A A+ A++

Do Polski od początku trwającej w Ukrainie wojny przyjechało blisko 5 milionów uchodźców , wielu z nich zdecydowało się tu pozostać na dłużej i poszukać własnego, tymczasowego lokum. Jednocześnie, wielu właścicieli mieszkań ma obawy, przed zawarciem umowy z obcokrajowcem.

Blisko jedna trzecia uchodźców wskazuje, że najważniejszą potrzebą jest znalezienie mieszkania

Według ankiety przeprowadzonej wśród ukraińskich uchodźców na potrzeby raportu Unii Metropolii Polskich, aż 28% z nich jako swoją główną potrzebę wskazało znalezienie mieszkania.

Ogromny popyt na rynku najmu, który może przewyższać podaż

Rynek wynajmu mieszkań w Polsce jest aktualnie bardzo aktywny i mamy do czynienia z dużym popytem zarówno wśród nowo przybyłych obcokrajowców, jak i Polaków. Jeszcze w ubiegłym roku rynek był pełen ofert najmu przy mniejszej liczbie kandydatów, teraz sytuacja uległa odwróceniu. To zrozumiałe, że właściciele nieruchomości mogą czuć się niepewnie w kwestii oceny ryzyka najmu i stają przed wyzwaniem, jak wybrać najlepszego i najbardziej wiarygodnego kandydata – komentuje Piotr Kula, Country Manager Rendin Polska.

Szereg barier związanych z umową najmu, jeśli stroną jest obcokrajowiec. Nie tylko bariera językowa

Można zatem zakładać, że w związku z przedłużającym się konfliktem w Ukrainie w niedalekiej przyszłości wielu z nich częściej będzie poszukiwać ofert długoterminowego najmu nieruchomości. Jednocześnie, wśród właścicieli nadal panuje wiele obaw towarzyszących zawarciu umowy z obcokrajowcem. Trudności sprawiają m.in.:

●             bariera językowa;

●             brak polskich dokumentów tożsamości najemcy;

●             trudności w weryfikacji potencjalnego najemcy;

●             wymaganie wysokich kaucji na wypadek problemów z najemcą.

To tylko niektóre z przeszkód, które mogą zniechęcić właścicieli do podpisywania umów z obcokrajowcami. Część z nich decyduje się na zabezpieczenia umowy wysokimi czynszami i kaucjami. Sprawia to, że wynajmujący mieszkanie tracą wielu potencjalnych najemców.

Nowi najemcy na rynku najmu polskich metropolii. W niektórych miastach co czwarta osoba mówi po ukraińsku

Według danych z maja 2022 roku, ponad 2,3 mln Ukraińców mieszka w 12 największych miastach Polski i ich metropoliach . Stanowią oni także znaczną część ich ludności, w przypadku Gdańska jest to 24%, we Wrocławiu 28%, a w Rzeszowie aż 37% mieszkańców . Z tego powodu zmianom musi ulec także rynek najmu w największych miastach Polski, mimo licznych obaw właścicieli nieruchomości.

Źródło: Rendin

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »

Komplet e-booków: Budowa domu bez pozwolenia + Gwarantowany kredyt mieszkaniowy

Tylko teraz

Przejdź do sklepu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWrzuć je do toalety. W mig pozbędziesz się nieprzyjemnych zapachów
Następny artykułGłupota i bezmyślność – wandale zniszczyli drzewa w krakowskich parkach