A A+ A++

Data dodania: 2020-05-05 (10:20) Komentarz surowcowy DM BOŚ

Mimo słabego rozpoczęcia wczorajszej sesji, notowania ropy naftowej zdołały odrobić straty i zakończyć poniedziałek na plusie. Natomiast dzisiaj notowania ropy kontynuują ruch w górę, niwelując już prawie całość dynamicznego tąpnięcia sprzed dwóch tygodni. Inwestorzy na rynku ropy naftowej pozytywnie reagują na informacje o planach stopniowego łagodzenia ograniczeń związanych z kwarantanną i otwierania niektórych miejsc publicznych, sklepów, a także powrotu coraz większej liczby osób do pracy.

Pandemia koronawirusa w wielu krajach wyhamowuje, co dla rynku ropy naftowej może być zwiastunem wzrastania popytu na ten surowiec.

Na razie jednak do powrotu do sytuacji sprzed koronawirusa droga jest jeszcze daleka. Ograniczenia w przemieszczaniu się prawdopodobnie utrzymają się przez wiele tygodni, co w naturalny sposób będzie tamować popyt na paliwa. To oznacza, że o ile w krótkoterminowej perspektywie na rynku ropy możemy zobaczyć pewne wzrosty, to do ich utrzymania się będą potrzebniejsze solidniejsze informacje fundamentalne.

Poza tym, maleją szansę na dodatkowe ograniczenia wydobycia ropy naftowej, które miały łagodzić spadek popytu na ten surowiec. Co prawda kraje OPEC+ wprowadziły nowe, zaostrzone limity produkcji ropy wraz z początkiem maja, ale w Stanach Zjednoczonych próby ustanowienia stanowych limitów mogą skończyć się fiaskiem. W Teksasie regulator rynku energii musiał wycofać swoją propozycję obniżki produkcji ropy w tym stanie o 20% na skutek braku poparcia dla tej idei.

GAZ ZIEMNY

Wyższe temperatury powietrza w USA szansą dla byków na rynku gazu.

Notowania gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych dzisiaj przyspieszyły ruch w górę. Cena tego surowca rano sięgnęła już okolic 2,10 USD za mln BTU, docierając tym samym do najwyższego poziomu od połowy stycznia bieżącego roku.

Wsparciem dla strony popytowej na rynku gazu ziemnego w USA są zapowiedzi wyższych temperatur powietrza we wschodniej części Stanów Zjednoczonych. To może zwiększyć popyt na gaz ziemny w celach klimatyzacji pomieszczeń, jednak ten efekt może być dość łagodny, ponieważ prawdopodobnie w wielu miejscach nie będzie na tyle gorąco, aby klimatyzacja była potrzebna. Na razie do lata w USA pod kątem temperatur jest wciąż daleko, więc zwyżka cen gazu może nie utrzymać się na długo.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRozdają maseczki
Następny artykułPrzerwa w dostawie wody na ul. Nowogródzkiej