A A+ A++

Gdy dom ma już zakończony stan surowy zamknięty, można przystąpić do wykonywania prac wykończeniowych. Tego typu czynności najlepiej jest zacząć wiosną, ponieważ niskie temperatury nie sprzyjają schnięciu tynku, farby, cementu oraz innych materiałów wykończeniowych. Dom w stanie surowym zamkniętym posiada ściany zewnętrzne i wewnętrzne, stropy, a także najczęściej stolarkę okienno-drzwiową. Konieczne jest jeszcze wykonanie ocieplenia, ułożenie instalacji i wykończenie od wewnątrz. Takie prace powinny zostać odpowiednio skoordynowane oraz zaplanowane we właściwej kolejności. Od czego więc zacząć?

Instalacje

Przed przystąpieniem do prac wykończeniowych, należy przede wszystkim zając się czynnościami związanymi z tym, co zostanie ukryte, czyli z instalacjami. Są to w głównej mierze instalacje – elektryczna, wodna, kanalizacyjna, centralnego ogrzewania, wentylacyjna, dystrybucji gorącego powietrza (jeśli jest w planach), a także alarmowa oraz internetowa.

Najczęściej na pierwszy ogień idzie instalacja wentylacyjna, jeśli jest mechaniczna, a także system dystrybucji gorącego powietrza (np. pompa ciepła) lub inna instalacja centralnego ogrzewania. Następnie przystępuje się do kładzenia instalacji elektrycznej i jej pochodnych, a więc alarmowej i internetowej. Ostatnim etapem jest położenie instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Jeżeli decydujemy się na popularne obecnie ogrzewanie podłogowe, wówczas taką instalację należy wykonać po naniesieniu tynków, lecz przed wylewkami.

Warstwa wyrównawcza podłóg

Warstwa nośna podłogi na gruncie zazwyczaj powstaje z chudego betonu, który należy dokładnie wyrównać i dodatkowo wzmocnić za pomocą szlichty betonowej. W przypadku niewielkich nierówności do 1 cm nie ma konieczności ich wyrównywania. Można za to zdecydować się na położenie np. cienkiej warstwy zaprawy samopoziomującej.

-

Ocieplanie ścian

Przeważnie jeszcze przed zakończeniem czynności instalacyjnych, ruszają już powoli pierwsze prace tynkarskie. I tu uwaga! W większości przypadków domy jednorodzinne ich izolacje cieplną przeprowadza się od zewnętrznej strony.  Istnieją jednak budynki, które z różnych przyczyn nie mają możliwości wykonania takiego ocieplenia. Wówczas jedynym sposobem jest termoizolacja ścian od strony wnętrza. Takie czynności są bardziej skomplikowane i wiążą się z różnego rodzaju utrudnieniami. Jest jednak bezpieczne i skuteczne wyjście z takiej sytuacji – ocieplanie ścian od wewnątrz pianą PUR.

Piana poliuretanowa, kładziona metodą natrysku, charakteryzuje się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła. Dzięki temu warstwa izolacji może być naprawdę cienka, a więc ocieplane pomieszczenia nie stracą na swej powierzchni użytkowej. Co istotne, piana PUR posiada zdolność dyfuzji pary wodnej, dzięki czemu elementy konstrukcyjne budynku nie ulegną zawilgoceniu i przegniciu.

Po nałożeniu cienkiej warstwy piany i jej zaschnięciu, nadmiar materiału zostaje usunięty, a cała powierzchnia zeszlifowana. Warto jednak zaznaczyć, że w większości przypadków pianę poliuretanową nakłada się na drewniany stelaż, dla umocnienia całości. Do wykończenia takiego wnętrza stosuje się na końcu płyty kartonowo-gipsowe. Tak przygotowane pomieszczenia można poddać tynkowaniu.

Sprawdź więcej o izolacji piana na Purios.com

Prace tynkarskie

Tynkowanie należy zacząć od sufitów, następnie ścian, natomiast tynkowanie ościeży warto odłożyć do czasu zamontowania okien i parapetów wewnętrznych (jeżeli stolarka okienna jeszcze nie jest gotowa).

Co istotne, przed przystąpieniem do tynkowania ścian, należy wykonać przejścia z rur osłonowych. Dzięki temu w momencie kładzenia np. instalacji gazowej, która musi być poprowadzona po wierzchu ścian, nie trzeba będzie kuć otworów w dopiero co położonych tynkach.

Artykuł sponsorowany

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp
Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLewandowski kontuzjowany. Nie zagra w El Clasico
Następny artykułCzy frankowicze dostaną od banków mieszkania za darmo?