A A+ A++

Regres budownictwa komunalnego stał się bardzo widoczny. Wstępne dane GUS wskazują, że w 2022 r. samorządy ukończyły zaledwie 629 mieszkań komunalnych. To prawdopodobnie najniższy wynik od początku lat 90. Niechęć gmin do budowy mieszkań komunalnych nie zmienia faktu, że istniejący zasób mieszkaniowy wciąż jest duży. Można szacować, że 800 000 lokali z gminnego zasobu zamieszkuje ok. 1,5 mln naszych rodaków. Spora część tych lokatorów obecnie skarży się zarówno na podwyżki opłat eksploatacyjnych, jak i czynszu. Gminy postanowiły bowiem wprowadzić spore zmiany. Przykład stanowi Warszawa, gdzie roczne wzrosty czynszu sięgają 10%. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili wyjaśnić, do jakiego poziomu mogą wzrosnąć opłaty za mieszkania komunalne.

Limit wysokości czynszu zależy od lokalizacji mieszkania

Informacji o możliwej skali czynszowych podwyżek, trzeba szukać w ustawie z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. 2001 nr 71 poz. 733). Warto wiedzieć, że ten akt prawny wyznacza bardzo podobne zasady podwyżek czynszów dla mieszkań należących do gminy, a także prywatnych lokali udostępnianych odpłatnie w ramach tradycyjnego najmu (innego niż okazjonalny oraz instytucjonalny).

Głó … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNie tylko góry i narty. Polacy chętnie stawiają na egzotyczne ferie. “Te kierunki pozwalają zaoszczędzić”
Następny artykułJak „cardio” wpływa na utratę wagi