Wyjazd za granicę w celach zarobkowych może rodzić wiele obaw, zwłaszcza u kogoś, kto nigdy nie pracował poza Polską. Dlatego dobrze wiedzieć, gdzie szukać pracy za granicą, jak przygotować się do takiego wyjazdu i na co zwrócić uwagę.
Praca za granicą – popularne zawody
Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku oraz do układu z Schengen 3 lata później otworzyło drzwi dla emigracji zarobkowej rodaków. Polacy najczęściej podejmują pracę za granicą w takich krajach jak: Niemcy, Holandia, Irlandia, Włochy i Francja (a także Wielka Brytania i Norwegia, które nie należą do UE).
W zależności od kraju największe zapotrzebowanie na pracowników z Polski jest w branżach budowlanej, produkcyjno-przemysłowej, logistycznej i hotelarskiej. Poszukiwani są przede wszystkim:
- w branży budowlanej: monterzy konstrukcji budowlanych, cieśle, dekarze, pracownicy wykończenia wnętrz (malarze, stolarze, monterzy podłóg),
- w branży logistycznej: kierowcy C+E, komisjonerzy/magazynierzy,
- w branży hotelarskiej: pokojówki, kelnerzy, kucharze, pomocnicy kuchenni.
Poza tym w sieci można natrafić na dużo ofert dla elektryków i spawaczy w Niemczech. Ogromną popularnością cieszą się również prace sezonowe, np. przy zbiorach owoców. Zagraniczni pracodawcy chętnie zatrudniają także polskich pracowników na stanowisku opiekuna osób starszych.
Gdzie szukać pracy za granicą?
Portale ogłoszeniowe
Najpopularniejszym sposobem na szukanie pracy – zarówno w kraju, jak i za granicą – jest przeglądanie portali publikujących oferty pracy. W sieci można znaleźć wiele takich serwisów – również takich, które są dedykowane wyłącznie ofertom zagranicznym.
Agencje pracy
Zatrudnienia za granicą warto szukać za pośrednictwem agencji pracy, które także publikują swoje ogłoszenia w popularnych serwisach. Pomoc pośrednika w znalezieniu pracy oraz zorganizowaniu wyjazdu to bardzo wygodne rozwiązanie – nie tylko dla osób, które decydują się na wyjazd po raz pierwszy.
Skorzystanie ze wsparcia agencji, takiej jak na przykład agencja PowerJobs z Katowic, to dla pracownika przede wszystkim:
- dostęp do szerokiego wachlarza ofert (przedstawiciel agencji może znaleźć kandydatowi korzystniejszą i lepiej dopasowaną ofertę niż ta, na którą pierwotnie aplikował),
- legalne zatrudnienie i opłacone składki,
- kompleksowa pomoc w zorganizowaniu całego wyjazdu (skompletowanie potrzebnych dokumentów i zaświadczeń, znalezienie transportu),
- zapewnione zakwaterowanie (warto dopytać rekrutera, czy zakwaterowanie jest zorganizowane i opłacone, czy pracownik sam musi za nie zapłacić),
- wsparcie dedykowanego koordynatora podczas całego okresu zatrudnienia.
Praca za granicą – co warto wiedzieć?
Decyzja o wyjeździe do pracy za granicę powinna być dobrze przemyślana. Warto poświęcić czas na weryfikację oferty i firmy, która proponuje zatrudnienie, by mieć pewność, że praca jest legalna i bezpieczna. Jeżeli decydujemy się na wyjazd za pośrednictwem agencji zatrudnienia, należy wiedzieć, że nie mogą one pobierać od kandydatów opłat za pośrednictwo.
Podejmując pracę za granicą, warto przynajmniej na podstawowym poziomie znać język angielski lub ten obowiązujący kraju, do którego się udajemy. Oczywiście wśród ofert pracy można znaleźć wiele takich, gdzie znajomość języka nie jest wymagana, jednak dla własnego komfortu dobrze jest się nauczyć chociaż kilku podstawowych zwrotów, które pomogą w codziennym życiu poza Polską.
Przed wyjazdem za granicę
Przed wyjazdem warto zadbać jeszcze o kilka rzeczy:
- sprawdzenie daty ważności dowodu osobistego lub paszportu,
- wyrobienie Europejskiej Kary Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ),
- przygotowanie CV,
- przetłumaczenie certyfikatów lub dyplomów (jeżeli są wymagane przez zagranicznego pracodawcę),
- założenie konta walutowego,
- wymiana pieniędzy (na walutę obowiązującą w kraju, do którego się udajemy).
Czy warto wyjechać do pracy za granicę?
Wyjazd za granicę w celach zarobkowych – zwłaszcza po raz pierwszy – może rodzić wiele wątpliwości. Rozłąka z bliskimi, bariera językowa czy inna kultura pracy to coś, czego często obawiają się kandydaci. Jednak podjęcie pracy za granicą to duża szansa – nie tylko na to, aby zwiększyć swoje zarobki, ale także okazja do poznania nowej kultury, miejsc i języka, a także zdobycia cennego doświadczenia zawodowego, które może znacząco wpłynąć na rozwój kariery w kraju w kolejnych latach.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS