A A+ A++

Wynalazca Gore-Texu nie żyje

Robert W. Gore – człowiek odpowiedzialny za wynalezienie najpopularniejszej i przez wielu wciąż uważanej za najlepszą membranę wodoodporną Gore-Tex, zmarł w ubiegły czwartek po długie chorobie. Miał 83 lata. Gore był inżynierem chemicznym po studiach na uniwersytecie w Delaware , który pracując dla firmy swojego ojca WL Gore & Associates, w 1969 roku odkrył nową formę polimeru, który dał ogromne możliwości i zapoczątkował powstanie membrany Gore-Tex. Początkowo jego zadaniem było stworzenie nowoczesnej taśmy na bazie tego polimeru, która mogłaby być używana przez hydraulików. Tak powstała popularna dziś taśma teflonowa, ale przy okazji Robert Gore odkrył, że przez ekstremalne rozciągnięcie taśmy teflonowej odkryty przez niego polimer utworzył interesującą strukturę – porowatego, oddychającego i nieprzepuszczającego wody materiału. Tak powstał pomysł na właściwą membranę Gore-Tex.

WL Gore & Associates

Robert W. Gore wynalazca Gore-Texu.

Gore-Tex jako łatka do serca

Badania nad wykorzystaniem tej technologii trwały kilka kolejnych lat, ale Gore-Tex ostatecznie powstał w 1976 roku i od ponad czterdziestu lat jest konsekwentnie rozwijany i stosowany w różnych dziedzinach przemysłu, życia i technologii. Gore-Tex jest oczywiście stosowany w ciuchach motocyklowych, outdoroowych, górskich; w sportach ekstremalnych, ale też np. w kombinezonach kosmicznych. Jednym z ciekawszych zastosowań materiału wymyślonego przez Roberta Gore’a jest zastosowanie w medycynie i chirurgii, np. jako „zestawy naprawcze” do uszkodzonych serc.

Robert Gore jako prezes firmy sprawił że stała się prawdziwym gigantem i już w latach 90’ XX wieku osiągnęła wartość miliarda dolarów. Po drodze otrzymał również mnóstwo nagród za jego wkład w naukę Dziś to produkt premium, który zanim trafi do jakichkolwiek ciuchów przeprowadza własne testy sprawdzając czy produkt spełnia ich oczekiwania co do jakości. Dziś firma WL Gore & Associates zatrudnia ponad 10 000 pracowników i rokrocznie przynosi ponad 3 miliardy dolarów przychodu. 

Zobacz także: Jak działają membrany i jaka jest ich historia?

zobacz galerię

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRafako. Zarząd i związki zawodowe nie porozumiały się w sprawie zwolnień grupowych
Następny artykułTrzy tygodnie pod ziemią