A A+ A++

-Nie ma lepszego miejsca w kraju na festiwal srebra, tak więc jesteśmy tu i pielęgnujemy tradycje regionu – mówi Justyna Teodorczyk, dyrektorka legnickiej Galerii Sztuki. w wywiadzie dla amerykańskiego portalu Art Jewelry Forum.

Art Jewelry Forum to największa amerykańska organizacja non-profit promująca współczesne złotnictwo, która działa od 1997 roku w Teksasie (Stany Zjednoczone). Zrzesza kilkuset autorów, 50 galerii zajmujących się sztuką złotniczą z całego świata, a także szkoły kształcące projektantów biżuterii z Europy, Ameryki i Azji. Na międzynarodowym portalu można obejrzeć kilka tysięcy przykładów biżuterii artystycznej, przeczytać wywiady ze specjalistami i krytykami w tej dziedzinie, a także liczne artykuły o twórcach z całego świata. AJF, poza informowaniem o wystawach i eventach związanych ze złotnictwem z różnych zakątków świata, prowadzi program grantowy dla artystów. W Ameryce Art Jewelry Forum jest pionierem w temacie prezentacji i promocji biżuterii artystycznej (w Europie za takiego uchodzi hiszpański portalhttps://klimt02.net/, na którym także regularnie można znaleźć informacje o złotniczej działalności legnickiej galerii). Z racji tego, że od przeszło czterech dekad Galeria Sztuki w Legnicy ­– uznany na arenie międzynarodowej promotor współczesnej biżuterii autorskiej –organizuje Legnicki Festiwal SREBRO, instytucja została zaproszona do szerszej prezentacji swojej flagowej imprezy na AJF. Dyrektorka Galerii Sztuki w Legnicy Justyna Teodorczyk opowiada w wywiadzie prowadzonym przez Olivię Shih m.in. o historii Festiwalu, jego znaczeniu dla regionu i środowiska artystów, nowych trendach i innowacjach w złotnictwie, a także o Międzynarodowej Kolekcji Współczesnej Sztuki Złotniczej, którą od lat gromadzi galeria.

Wywiad sięga do początków biżuteryjnej działalności Galerii Sztuki (1978 roku), ściśle związanych z postacią Marka Nowaczyka, historyka sztuki, artysty i kuratora wystaw, który skupił wokół Legnicy środowisko polskich artystów złotników.

– Sukces LFS tkwi w uszanowaniu tradycji i ludzi, którzy budowali Festiwal przez pierwsze edycje, w dobrodziejstwie kontaktów krajowych i międzynarodowych, bo przez lata udało nam się nawiązać silną i stałą współpracę i przyjacielskie relacje w Europie, a także w tym, że nasz zespół sprofesjonalizował się w tej dziedzinie – odpowiada Teodorczyk zapytana o sekret długowieczności Festiwalu.

Przygotowania do Festiwalu trwają cały rok, ale warto wspomnieć o tym, że poza pracą zespołu Galerii Sztuki niezwykle ważne jest wsparcie szeregu osób, firm, instytucji i organizacji, m.in. Targów Inhorgenta Monachium (Niemcy), Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych, Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników, Galerii YES. Nie można pominąć też roli KGHM – sytuowanego w Zagłębiu Miedziowym potentata krajowego i światowego przemysłu, jednego z czołowych producentów miedzi i srebra rafinowanego, który od lat wspiera Festiwal w roli głównego sponsora oraz fundatora najważniejszych (i jakże symbolicznych) nagród rzeczowych – czystego srebra w postaci granulatu.

W wywiadzie poruszono także temat hasła przewodniego 29. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej „Wciąż człowiek?”. Miał on podjąć biżuteryjną dyskusję o kryzysie antropocentryzmu, objawiającym się w każdej odsłonie życia, społecznego i osobistego. Temat został ogłoszony niedługo przed początkiem pandemii, która wzbogaciła go o zupełnie nowy kontekst, dodając mu metafizycznej głębi i poszerzając refleksje nad światem, o nowe, choć raczej gorzkie refleksje.

W 2021 roku podczas Legnickiego Festiwalu SREBRO, który rozpocznie się w maju zaprezentowanych zostanie 14 wystaw prezentujących rozmaite przykłady biżuterii artystycznej z krajów takich jak Polska, Francja, Belgia, Litwa, Niemcy, Słowacja, Holandia, Wielka Brytania, Chiny i inne. Jeżeli sytuacja epidemiologiczna na to pozwoli, pierwsze ekspozycje będzie można oglądać już w kwietniu. Tradycyjnie majowa kulminacja festiwalu będzie miała miejsce 28-29 maja i charakter hybrydowy.

Zachęcamy do przeczytania wywiadu, który dostępny jest pod linkami:

– angielska wersja językowa: 

– polska wersja językowa: 

A także do obejrzenia należącej do galerii Międzynarodowej Kolekcji Współczesnej Sztuki Złotniczej: 

Źrodło: Galeria Sztuki w Legnicy

FOT. GALERIA SZTUKI W LEGNICY

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUrząd Marszałkowski ostrzega przed dziwnymi telefonami
Następny artykuł„Był mocno związany z Polską”. Ambasada RP w Londynie wspomina księcia Filipa