Notowania złota w ostatnich tygodniach nie mają dobrej passy. Cena tego kruszcu zniżkowała przez cztery tygodnie z kolei, a bieżący tydzień na razie przynosi niewielką poprawę sytuacji. Jeszcze w poniedziałek cena złota zeszła w trakcie sesji nawet do okolic 1785-1790 USD za uncję, aczkolwiek na razie psychologiczna bariera na poziomie 1800 USD za uncję stanowi skuteczne wsparcie dla notowań kruszcu.
Jak dotychczas, Fed podwyższył stopy procentowe w tym roku już o 0,75 punktu procentowego, natomiast kolejne podwyżki są oczekiwane w czerwcu i lipcu. Takie decyzje Fed sprzyjają sile amerykańskiego dolara i podwyżkom rentowności amerykańskich obligacji, a tym samym, uderzają w notowania złota, które – jako aktywo nieprzynoszące odsetek – staje się mniej atrakcyjne.
Niemniej, warto mieć na uwadze to, że o ile informacje o jastrzębim podejściu Fed uderzają w złoto, a średnioterminowy trend na rynku kruszcu pozostaje spadkowy – to plany Fed w większości są już uwzględnione w cenach kruszcu i instytucja ta ma już niewielki potencjał, by po raz kolejny rynki zaskoczyć. To oznacza, że nawet mimo możliwości pojawienia się krótkoterminowej presji spadkowej, jest szansa na zatrzymanie się spadków cen złota w okolicach 1750-1800 USD za uncję.
CUKIER
Wzrostowa seria na rynku cukru.
W ostatnich dniach notowania cukru dynamicznie wystrzeliły w górę. O ile jeszcze tydzień temu cena tego towaru oscylowała w rejonie 18,50 centów za funt, to obecnie przekraczają one już 20 centów za funt. To najwyższa cena cukru od miesiąca.
Bezpośrednią przyczyną zwyżek notowań cukru w ostatnich dniach jest pogoda w Brazylii, a dokładniej – przymrozki, które budzą obawy o produkcję wielu towarów, w tym nie tylko cukru, ale także m.in. kawy. Niemniej, w tym roku dodatkową presję na wyższe ceny cukru wywołują wysokie ceny surowców energetycznych. Sprawiają one bowiem, że więcej trzciny cukrowej jest wykorzystywana do produkcji etanolu (używanego w biopaliwach), a nie cukru na potrzeby branży spożywczej.
Warto jednak zaznaczyć, że o ile w perspektywie najbliższych miesięcy sytuacja może być napięta, to w przyszłym sezonie na rynku cukru oczekiwana jest spora nadwyżka. W pierwszej połowie maja firma badawcza StoneX podała, że nadwyżka na globalnym rynku cukru w sezonie 2022/2023 (rozpoczynającym się w październiku) ma wynieść aż 4,1 mln ton i wynikać przede wszystkim z istotnego wzrostu produkcji cukru w Azji.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS