie gościł czołowy baryton młodego pokolenia, Grzegorza Pazika, który śpiewał, na przykład na deskach Opery Narodowej w Warszawie oraz Węgierskiej Opery Państwowej w Budapeszcie. Co ciekawe, jest związany ze Świdnikiem. Tu chodził do Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia – zdradza koordynatorka projektu.

Razem z artystą wystąpią również: Kamila Lendzion (dyrektor Teatru Muzycznego w Lublinie) oraz Karolina Hordyjewicz (pianistka). Na koncercie usłyszymy pieśni Moniuszki, Karłowicza czy Galla. Z okazji Dnia Matki, który wypada właśnie 26 maja, artyści przygotują dla słuchaczy niespodziankę.

– Będzie to jeden z utworów Bernarda Ładysza – zdradza pani Joanna.

Kolejną gwiazdą, która odwiedzi Zaułek Poetów w czerwcu, będzie Jakub Kotynia, gitarzysta, kompozytor, aranżer i pedagog. To kolejny ukłon w stronę artystów rodem ze Świdnika.

– Tu chodził do szkoły. Na pewno niektórzy mieszkańcy będą go bardzo dobrze pamiętali. Jakub jest, m. in. wykładowcą na wydziale jazzu i muzyki rozrywkowej na UMCS. Na spotkanie w Świdniku zaprosiłam go razem z uczniami, więc mam nadzieję, że ta przyjaźń zaowocuje w przyszłości. Artysta  wystąpi z projektem „Cuatro Manos”. Usłyszymy gipsy jazz, swing, dynamiczne rumby oraz nostalgiczne musette – opowiada pani Joanna.

Jakub Kotynia wystąpi z Michałem Lewartowiczem, grającym również na gitarze. W ramach cyklu „Coolturalna Biblioteka” Świdnik odwiedzi też Tomasz Samojlik, biolog, pracownik Polskiej Akademii Nauk w Białowieży. Jest też ilustratorem i autorem książek dla dzieci. We wrześniu chętni spotkają się z Ałbeną Grabowską, autorką powieści „Stulecie winnych – ci, którzy przeżyli”, „Coraz mniej olśnień” i „Lot nisko nad ziemią”.

– Będzie to ukłon w stronę czytających książki – dodaje bibliotekarka. – Na 14 października zaplanowaliśmy natomiast spotkanie z reżyserem Grzegorzem Linkowskim oraz projekcję jednego z jego filmów.

Listopad to ponownie sezon na atrakcje dla dzieci. Najmłodszych odwiedzi w tym czasie Michał Rusinek, który porozmawia z nimi o patriotyzmie na co dzień. Spotkanie zaplanowano 4 listopada.

– To będzie czas, w którym pogoda pewnie już nie będzie dopisywała, dlatego wydarzenie zorganizujemy w naszej galerii – wyjaśnia J. Makuszewska. – W Zaułku Poetów będzie można odpocząć na siedziskach typu poduchy, wygodnych leżakach i krzesełkach. Wieczorami zapraszamy z ciepłym kocykiem albo swetrem, a gdy zrobi się ciepło, z wachlarzem. Przygotowaliśmy poczęstunek w postaci kawy, herbaty i ciasteczek, więc będzie bardzo miło. Chcemy, żeby dla mieszkańców to była przyjemność – zatrzymać się, porozmawiać, posłuchać.

O wszystkich spotkaniach biblioteka będzie informowała na bieżąco poprzez media społecznościowe. W związku z pandemią, wydarzenia będą odbywać się w reżimie sanitarnym. Mogą też obowiązywać limity miejsc i bezpłatne wejściówki.

– Jeśli Budżet Obywatelski będzie miał kolejną edycję, chcielibyśmy zaproponować „Coolturalną bibliotekę” na bis i znów powalczyć o głosy mieszkańców. Myślę, że taki cykl wydarzeń jest dobrym pomysłem – dodaje Joanna Makuszewska.

Koncert – niespodzianka

Wisienką na torcie projektu będzie koncert Andrzeja Jagodzińskiego, legendy polskiego jazzu. O tym, jaki program zaprezentuje w Świdniku, zadecydują mieszkańcy. Do 9 kwietnia, na stronie https://forms.gle/oBqzwwfNQ6ku1hi16 trwał plebiscyt.

Świdniczanie mogli zagłosować na: koncert Andrzeja Jagodzińskiego, w ramach którego usłyszymy jazzowe wersje utworów Fryderyka Chopina i J. S. Bacha, występ duetu – Andrzej Jagodziński i Agnieszka Wilczyńska w programie „Wilcze jagody” oraz koncert tria – Andrzej Jagodziński, Adam Cegielski oraz Czesław „Mały” Bartkowski, który przed laty grał z Czesławem Niemenem.

af

Na zdjęciach od lewej: Wojciech Chmielarz i Jakub Kotynia / fot. www.facebook.com/wojciechchmielarz.pisarz, www.cuatromanos.pl

Głos Świdnika koncert MPBP Świdnik Świdnicki Budżet Obywatelski Świdnik zaułek poetów

Artykuł przeczytano 36 razy

Last modified: 8 kwietnia, 2021

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJerzy Prokopiuk (1931–2021). Heretyk i gnostyk
Następny artykułNetflix: Filmowe i serialowe premiery na 12 – 18 kwietnia 2021: Nowości to polski thriller Prime Time oraz horror To: Rozdział 2