A A+ A++

Wymijanie, omijanie i wyprzedzanie – to jedne z najczęściej spotykanych manewrów drogowych. Jakie są definicje tych manewrów? Czym różni się wymijanie od omijania? Postanowiliśmy rozwiać wasze wątpliwości.

Jedziesz drogą i nagle pojawia się pojazd jadący z przeciwka. Manewr pozwalający odjechać obojgu w swoją stronę to wymijanie. Ustawa Prawo o ruchu drogowym definiuje wymijanie jako przejeżdżanie lub przechodzenie obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w przeciwnym kierunku. Jednocześnie nakłada obowiązek zachowania bezpiecznego odstępu od wymijanego pojazdu lub uczestnika ruchu. W skrajnych przypadkach należy zjechać na prawo i zmniejszyć prędkość lub zatrzymać się.

NAS Analytics TAG

Dojeżdżasz do skrzyżowania i postanawiasz jechać na wprost, masz zielone światło, a pojazd skręcający w prawo ma czerwone i czeka na swoją kolej. Przejeżdżając obok niego wykonujesz manewr omijania. Według definicji omijanie to przejeżdżanie lub przechodzenie obok nieporuszającego się pojazdu, uczestnika ruchu lub przeszkody. Tutaj, oprócz zachowania bezpiecznego odstępu, ustawa wskazuje również, że “(…) omijanie pojazdu sygnalizującego zamiar skręcenia w lewo może odbywać się tylko z jego prawej strony.”

Jedziesz prawym pasem drogi ekspresowej z prędkością 120 km/h i dojeżdżasz do pojazdu, który porusza się wolniej. Zjeżdżasz więc na lewy pas i kontynuujesz podróż nie zmieniając prędkości, a pojazd jadący wolniej zostaje z tyłu – to jeden z przykładów wyprzedzania. W ustawie Prawo o ruchu drogowym czytamy, że wyprzedzanie to przejeżdżanie lub przechodzenie obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku. Tutaj również Prawo o ruchu drogowym nakłada więcej regulacji na to kiedy i w jaki sposób można oraz należy wykonywać manewr wyprzedzania. Z całej trójki wyprzedzanie ma najwięcej obostrzeń, a o możliwości jego wykonania decyduje szereg znaków pionowych i poziomych oraz sytuacji. Tutaj odsyłamy do lektury ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzegląd zmian prawnych wchodzących w życie w 2020 roku
Następny artykułZajęcia na lodowisku ze wsparciem ministerstwa sportu