– Wkrótce minie rok od wejścia w życie ustawy, która umożliwiła zakup mieszkania za kredyt bez konieczności posiadania wkładu własnego. W marcu zmieniły się kryteria cenowe, dzięki czemu w ofercie deweloperów łatwiej jest znaleźć mieszkania, które je spełniają – mówi ekspert portalu GetHome.pl Marek Wielgo.
W ubiegłym roku chętnych na kredyt bez wkładu własnego było niewielu głównie z dwóch powodów: zbyt niskiej zdolności kredytowej potencjalnych beneficjentów programu oraz oderwanych od realiów rynkowych wymogów dotyczących maksymalnej ceny metra kwadratowego.
Portal GetHome.pl dowiedział się z Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), który udziela gwarancji wkładu własnego, że od sierpnia do końca grudnia 2022 r. banki zawarły zaledwie 203 umowy dotyczące tego typu kredytów. Dla porównania, jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej, w tym samym okresie, z kredytów mieszkaniowych, skorzystało łącznie ok. 33 tys. gospodarstw domowych. Jednak w tym roku liczba kredytów bez wkładu własnego wyraźnie wzrosła. Tylko w kwietniu banki udzieliły ich 168. Oczywiście wciąż stanowią one niewielki odsetek wszystkich kredytów mieszkaniowych. Dodajmy, że w programie „Mieszkanie bez wkładu własnego” uczestniczą tylko cztery banki: PKO Bank Polski, Bank Pekao SA, Alior Bank i Santander Bank Polska.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS