A A+ A++

Odpowiednio wyposażona apteczka domowa pozwoli nam uniknąć niemałej ilości dodatkowego stresu w nieprzewidzianej sytuacji. Powinna ona zawierać wszelkie potrzebne leki oraz materiały opatrunkowe, aby służyć pomocą zarówno nam, jak i pozostałym domownikom. Skompletowanie wszystkich niezbędnych wyrobów medycznych nie jest jednak łatwym zadaniem, dlatego przygotowaliśmy listę, które prezentuje ważne elementy wyposażenia domowej apteczki!

Domowa apteczka – dlaczego jest niezbędna?

Wiele osób nie przegląda regularnie zawartości swej domowej apteczki, nie sprawdza daty ważności leków czy nie uzupełnia ewentualnych braków. Wynika to z założenia, że można udać się do apteki dopiero wtedy, kiedy wystąpi taka potrzeba – należy jednak zaznaczyć, że dobrze wyposażona apteczka domowa to ratunek w nagłej sytuacji, szczególnie w późnych godzinach wieczornych bądź wtedy, gdy jesteśmy sami w mieszkaniu, a towarzyszący ból nie pozwala nam udać się do apteki.

Domowa apteczka – jak ją odpowiednio wyposażyć?

Kiedy przygotowujemy domową apteczkę, warto podzielić jej elementy na dane kategorie, które odpowiadają najczęściej występującym dolegliwościom. Wtedy wystarczy zaopatrzyć się w co najmniej jeden lek czy produkt z danej kategorii – nie występuje tutaj konieczność robienia dużych zapasów.

Warto pamiętać, że każda apteczka będzie się odrobinę różnić od tej, którą posiadają nasi znajomi czy rodzina – można jednak wyróżnić kilka podstawowych wyrobów medycznych, które powinny znaleźć się we wszystkich domowych apteczkach.

Materiały opatrunkowe w domowej apteczce

Domowa apteczka powinna zawierać materiały służące opatrywaniu ran. Wśród nich można wyróżnić kompresy jałowe, które są niezawodne podczas udzielania pierwszej pomocy. Mogą być one wykorzystywane do bezpośredniego opatrywania ran, a także stosowane jako tampony do tamowania zewnętrznych krwotoków z ran.

Kompresy jałowe są niezwykle uniwersalnym materiałem opatrunkowym – powinny się one znaleźć w każdej domowej apteczce. Wysokiej jakości jałowe kompresy z gazy dostępne są tutaj: https://eplaster.pl/pl/c/Jalowe/262.

Oprócz tego, apteczka domowa powinna być wyposażona w plastry z opatrunkiem, które sprawdzą się przy mniejszych ranach, a także bandaże: elastyczne, półelastyczne czy kohezyjne. Dodatkowo, warto zakupić przylepce do mocowania opatrunku pierwotnego oraz specjalistyczne opatrunki, takie jak paski do zamykania ran czy opatrunki hydrożelowe – są one niezastąpione przy leczeniu oparzeń, obrzęków, odleżyn czy owrzodzeń.

Preparaty dezynfekujące

Każda domowa apteczka powinna być wyposażona w środki odkażające i dezynfekujące rany. Takie preparaty są dostępne m.in. w formie płynów, żeli czy aerozoli. Warto pamiętać, że dezynfekcja środkiem antyseptycznym jest konieczna zarówno w przypadku płytkich, jak i głębokich ran.

Środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne

Wśród wyposażenia domowej apteczki nie powinno zabraknąć środków zawierających ibuprofen bądź paracetamol – druga substancja jest bezpieczna dla dzieci. Oprócz tych produktów, warto pamiętać o lekach stanowiących doraźną pomoc przy pierwszych objawach przeziębienia, to znaczy syropach czy pastylkach do ssania na ból gardła.

Preparaty na stłuczenia, urazy oraz oparzenia

Żel przeciwbólowy i przeciwzapalny, żelowe kompresy – to właśnie te wyroby przydadzą się na stłuczenia i inne urazy. Co więcej, na wypadek oparzeń termicznych czy słonecznych należy wyposażyć apteczkę w panthenol w piance.

Leki na problemy żołądkowe

W tej kategorii można wymienić krople ziołowe, herbaty czy tabletki pomagające w sytuacji wystąpienia niestrawności, wzdęć czy zaparć. Nie można również zapomnieć o preparatach wykazujących rozkurczowe działanie, łagodzących skurcze w obrębie jamy brzusznej.

Leki przeciwbiegunkowe

Wśród leków przeciwbiegunkowych znajduje się węgiel leczniczy usprawniający pracę jelit, a także elektrolity zapobiegające odwodnieniu podczas biegunki.

Leki przeciwalergiczne

Na wypadek wystąpienia nagłej reakcji alergicznej na sierść zwierząt, składniki pokarmu czy ukąszenia owadów, należy zakupić leki przeciwalergiczne. Są to tabletki, żele przeciwświądowe czy spraye do nosa – ich wybór polecamy skonsultować z lekarzem.

Wyposażenie apteczki domowej – pozostałe elementy

W każdej apteczce powinien się znaleźć sprzęt medyczny, taki jak termometr, inhalator oraz ciśnieniomierz. Dodatkowo, do przecinania materiałów opatrunkowych przydadzą się nożyczki. Warto także pamiętać o soli fizjologicznej do przemywania oczu oraz pozostałych środkach, które są przez nas bądź innych domowników regularnie przyjmowane.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp
Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMieszkaniec Inowrocławia uprawiał marihuanę. Policjanci znaleźli ponad pół kilograma
Następny artykułPutin groził Johnsonowi atakiem rakietowym? Reakcja Kremla