A A+ A++


Rosnąca inflacja sprawia, że coraz częściej zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób ochronić posiadany kapitał przed jej negatywnymi skutkami. Czy warto zatem trzymać pieniądze na lokacie? Co przemawia za aktywnym inwestowaniem? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czy warto trzymać pieniądze na lokacie?

Rosnąca inflacja sprawia, że oszczędności tracą realną wartość, a co za tym idzie należy znaleźć rozwiązanie, które pozwoli skutecznie je ochronić. Czy może nim być lokata bankowa? Otóż, warto mieć świadomość, że obecnie żadna lokata bankowa nie chroni oszczędności przed inflacją, co wynika z faktu, że oprocentowanie tego typu produktów jej nie dorównuje. Oczywiście należy podkreślić, że oprocentowanie lokat wzrosło w porównaniu z tym, co banki oferowały jeszcze kilka, czy kilkanaście miesięcy temu w związku z czym korzystanie z lokat jest znacznie bardziej opłacalne niż trzymanie środków na nieoprocentowanych depozytach, czy w przysłowiowej skarpecie. Nie można jednak w tym kontekście mówić o skutecznej ochronie przed inflacją.

Dlaczego warto inwestować aktywnie?

Mając świadomość, że lokaty bankowe nie chronią skutecznie oszczędności przed inflacją warto poszukać innych rozwiązań. Jakich? Jednym z najpopularniejszych jest inwestowanie aktywne, czyli zakup akcji, walut, ETF-ów, surowców, czy kryptowalut. Inwestowanie na giełdzie pozwala bowiem osiągnąć zdecydowanie wyższą stopę zwrotu niż depozyty bankowe, a co za tym idzie nie tylko ochronić posiadany kapitał przed inflacją, ale również go pomnożyć. Oczywiście wiele w tym przypadku zależy od wiedzy i doświadczenia inwestora, w związku z czym należy systematycznie je rozwijać. Wymagane jest także otwarcie rachunku maklerskiego, co ułatwia ranking kont maklerskich.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta maklerskiego?

Jak wspomniano w poprzednim akapicie chcąc inwestować aktywnie należy posiadać konto maklerskie. Warto również mieć świadomość, że wybór rachunku maklerskiego jest bardzo istotny, ponieważ przekłada się między innymi na możliwości inwestycyjne. Poszczególni brokerzy udostępniają bowiem możliwość zakupu różnego rodzaju produktów inwestycyjnych, które mogą być notowane na wielu światowych giełdach. Poza tym warto zwrócić uwagę między innymi na wysokość opłat pobieranych przez brokera (mogą być naliczane zarówno z tytułu posiadania rachunku maklerskiego, jak i dokonywania na nim konkretnych operacji), czy jego wiarygodność. W związku z tym dobrym rozwiązaniem jest sprawdzenie opinii o danym brokerze, które są dostępne w Internecie. Przykładem mogą być te, które znajdują się pod hasłem: XTB opinie. Jest to bardzo ważne ponieważ przekłada się nie tylko na komfort inwestowania, ale również bezpieczeństwo środków powierzanych brokerowi, które często są bardzo wysokie.

Podsumowując należy stwierdzić, że wysoka inflacja sprawia iż lokowanie oszczędności na lokatach bankowych nie chroni ich przed utratą wartości. Lepszym rozwiązaniem wydaje się więc aktywne inwestowanie, które należy rozpocząć od otwarcia odpowiedniego konta maklerskiego.

Artykuł sponsorowany

Oryginalne źródło: ZOBACZ
Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
1 Komentarz
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
maniek
Gość
6 miesięcy temu

Można też odkładać dzięki pracowniczym planom kapitałowym, to też jest doskonały sposób żeby zabezpieczyć sobie dodatkowe pieniądze na emeryturze

Poprzedni artykuł“Czołem Panie Prezydencie”. Poruszające przemówienie Bidena w Warszawie
Następny artykułВ США ответили на обвинение Путина в развязывании войны в Украине