A A+ A++

Data dodania: 2019-12-27 (12:26) Komentarz surowcowy DM BOŚ

W bieżącym tygodniu notowania ropy naftowej kontynuują ruch wzrostowy. Aktywność inwestorów jest co prawda obniżona ze względu na świąteczne dni, co umniejsza nieco znaczenie tej zwyżki – niemniej, końcówka tego tygodnia, a tym samym końcówka bieżącego roku, ma szansę upłynąć pod znakiem wyraźnych wzrostów. Cena ropy WTI oscyluje obecnie tuż poniżej 62 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 67 USD za baryłkę.

Zwyżkom notowań ropy naftowej sprzyja ogólny optymizm inwestorów związany z zobowiązaniem Stanów Zjednoczonych i Chin do rychłego podpisania tzw. porozumienia pierwszej fazy. Stronę popytową wspierają również dobre wyniki chińskich spółek przemysłowych, jak również oczekiwania spadku zapasów ropy naftowej w USA. Po wtorkowym raporcie Amerykańskiego Instytutu Paliw, pokazującym zniżkę zapasów aż o niemal 8 mln baryłek w minionym tygodniu, inwestorzy spodziewają się, że dzisiejsza publikacja Departamentu Energii pokaże także zniżkę zapasów, nawet jeśli ma być ona mniej spektakularna.

Niemniej, rysą na tym optymistycznym obrazie rynku jest sugestia rosyjskiego ministra energii, Aleksandra Nowaka, że sygnatariusze porozumienia naftowego, czyli OPEC+, mogą odejść od utrzymywania limitów produkcji ropy naftowej jeszcze w 2020 r. Z pewnością na „przemyślenie” sensu dalszych cięć wydobycia zdecyduje się Rosja, w której pojawiały się wewnętrzne spory na temat zasadności dołączania do porozumienia OPEC. Niemniej, warto pamiętać o tym, że Rosjanie dotychczas wielokrotnie prezentowali niejednoznaczne stanowisko w sprawie porozumienia naftowego, jednak ostatecznie współpracowali z OPEC.

ZŁOTO

Złoto na drodze do największej tygodniowej zwyżki od sierpnia.

W bieżącym tygodniu na rynku złota zdecydowanie dominowała strona popytowa. Wczoraj notowania kruszcu zwyżkowały do okolic 1515 USD za uncję, czyli do najwyższego poziomu od prawie dwóch miesięcy. Co prawda dzisiaj ruch wzrostowy wyhamował, jednak notowania złota utrzymują się w okolicach wczorajszego zamknięcia i maja dużą szansę na wypracowanie największego tygodniowego wzrostu od pierwszej połowy sierpnia br.

Mimo optymizmu na globalnych rynkach finansowych, notowania złota pięły się ostatnio w górę. To świadczy o oderwaniu cen kruszcu od sytuacji fundamentalnej i prawdopodobnej dużej zależności od ruchów wykonywanych przez fundusze. Pewnym wsparciem dla cen złota okazały się także informacje z Rosji o tym, że władze tego kraju rozważą przeznaczenie większej części środków z Funduszu Dobrobytu Narodowego na zakup złota.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

 Prognozy nadwyżki na rynku ropy naftowej w I kw. 2020 r.

10:36 Komentarz surowcowy DM BOŚ

ROPA NAFTOWA: W bieżącym tygodniu notowania ropy naftowej znajdują się pod presją podaży. Dzisiejszy poranek przynosi dalsze osuwanie się cen tego surowca w dół. Notowania ropy gatunku WTI poruszają się w okolicach 58 USD za baryłkę, podczas gdy ceny ropy Brent niewiele przekraczają 64 USD za baryłkę.

Ceny ropy naftowej w dół mimo niepokojów w Libii

2020-01-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ

Temat blokady kluczowego ropociągu i zatrzymania produkcji na istotnych polach naftowych w Libii rozgrzewa inwestorów na rynku ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia. Niemniej, presja na wzrost cen ropy widoczna była w zasadzie tylko tuż po weekendzie.

Stany Zjednoczone konkurencją dla OPEC na rynku ropy

2020-01-16 Komentarz tygodniowy TMS Brokers

Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się w miarę neutralnie. Co prawda w ciągu dnia pojawiła się duża presja podażowa na wykresie cen tego surowca, jednak później ceny ropy odrobiły większość strat i ostateczna zniżka była symboliczna.

Uwaga inwestorów na rynku ropy przeniesiona na Chiny

2020-01-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ

ROPA NAFTOWA: Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczyna się spokojnie. Po ubiegłotygodniowej spektakularnej zniżce cen tego surowca, obecnie notowania ropy poruszają się w konsolidacji. Notowania amerykańskiej ropy WTI oscylują w okolicach 59 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent porusza się w rejonie 65 USD za baryłkę.

Złoto najdroższe od 7 lat

2020-01-08 Komentarz surowcowy DM BOŚ

Wzrost napięć na Bliskim Wschodzie sprawia, że inwestorzy na rynkach surowcowych zwrócili swoją uwagę nie tylko na notowania ropy naftowej, lecz także na ceny złota. Dzisiaj notowania żółtego kruszcu zwyżkowały do poziomów przekraczających 1600 USD za uncję, czyli do najwyższego poziomu od prawie siedmiu lat.

Nerwowo na rynku ropy naftowej za sprawą konfliktu na linii USA-Iran

2020-01-07 Komentarz surowcowy DM BOŚ

Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczął się od dużych wahań cen tego surowca. Notowania ropy wczoraj dynamicznie wzrosły, wybijając się chwilowo na najwyższe poziomy od kwietnia/maja 2019 roku – jednak później równie gwałtownie spadły, doprowadzając do w miarę neutralnego zakończenia całej poniedziałkowej sesji, w rejonie piątkowego zamknięcia.

2019 rok na rynkach surowcowych - podsumowanie

2020-01-02 Komentarz surowcowy DM BOŚ

2019 rok na globalnych rynkach surowcowych był okresem przewagi strony popytowej, aczkolwiek nie brakowało również surowców i towarów, które zakończyły go na minusie. Najsłynniejszy indeks surowcowy, CRB, wzrósł z okolic 170 pkt. do 185 pkt, czyli zyskał w 2019 roku około 9%.

Spokojna konsolidacja na rynku ropy naftowej

2019-12-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ

Dzisiejsza sesja na rynku ropy naftowej rozpoczyna się od spokojnej konsolidacji. Notowania europejskiej ropy Brent poruszają się w okolicach 67 USD za baryłkę, podczas gdy ceny ropy WTI oscylują w okolicach 61,70 USD za baryłkę. W przypadku obu rodzajów surowca, mamy do czynienia ze stabilizacją notowań, a nawet delikatną presją wzrostową.

Znaczny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

2019-12-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ

Po spadkowej piątkowej sesji, notowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień od delikatnych zniżek. Niemniej, presja strony podażowej na wykresie cen ropy jest relatywnie niewielka, a potencjał spadkowy notowań tego surowca jest ograniczony w obliczu optymizmu wokoł kwestii złagodzenia relacji handlowych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami.

Cena złota w konsolidacji przed komunikatami banków centralnych

2019-12-19 Komentarz surowcowy DM BOŚ

Notowania złota nadal tkwią w ruchu bocznym. Już od kilku dni cena złota oscyluje w okolicach 1480 USD za uncję przy niewielkiej zmienności. Niewykluczone, że obserwowana obecnie konsolidacja buduje podwalinę pod dynamiczniejszy ruch notowań tego kruszcu. Cena złota wydaje się niewzruszona w obliczu pojawiających się ostatnio informacji politycznych i gospodarczych.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowak: cięcie wydobycia ropy w ramach OPEC+ nie może trwać wiecznie
Następny artykułBiała Podlaska: Teren przy Akademii Piłkarskiej TOP 54 ma być potraktowany kompleksowo. Powstanie tam parking?