A A+ A++

Szacunkowe wyliczenia wskazują, że w dzielnicy Śródmieście na stałe zamieszkuje około 130-140 tys. osób. Z tego zameldowanych jest jedynie 70-80% mieszkańców. 

To duży problem, który wpływa nie tylko na bieżące finanse dzielnicy, ale także na plany jej rozwoju, ofertę dla mieszkańców czy zapewnienie bezpieczeństwa w razie zdarzeń losowych i sytuacji kryzysowych.  

Zapomniany obowiązek

30 dni –tyle czasu każdy mieszkaniec ma na zameldowanie się w miejscu pobytu. Wskazuje tak ustawa o ewidencji ludności. Tyle w teorii. W praktyce, choć jest to prosta formalność, coraz mniej osób decyduje się na ten krok. W Dzielnicy Śródmieście jest to nawet 30% wszystkich mieszkańców. Sankcji za niedopełnienie tego obowiązku nie przewidziano, jednak konsekwencje ponosimy wszyscy.

Nie tylko pieniądze

Każda zameldowana osoba, to realne pieniądze przekazywane z budżetu miasta na realizację różnych zadań w dzielnicy. Z liczbą  meldunków związane są finanse przeznaczane na sprzątanie lokalnych ulic, dodatkowe remonty i nowe inwestycje. 

Na podstawie informacji o liczbie i wieku mieszkańców powstaje oferta sportowa i kulturalna, a także sprawdzane jest zapotrzebowanie oświatowe. To istotny wskaźnik w planowaniu działań opiekuńczych dla osób starszych i tworzeniu dodatkowej infrastruktury dla najmłodszych. To również kwestia bezpieczeństwa. W razie zdarzeń losowych  oraz sytuacji kryzysowych, wiedza o liczbie osób zamieszkujących dany obszar jest nie bez znaczenia dla służb ratunkowych i władz dzielnicy.

„Wyprawka” za meldunek

Urząd Dzielnicy Śródmieście postanowił w przyjemny sposób przypomnieć mieszkańcom o obowiązku meldunkowym i w zamian za dopełnienie tej drobnej formalności, przekazać symboliczne upominki.

Chcemy w ten sposób podziękować każdej osobie, która zamelduje się w naszej dzielnicy. Dodatkowe pieniądze, jakie otrzymamy do budżetu, będziemy mogli wykorzystać na lokalne działania. Każdy mieszkaniec Śródmieścia na tym skorzysta – mówi Aleksander Ferens, Burmistrz Dzielnicy Śródmieście.

To jest proste!

Meldunek w Śródmieściu można uzyskać w Biurze Administracji i Spraw Obywatelskich przy ul. Kruczkowskiego 2 lub jego delegaturze w każdej innej dzielnicy Warszawy. 

Można to zrobić również przez internet, bez wychodzenia z domu. Co istotne, zmiana adresu zameldowania nie wiąże się z koniecznością wymiany dowodu osobistego ani prawa jazdy. 

Istnieje też możliwość zachowania dotychczasowych tablic rejestracyjnych. Akcja wydawania wyprawek rusza już od przyszłego tygodnia (12 września).   

Opracowanie:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMaszeruj, by zapobiec demencji. Podano, ile kroków dziennie trzeba zrobić
Następny artykuł“New York Times” ujawnia zarobki Mbappe. Niewiarygodna suma!