A A+ A++

Liczba zachorowań i hospitalizacji z powodu grypy w Polsce rośnie. W Europie zauważalna jest także wzmożona aktywność wirusa RSV. Komisja Europejska, WHO i ECDC we wspólnym oświadczeniu namawiają do szczepienia się i wzmożeniu innych działań na rzecz prewencji chorób zakaźnych. Obawiają się, rozluźnienia w społeczeństwie z powodu spadku zakażeń COVID i dalszych konsekwencji rozprzestrzeniania się zakażeń wirusami grypy, RSV i COVID.

Epidemia grypy w latach 2022-2023 w regionie Europy rozpoczyna się wcześniej. Na Starym Kontynencie obserwowany jest wzrost liczby zakażeń grypą i wirusem RSV. Spodziewany jest istotny wpływ trzech wirusów (razem z COVID-19) na zdrowie publiczne i wydolność ochrony zdrowia – informują we wspólnym oświadczeniu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), Komisja Europejska (KE) oraz Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

Jak podkreślają eksperci, wskaźniki zachorowań na COVID-19, przyjęć do szpitali i oddziałów intensywnej terapii oraz śmiertelności są obecnie niskie w porównaniu z ostatnimi 12 miesiącami, ale sytuacja ta może się zmienić wraz z pojawieniem się nowych mutacji wirusa.

Biorąc pod uwagę utrzymujący się wpływ pandemii COVID-19 oraz wpływ innych patogenów mających wpływ na nasz układ oddechowy, krążenie i ogólny stan zdrowia, trudno jest przewidzieć, jak sytuacja pandemiczna będzie wyglądała w okresie zimowym – czytamy w komunikacie.

Prof. Kuchar: zakażenia dróg oddechowych to piąta przyczyna zgonów

W związku z tym nie możemy sobie pozwolić na samozadowolenie. Musimy zintensyfikować programy szczepień i środki gotowości w całym regionie. Potrzeba ochrony zdrowia naszych populacji, zwłaszcza tych najbardziej narażonych, jest silna jak nigdy dotąd – podkreślono w informacji.

Wzmożona aktywność wirusa RSV w Europie

Jak zauważają zdrowotne organizacje, wirusy grypy A i B już krążą wśród pacjentów we wszystkich grupach wiekowych, a zwłaszcza wśród dzieci w wieku szkolnym.

W 23 krajach zgłaszających dane dotyczące ciężkiej ostrej infekcji dróg oddechowych (SARI) u hospitalizowanych pacjentów zdiagnozowano głównie wirusy typu B (85%), przy czym najczęściej chorują dzieci w wieku czterech lat i młodsze. 

Od października, również rośnie liczba wykrywalnych zakażeń wirusem RSV, a w około 20 krajach odnotowano wzmożoną aktywność tego wirusa.

Ile zachorowań i zgonów z powodu grypy w Polsce?

Jak wynika z raportów NIZP-PZH, od początku września do końca listopada bieżącego roku, 1,29 mln zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Przypadków zachorowań na grypę było o 33 tys. więcej niż w analogicznym okresie w roku poprzedzającym.

Z powodu grypy, do szpitala skierowano 4193 pacjentów. W analogicznym okresie w roku 2021, z powodu grypy hospitalizowano 3828 pacjentów. W obu przypadkach analizowanych okresów nie stwierdzono ani jednego przypadku zgonu z powodu grypy.

Szczepienia przeciw grypie w Polsce

W sezonie 2019/2020 przeciw grypie zaszczepiło się zaledwie 4,12% Polaków, w sezonie poprzednim 3,9%. Pod względem stanu zaszczepienia przeciw grypie jesteśmy na jednym z ostatnich miejsc w Europie.

Komu przysługują bezpłatne szczepionki przeciw grypie?

Bezpłatne szczepionki przeciw grypie, od 1. września mogą nabyć:

  • kobiety w ciąży
  • seniorzy w wieku powyżej 75 lat.

Na szczepienia częściowo refundowane, mogą liczyć:

  • pacjenci 18 – 65 lat oraz dzieci w wieku od 2 do 5 lat – narażeni na ryzyko wystąpienia powikłań pogrypowych
  • pacjenci powyżej 65 lat
  • dzieci od ukończenia 6. miesiąca życia do ukończenia 2 lat oraz od 5 do 18 lat.

W tych przypadkach, decyzję o wysokości odpłatności za szczepienie podejmuje osoba wystawiająca receptę.

Dla pozostałych osób szczepionka przeciw grypie jest płatna. Pacjent pokrywa koszt szczepionki, natomiast NFZ pokrywa koszty szczepienia.

Kiedy szczepić się przeciw grypie?

Ministerstwo Zdrowia zaleca, by szczepienia przeciw grypie wykonywać przed rozpoczęciem okresu zwiększonej zachorowalności na grypę. Szczyt zachorowań na grypę w Polsce przypada na okres od stycznia do marca, więc w naszych warunkach, najlepiej szczepić się w okresie od września do grudnia

Szczepienie na grypę może pomóc w walce z koronawirusem

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRadni podjęli uchwały dotyczące wielu ważnych kwestii
Następny artykułKurs pedagogiczny – jaki wybrać i dlaczego warto?