Choć mundial jeszcze trwa, dla polskiej reprezentacji przygoda na katarskim turnieju już się skończyła. I tak była najdłuższa od 36 lat, wszak udało nam się wyjść z grupy. Czy jednak takie osiągnięcie zasługuje na ogromną premię?

Wysoka nagroda dla piłkarskiej reprezentacji Polski. Czy premier dotrzyma słowa?

Co najmniej 30 mln złotych premii za awans do 1/8 finału na mundialu w Katarze ma dostać reprezentacja Polski. Taką obietnicę tuż przed wylotem “Biało-Czerwonych” na turniej miał złożyć premier Mateusz Morawiecki. Pieniądze obiecane przez Morawieckiego najprawdopodobniej mają trafić nie do PZPN, a bezpośrednio do członków drużyny, tj. piłkarzy, selekcjonera i całego sztabu – informuje portal Wirtualna Polska.

Doniesienia te wywołały medialną burzę, a przeciwko wypłacie premii mają być nawet przedstawiciele obozu władzy.

“Wysokość nagród określają przepisy. Za 1/8 finału MŚ nagrody nie przysługują. Premii jako Ministerstwo Sportu i Turystyki nie wypłacamy” – przekazał portalowi wp.pl minister Bortniczuk. To oczywiście jeden z łagodniejszych komentarzy.

Wirtualna Polska podaje, że na informacje o ponad 30 mln złotych premii dla piłkarskiej reprezentacji członkowie PiS-u nie przebierali w słowach. “Chyba kogoś p….” – miał napisać jeden z nich.

Niektórzy politycy PiS zwracają uwagę w nieoficjalnych rozmowach z dziennikarzami, że jeśli premier Morawiecki z pieniędzy podatników – w czasach drożyzny i zapowiadanych cięć wydatków publicznych – przeznaczy kilkadziesiąt milionów złotych dla piłkarzy tylko za to, że wyszli z grupy, to będzie to “strzał w stopę”.

Reprezentacja Polski odpadła z mundialu w Katarze po niedzielnym meczu z Francją (aktualni mistrzowie świata). Spotkanie zakończyło się wynikiem 3:1 dla naszych rywali, a honorowego gola, z powtórzonego karnego w 99. minucie spotkania, zdobył Robert Lewandowski. Pierwszego gola dla Francji strzelił w 44. minucie Olivier Giroud. Druga połowa należała zaś do Kyliana Mbappé, który trafiał celnie w 74. i 91. minucie.