A A+ A++

Czy za urlop się płaci?

Osoby zatrudnione na umowie o pracę na czas określony lub nieokreślony mają prawo do wzięcia urlopu wypoczynkowego. Jego cechy oraz szczegółowe ramy określają odpowiednie normy prawne. Wymiar urlopu dla pracowników, którzy nie przepracowali 10 lat wynosi 20 dni, a osoby mogące pochwalić się dłuższym stażem pracy mają do wykorzystania 26 dni. Jak czytamy w przepisach, urlop przysługujący pracownikowi ma charakter płatny i co do zasady nie ma w tej materii żadnych wyjątków. Aby wypłacić osobie zatrudnionej wynagrodzenie za urlop należy jednak poprawnie obliczyć jego podstawę. Co ważne, pod uwagę brana jest wyłącznie umowa etatowa, płatny urlop nie przysługuje bowiem osobom zatrudnionym na podstawie umów cywilnoprawnych, czyli o dzieło oraz zlecenie. Wynagrodzenie za urlop na inewi.pl – zobacz jak szybko obliczyć. 

Jak wyliczyć wynagrodzenie?

W pierwszej kolejności należy spojrzeć na podstawę pensji zasadniczej pracownika, wysokość dodatków za pracę w godzinach nocnych, dodatki funkcyjne, wszelkiego rodzaju nagrody, jakie otrzymuje osoba zatrudniona w ramach danej umowy. Ponadto, do podstawy zaliczamy także inne dodatki, w tym między innymi pensję za nadgodziny czy premie regulaminowe. Warto zaznaczyć, że do podstawy wynagrodzenia urlopowego nie można wliczać za to premii uznaniowej, która w myśl przepisów nie ma charakteru roszczeniowego. Ze stosunku pracy powinno się wyłączyć także wynagrodzenie za czas gotowości do pracy czy pensję za czas niezdolności do pracy wskutek choroby. Następnie podstawę należy podzielić przez liczbę dni pracy, dzięki czemu uzyskujemy kwotę tzw. “dniówki”. Kolejnym krokiem jest pomnożenie osiągniętego wyniku przez liczbę dni, w których pracownik realizowałby swoje obowiązki służbowe, gdyby nie przebywał na urlopie.

Wynagrodzenie a ekwiwalent

Wiele osób wciąż myli oba pojęcia, uznając, że są one synonimami. To spory błąd, którego należy się wystrzegać! Najkrócej tłumacząc, ekwiwalent jest świadczeniem przysługującym pracownikowi wyłącznie w przypadku niewykorzystania przez niego urlopu. W praktycznym wymiarze następuje to głównie, gdy mamy do czynienia z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy. Może po niego sięgnąć także osoba wykonująca w danym przedsiębiorstwie tzw. pracę tymczasową. W pozostałych przypadkach pracownicy powinni wykorzystać przysługujący im z mocy prawa urlop zgodnie z jego przeznaczeniem. Warto dodać, że ekwiwalent jest w pełni opodatkowany i oskładkowany, ponieważ zgodnie z prawem stanowi przychód z tytułu umowy o pracę. Sprawdź więcej informacji na ten temat w artykule „Wynagrodzenie za urlop – jak obliczyć jego wysokość?”

(Artykuł sponsorowany)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCoraz więcej górników z potwierdzonym zakażaniem koronawirusem
Następny artykułTARGOWISKO – KRÓLUJĄ SADZONKI