Dzisiaj, 14 stycznia (11:56)
Dziewanna to roślina, która przez wzgląd na swoje prozdrowotne właściwości znalazła zastosowanie w ziołolecznictwie i cieszy się sporą popularnością, szczególnie w sezonie grypowym. Herbatka z dziewanny skutecznie leczy choroby górnych dróg oddechowych, ułatwia wykrztuszanie i oddychanie. Jak ją stosować, by szybciej wrócić do zdrowia?
Dziewanna to rodzaj roślin, należący do rodziny trędownikowatych, obejmujący ok. 360 gatunków. Występują one głównie na obszarach klimatu umiarkowanego Europy i Azji, ale także na terenach północnej Afryki i wyżyn Afryki Wschodniej. Dziewanna preferuje miejsca suche, piaszczyste lub skaliste i osiąga wysokość ponad 2 m.
Dziewanna znana jest ze swoich właściwości leczniczych, a trzy gatunki – dziewanna drobnokwiatowa, dziewanna wielkokwiatowa i dziewanna kutnerowata stosowane są w łagodzeniu objawów towarzyszących infekcjom górnych dróg oddechowych. Surowcem leczniczym jest kwiat dziewanny, bogaty w takie składniki jak:
- polisacharydy (śluz)
- saponiny (werbaskosaponina)
- flawodnoidy (diosmina, rutyna)
- irydoidy (aukubina, katalpol, ksylopiranozylokatalpol, speciozyd, harpagid)
- karotenoidy
- garbniki
- glikozydy fenyloetanoidowe (werbaskozyd)
Sprawdź również: Jak działają syropy na kaszel bez recepty?
Jednym z produktów stosowanych w celach leczniczych jest herbatka z dziewanny. Stosuje się ją w leczeniu objawów towarzyszących infekcjom górnych dróg oddechowych, ale także w zapaleniu zatok, przeziębieniu i grypie.
Herbatka z dziewanny ma działanie:
- wykrztuśne – ułatwia odkrztuszanie zalegającej wydzieliny
- mukolityczne – rozrzedza zalegającą wydzielinę
- powlekające błony śluzowe
- łagodzące ból gardła
- przeciwzapalne.
Herbatka działa również przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, przeciwgruźliczo i przeciwastmatycznie. Jej zalety doceniono zresztą już wieki temu, stosując ją z powodzeniem w tradycyjnej medycynie bliskowschodniej.
Dziewannę stosować moż … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS