A A+ A++

Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierowca toyoty, który jechał w stronę Bartąga, nie dostosował prędkości do panujących warunków atmosferycznych.

Stracił panowanie nad autem, uderzył w drzewa. Autem podróżowały trzy osoby, w tym jedno dziecko, któremu na szczęście nic się nie stało. Pasażerka jadąca z tyłu auta została zabrana do szpitala.

Do zderzenia dwóch osobówek doszło także w Wigilię około godz. 10.40 na trasie DK 65, w miejscowości Oracze (odcinek Ełk-Oracze). Kierowcy trafili do szpitala. Szczegóły – kliknij.
Do kolizji doszło też w Pasłęku. Tam samochód osobowy wjechał w bariery.

A tak było w poniedziałek na DK 16.

Kierowcy, noga z gazu!

Na drogach naszego regionu trwają policyjne działania „Bezpieczny weekend – Boże Narodzenie”, które będą trwać do niedzieli. Policjanci ruchu drogowego zadbają, by na drogach Warmii i Mazur było bezpiecznie.

Klika zasad podróżowania
Podczas podróży należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Odpowiednie przygotowanie aut, odpowiedzialne zachowania oraz empatia wobec innych uczestników ruchu drogowego mogą wiele zdziałać.

* Do auta trzeba wsiadać wypoczętym i wyspanym. Kiedy spada koncentracja, obniża się refleks bezwzględnie należy zrobić sobie kilkunastominutową przerwę w podróży, pooddychać świeżym powietrzem, zjeść lekki posiłek, czy napić się czegoś ciepłego. Prowadząc auto należy zachować bezwzględną trzeźwość.

* Dobry stan techniczny pojazdu jest bardzo ważnym elementem bezpiecznych podróży. Warto sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym datę ostatniego przeglądu. W przypadku przekroczenia terminu należy zgłosić się do stacji kontroli pojazdów.

* Kierowcy powinni pamiętać, że zalecana jest wymiana opon na zimowe oraz sprawdzenie odpowiedniego ciśnienia we wszystkich oponach. Właściwie dobrane opony zwiększają przyczepność i zmniejszają drogę hamowania.
Należy także wymienić płyny w spryskiwaczach na te, które przystosowane są do zimowych temperatur.

* Trzeba także sprawdzić oświetlenie w pojeździe. Świateł przeciwmgłowych należy używać zgodnie z przepisami – czyli w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza (m.in. podczas opadów śniegu, deszczu, gęstej mgły). Tylnego światła przeciwmgłowego używamy, gdy zmniejsza się przejrzystość powietrza, która ogranicza widoczność poniżej 50 m. Warto także pamiętać, że to światło może oślepiać innych kierujących jadących bezpośrednio za nami.

* W warunkach zimowych droga hamowania znacznie się wydłuża. Zachowanie ostrożności i rozwagi, odpowiedni odstęp od innych aut i niewykonywanie gwałtownych manewrów na drodze może nam bardzo ułatwić jazdę. Styl jazdy należy dostosować do warunków istniejących na drodze – m.in. gdy zajdzie taka potrzeba hamować przy użyciu silnika, lub pulsacyjnie, gdy nasz pojazd nie jest wyposażony w ABS.

Tylko trzeźwy kierowca
Co roku podczas świątecznych dni wiele osób decyduje się na sprawdzenie stanu trzeźwości w komendzie policji. Taka odpowiedzialna postawa zasługuje na szczególną pochwałę. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do stanu trzeźwości, najlepiej rozwiać je kontrolując ją w najbliższej jednostce policji. Sprawdzenie trwa kilka sekund i jest darmowe.

Warto także zwrócić uwagę na zachowania innych kierowców. Jeśli zaniepokoi nas zachowanie innego kierującego, jeśli mamy wrażenie, że prowadzi auto pod wpływem alkoholu, nie należy się wahać. Telefon – choćby anonimowy na numer 112 może uratować czyjeś życie. Policjanci sprawdzają wszystkie tego typu sygnały.

Świeć przykładem także w święta
Na każdy popołudniowy i wieczorny spacer warto zabrać odblaski. Piesi muszą pamiętać, że zgodnie z prawem poza obszarem zabudowanym w warunkach ograniczonej widoczności muszą ich używać. Mimo że w obszarze zabudowanym takiego obowiązku nie ma, to także i w mieście, w świetle latarni pieszy jest bardziej widoczny, kiedy posiada elementy odblaskowe, niż gdyby ich w ogóle nie miał.

Świąteczne dni z 2018 roku w policyjnych statystykach
W okresie od 21 do 26 grudnia 2018 roku doszło do 13 wypadków, w wyniku których 1 osoba zginęła, a 17 osób zostało rannych. Odnotowano 328 kolizji drogowych.

KWP Olsztyn

Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolicja Otwock: Otwocka drogówka włącza się w ogólnopolskie działania „Bezpieczny weekend – Boże Narodzenie”
Następny artykułWYWIADY Krosno112 / st. kpt. Piotr Szydło – Naczelnik Wydziału Operacyjnego KM PSP w Krośnie