A A+ A++

Nadludzka siła, nieprzeciętny wzrost i dziesiątki ludowych opowieści – Stolemy to jedna z najpopularniejszych kaszubskich legend. Teraz duch olbrzymów dotarł też do Gdyni. Stolemka to ażurowa rzeźba autorstwa Stacha Szumskiego, która nawiązuje do podwórkowego klimatu i pojawiła się w jednej z gdyńskich dzielnic w ramach Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej.

 
To tak zwana „forma podwórkowa”, czyli wizja projektantów zaczerpnięta z tego, co kiedyś można było znaleźć na niemal każdym polskim podwórku – popularnych trzepaków czy placów zabaw. Miłośnicy dobrego designu dołożyli do tego pierwiastek artystyczny i tak powstała Stolemka, czyli rzeźba nawiązująca do znanej kaszubskiej legendy o ludziach olbrzymach obdarzonych niebywałą siłą.
 

– Obiekt nawiązuje do kaszubskich legend o Stolemë, olbrzymach zamieszkujących tutejsze tereny. Między innymi dzięki wielkiej sile i zręczności w rzucaniu głazami przypisuje się im uformowanie obecnego krajobrazu Kaszub. Metalowa rzeźba jest otoczona miejską zielenią, przez co zmieniające się w zależności od pór roku i pogody otoczenie będzie stanowiło jej wypełnienie – opisuje rzeźbę stowarzyszenie Traffic Design.

 
Stolemka jest kolejnym projektem zrealizowanym w ramach trwającego w Gdyni od jesieni zeszłego roku Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej. Charakterystyczna, ażurowa rzeźba miejska, która pojawiła się na jednym z gdyńskich podwórek przy ul. Hallera (Wzgórze św. Maksymiliana) jest dziełem Stacha Szumskiego – młodego artysty wizualnego z Warszawy, absolwenta stołecznej Akademii Sztuk Pięknych. Artysta współpracował z architektem oraz konstruktorem, dzięki czemu projekt z przysłowiowej kartki papieru udało się zmienić w formę przestrzenną.
 

– To kolejna niebanalna realizacja, którą mieszkańcy i turyści mogą spotkać w przestrzeniach Gdyni. Przestrzeniach nieoczywistych, które pozornie ze sztuką miejską nie miały do tej pory do czynienia i sprawią niespodziankę samym gdynianom. Projektantom udało się w bardzo ciekawy sposób połączyć nowoczesność i minimalizm z odrobiną ludowej tradycji naszego regionu. Wierzę, że rzeźby i wszystkie inne elementy, które złożyły się na Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej będą silnie kształtować charakter nie tylko dzielnicy, ale i całego miasta – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni.

 
Przypomnijmy, że Stolemka to jedna z dwóch form podwórkowych powstałych w ramach Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej. Inspiracje stanowiły m.in. wspomniane wcześniej elementy modernistycznych placów zabaw, niezastąpiony podwórkowy trzepak oraz koncepcje przestrzenne Katarzyny Kobro. W realizacji rzeźby uczestniczyła firma Mapalu oraz RTB serwis.

Zobacz także:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWielki sukces marszałka. Region dostanie prawie 300 milionów euro więcej
Następny artykułRadni udzielili prezydentowi wotum zaufania i absolutorium