24 drużyny mieliśmy przyjemność oglądać tej nocy na parkietach NBA. Jeremy Sochan i jego San Antonio Spurs zostali zdominowani przez New Orleans Pelicans, a Zion Williamsona w 27 minut zdobył 32 punkty. Celtics Jaysona Tatuma (37 punktów) okazali się lepsi od Mavericks Luki Doncicia (42 punkty), Nets wygrali z Raptors, Hawks zakończyli serię Kings, Bulls pokazali charakter w spotkaniu z Bucks, po pojedynku Nikoli Jokicia z Shaiem Gilgeousem-Alexandrem Nuggets pokonali Thunder, Jazz ponieśli porażkę kosztem Pistons, a Warriors wygrali z Clippers.

Charlotte Hornets – Philadelphia 76ers 107:101

Statystyki

• Osłabieni brakiem Joela Embiida i Tyrese’a Maxey Philadelphia 76ers dobrze zaczęli to spotkanie, dość szybko uzyskując dwucyfrową przewagę. Po pierwszej kwarcie, przyjezdni z Filadelfii prowadzili 33 – 21. Szóstki utrzymywały wysokie prowadzenie przez większość pierwszej połowy, ale pod koniec drugiej kwarty Charlotte Hornets weszli na wyższe obroty i zmniejszyli prowadzenie gości do jednego punktu (54 – 53).
  • Po przerwie mecz był wyrównany, ale to szerszenie zaczęły powoli przejmować kontrolą nad spotkaniem. Podopieczni Doca Riversa nie mogli dziś się wstrzelić za trzy, a w trzeciej kwarcie zanotowali fatalną skuteczność 1/11 zza łuku. Pozwoliło to Hornets na objęcie prowadzenia. Przed decydującą, czwartą ćwiartką gospodarze mieli cztery punkty przewagi (79 – 75). W czwartej to Hornets nadawali ton grze, trzymając rywali na dystans. Sixers mieli jeszcze kilka zrywów, ale ostatecznie Hornets dowieźli do końca kilka punktów przewagi, odnosząc zwycięstwo.
  • Oba zespoły kiepsko rzucały z dystansu (Hornets 6/23, a Sixers 9/38). Gospodarze wygrali dzięki lepszej skuteczności z gry (48 procent) oraz znacznie większej liczbie punktów zdobytych z pomalowanego (72 do 54).
  • Liderem szerszeni był Terry Rozier, który zanotował 22 punkty i 6 asyst. PJ Washington dołożył 19 punktów i 6 zbiórek, a Mason Plumlee 11 oczek, 13 zbiórek i 6 asyst. Dla Sixers Shake Milton zdobył 22 punkty, 9 asyst i 7 zbiórek, De’Anthony Melton dodał 20 punktów i 6 zbiórek, a 19 oczek dołożył Tobias Harris.

Autor: Janusz Nowakowski

Cleveland Cavaliers – Portland Trail Blazers 114:96

Statystyki na PROBASKET

• Całkowita dominacja Cleveland Cavaliers. Cavs szybko wyszli na prowadzenie i spokojnie kontrolowali mecz. W drugiej połowie gospodarze cały czas utrzymywali kilkanaście punktów przewagi i wygrali po bardzo jednostronnym meczu. Portland Trail Blazers trafili jedną trójkę więcej (13/31) i zdobyli więcej punktów po kontrach (21 do 7), ale poza tym byli gorsi w każdym elemencie gry. Cavaliers imponowali skutecznością (55 procent z gry) i dobrą defensywą.
  • Znakomite spotkanie rozegrali liderzy zespołu z Cleveland. To dzięki postawie Dariusa Garlanda, Donovana Mitchella i Jarretta Allena Cavaliers odnieśli wysokie zwycięstwo. Mitchell zdobył 34 punkty, a Garland miał 24 punkty i 12 asyst. Allen natomiast dołożył 24 punkty i 13 zbiórek.
  • W Trail Blazers wyróżnić można Jusufa Nurkicia (22 punkty i 6 zbiórek), Jeramiego Granta (21 punktów) i Anfernee Simonsa (20 punktów i 6 asyst).

Indiana Pacers – Minnesota Timberwolves 101:115

• Piąte zwycięstwo z rzędu Minnesota Timberwolves. W pierwszej połowie Indiana Pacers utrzymywali się jeszcze w grze (trafili 8 trójek) i schodząc na przerwę, przegrywali pięcioma oczkami (48 – 53). Druga połowa była jednak rozgrywana całkowicie pod dyktando koszykarzy z Minnesoty, którzy powiększyli przewagę i zwyciężyli bez większych problemów. Tym samym, zwycięska passa Indiana Pacers (wygrali pięć meczów z rzędu) dobiegła końca.
  • Koszykarze Wolves wykorzystali dziś swoje warunki fizyczne i absolutnie dominowali pod koszami. Mieli 20 zbiórek więcej (50 do 30), zdobyli 19 punktów z ponowienia (przy 4 Pacers) i przez cały mecz zawzięcie atakowali strefę podkoszową, zdobywając 74 punkty z pomalowanego (Pacers tylko 38) grając na znakomitej 60-procentowej skuteczności z gry. Pacers trafili dziś 16 trójek (osiem więcej niż rywale).
  • Karl – Anthony Towns miał 23 punkty, 11 zbiórek i 8 asyst. Rudy Gobert zdobył 21 punktów i 16 zbiórek, a Anthony Edwards dołożył 19 oczek i 7 zbiórek. Po stronie Pacers wyróżnił się Myles Turner, który zanotował 31 punktów i 7 zbiórek. Dobry mecz zagrał też Bennedict Mathurin, zdobywając 21 punktów.

Atlanta Hawks – Sacramento Kings 115:106

• Trae Young zdobył 35 punktów, Clint Capela dołożył do wyniku double-double w postaci 11 punktów i 14 zbiórek i dzięki temu Atlanta Hawks przerwali serię zwycięstw Sacramento Kings. Goście wygrali poprzednio siedem spotkań z rzędu.
  • Young 10 oczek zdobył w trzeciej odsłonie, gdzie również wyprowadził swój zespół na jedenastopunktowe prowadzenie. Od tego czasu Jastrzębie kontrolowały sukcesywnie wynik na boisku, nie dając się zaskoczyć rywalom.
  • Po stronie Kings rekordowe w tym sezonie 27 punktów zdobył Malik Monk. Solidne double-double zaliczył natomiast Domantas Sabonis, który uzbierał 15 oczek i 13 zbiórek.
  • Porażkę swojego zespołu, trener Mike Brown tłumaczył zmęczeniem. – Graliśmy ostatnie tygodnie bardzo mocno. Nie byliśmy odpowiednio skoncentrowani przed tym meczem, co było widać szczególnie w pierwszej połowie. Jednak nie można odmówić im zapału, gdyż dzielnie walczyli w drugiej połowie.

Autor: Ignacy Sławiński

Boston Celtics – Dallas Mavericks 125:112

• Duet Jayson TatumJaylen Brown znów był nie do zatrzymania. Pierwszy z nich miał 37 punktów i 13 zbiórek, Brown uzbierał na swoim koncie 31 oczek. Celtics wygrali po porażce z Chicago Bulls, która przerwała ich serię dziewięciu kolejnych zwycięstw.
  • Najlepszy strzelec sezonu Luka Doncić znów błyszczał, jednak to nie przełożyło się na wynik. Słoweniec zdobył 42 punkty i był zdecydowanym liderem Mavericks.
  • W trzeciej części gospodarze prowadzili już różnicą 27 punktów. Jednak zryw gości w kolejnych minutach sprawił, że zbliżyli się oni na dziewięć oczek. Na trzy i pół minuty przed końcem spotkania na tablicy widniał wynik 117:107.
  • Po tym czasie Tatum oraz Doncic próbowali kolejne akcje rozegrać, rywalizując 1 na 1. Zwycięsko z tego pojedynku wyszedł gracz Celtics, który rozpoczął od wsadu, następnie wymusił faul oraz zablokował lay-up Doncicia.

Miami Heat – Washington Wizards 113:105

• Kyle Lowry zdobył 20 ze swoich 24 punktów w pierwszej połowie spotkania z Washington Wizards. Tyler Herro trafił kluczową trójkę w końcówce spotkania, dzięki czemu Miami Heat odnieśli cenne zwycięstwo po czteromeczowej serii porażek.
  • Gospodarze prowadzili już różnicą dwudziestu jeden punktów w tym spotkaniu, jednak ekipa z Waszyngtonu zdołała odrobić stratę i postraszyć drużynę z Florydy. Wizards w tym meczu poprowadził przede wszystkim Kyle Kuzma, który zdobył 33 punkty. Kristaps Porzignis uzyskał 21 oczek.
  • W czwartej kwarcie seria 16:7 Miami Heat pozwoliła odetchnąć gospodarzom. Bardzo dobrze grał wówczas powracający po dłuższej nieobecności Herro, który trafił cenne trójki. Obie drużyny grały bez swoich liderów, Bradley’a Beala, oraz Jimmiego Butlera.

Toronto Raptors – Brooklyn Nets 98:112

• Patrząc na wygląd tego spotkania, najmniejsza możliwa kara dla Raptors. Dinozaury grały dziś na 35% skuteczności z gry, przy ponad 54% po stronie Nets, eksperymentalnym składem, bez rasowego rozgrywającego, a szczególnie w pierwszej połowie sprawili spore problemy ekipie z Nowego Yorku. Decydująca dla losów meczu okazała się wygrana 39-25 trzecia kwarta, co pozwoliło zwycięzcom na rozszerzenie rotacji w ostatnich 12 minutach i na danie więcej odpoczynku zawodnikom pierwszej piątki.
  • Jesteśmy na „Ty” z wygrywaniem takich meczów – przyznał na konferencji Kyrie Irving, zdobywca 29 punktów, na skuteczności 11-16 z gry. – To nie było łatwe spotkanie, zwłaszcza po przegranej zeszłej nocy i całej niechęci do nas po wczorajszym meczu. Chcieliśmy tylko upewnić się, że zwracamy uwagę na szczegóły dzisiejszej nocy. Wyszliśmy i odpowiedzieliśmy na te wszystkie wrogie komentarze – dodał. Po przegranej z pozbawionymi gwiazd 76ers tej nocy ekipa gości rzuciła 17 trójek na 44% skuteczności, co jest dla nich nowym rekordem sezonu. Raptors udało się jednak powstrzymać Kevina Duranta, który przy „jedynie” 10 oddanych rzutach zaliczył 12 punktów,7 zbiórek i 5 asyst. Mimo jednego z gorszych meczów indywidualnie w ostatnim czasie KD wyprzedził Kevina Garnetta i z aktualnie 26 074 punktami zajmuje 18. miejsce na liście wszechczasów NBA.
  • Czujemy, że mogliśmy zagrać lepiej to spotkanie. Nie czynimy z kontuzji wymówki – powiedział po meczu OG Anunoby, autor 15 punktów i najgorszego w drużynie wskaźnika -30. Utrzymać się w grze pozwoliła gospodarzom zdecydowanie wygrana walka na tablicach (52-39), gdzie królowali wchodzący z ławki Chris Boucher (12 punktów, 16 zbiórek, w tym 8 ofensywnych) i Juancho Hernangomez (10 punktów, 10 zbiórek, w tym 6 ofensywnych). Gary Trent Jr dołożył do dorobku zespołu 19 „oczek”, a Thaddeus Young 10.

Milwaukee Bucks – Chicago Bulls 113:118

• Zgodnie z oczekiwaniami, wyrównane, pełne emocji spotkanie z dużą ilością koszykarskiej jakości po obu stronach. Szczególnie w drugiej połowie zespoły pozostawały na ciągłym kontakcie punktowym, a Bulls przechylili szalę na swoją stronę głównie dzięki dwóm trójkom Coby’ego White’a rzuconym w ostatnich 1:15 meczu. Straty próbował zmniejszyć jeszcze Giannis Antetokounmpo, jednak gospodarzy skutecznie dobił Nikola Vucević. Trzeba przyznać, dawno nie widzieliśmy końcówki z takim charakterem w wykonaniu Byków.
  • Po wygranej w poniedziałek z Boston Celtics, kończąc tym samym ich 9-meczową serię zwycięstw, dziś Bulls pokonali obiektywnie najlepszą drużynę NBA z początku sezonu. Dziś liderem gości był DeMar DeRozan, który oprócz dwóch kluczowych podań w końcówce zapisał na swoim koncie 36 punktów i 8 asyst. Wtórowali mu Zach LaVine i Nikola Vucević, którzy zdobyli po 18 „oczek”.
  • Bucks przegrali natomiast po raz drugi w 11 dotychczasowych spotkaniach na własnym parkiecie. Zatrzymany na 8 punktach w pierwszej połowie Giannis w samej trzeciej kwarcie rzucił 11 „oczek”, dzięki czemu ekipa z Milwaukee odrobiła kilkupunktową stratę, z którą wchodziła w drugie 24 minuty meczu. W całym spotkaniu Grek zanotował 36 punktów, 11 zbiórek i 7 asyst. Największe wsparcie otrzymał dziś od Brooka Lopeza (20 punktów, 7 zbiórek) i od powracającego Jrue Holiday’a (14 punktów, 11 asyst).

Oklahoma City Thunder – Denver Nuggets 126:131

• Wyrównana druga połowa doprowadziła do ciekawej końcówki, zakończonej dogrywką. Na kilka sekund przed końcem czwartej kwarty stosunkowo łatwy rzut na zwycięstwo miał Vlatko Cancar, jednak chybił zza łuku. W granej na dużych emocjach dogrywce z dobrej strony pokazał się Bruce Brown, a Thunder zabrakło doświadczenia, aby powalczyć dziś o coś więcej.
  • Wielki pojedynek stoczyli ze sobą Nikola Jokić i Shai Gilgeous-Alexander, którzy zdobyli odpowiednio 39 i 31 punktów. Serb otarł się dodatkowo o triple-double z 10 zbiórkami i 9 asystami. 31 „oczek” dla Nuggets zanotował Aaron Gordon, a 21 dla gospodarzy Isaiah Joe.

San Antonio Spurs – New Orleans Pelicans 110:129

• Pewne zwycięstwo Pelicans, którzy przez pełne 48 minut kontrolowali to spotkanie. Już po pierwszej kwarcie zbudowali sobie blisko 20-punktowe prowadzenie, które w połowie trzeciej odsłony dochodziło nawet do 30 „oczek”. Goście rzucali dziś jednak na fantastycznych 57% z gry i ponad 42% zza łuku, przy 14 trafieniach z dystansu.
  • Zarówno Jeremy Sochan, jak i reszta Spurs nie wytrzymali tego spotkania fizycznie. Mimo że ekipa z San Antonio rzucała na solidnych 48% z gry i rozdała w swoim stylu 31 asyst, wizualnie stanowiła jedynie tło dla dobrze funkcjonujących rywali, dodatkowo pozbawionych CJ’a McColluma. Sochan od początku spotkania został przydzielony w defensywie do Brandona Ingrama, którego trzeba przyznać, udanie powstrzymał rzutowo. Podchodząc jednak blisko skrzydłowego, umożliwił mu łatwiejsze minięcie i wjazdy pod kosz, z czego czerpali dziś Pelicans pełnymi garściami. Gorzej wyglądało przejęcie krycia przez Polaka Ziona Williamsona, który regularnie, niczym taran wbijał się w pomalowane. W jednej z akcji w kontrataku Jeremy został upokorzony przez gwiazdora rywali, gdy ten przy layupie zdołał przepchnąć i przewrócić naszego reprezentanta. W całym spotkaniu Sochan zaliczył linijkę: 12 punktów, 6-10 z gry, 2 zbiórki, 1 asysta, 24 minuty.
  • Zion był dziś potworem – powiedział po meczu Willie Green. – Prowadzenie piłki, fizyczność, podania do kolegów z drużyny. Wykorzystywał przewagi. Defensywnie, myślę też, że był dziś naprawdę solidny. Wykonał wszystkie te rzeczy, nad którymi pracujemy. Potworny mecz w wykonaniu Z – dodał. W całym spotkaniu ograniczony do 27 minut Williamson rzucił 32 punkty na skuteczności 14-18 i zebrał 11 piłek. Z ławki imponował Devonte’ Graham, który 21 punktów uzbierał dzięki 6 rzuconym trójkom. 22 „oczka” dołożył Jonas Valanciunas, a 17 wspomniany już Brandon Ingram.

Utah Jazz – Detroit Pistons 116:125

• Rozczarowująca, druga z rzędu, porażka Jazz. Ekipa gospodarzy dziś trzymała kontakt punktowy, jednak to Pistons prowadzili grę i dzięki przestojowi Jazzmanów w ostatnich 4 minutach meczu odnieśli drugie zwycięstwo na wyjeździe w sezonie.
  • Dla zwycięzców 23 punkty zdobył Bojan Bogdanović, 19 Marvin Bagley Jr (nowy rekord sezonu), 21 Kevin Knox (nowy rekord sezonu), a 18 Alec Burks. Pistons zagrali bez Cade’a Cunninghama, Saddiq Beya i Isaiaha Stewarta.
  • Po stronie Jazz 29 „oczek” Malika Beasley’a i 24 Jordana Clarksona.

Golden State Warriors – Los Angeles Clippers 124:107

• Długo wyczekiwane przekonujące zwycięstwo Warriors. Steve Kerr odciążył dziś trochę Stephena Curry’ego i Klay’a Thompsona, dając im w okolicach 30 minut na parkiecie. Liderem tej nocy Andrew Wiggins – autor 31 punktów na skuteczności 12-18 z gry. Steph z 22 „oczkami”, 18 punktów Klay’a.
  • Clippers bez Kawhia Leonarda i Paula George’a nie mieli dziś nic do powiedzenia. 19 punktów Marcusa Morrisa, po 17 Terance’a Manna i Normana Powella.