A A+ A++

Komisja Europejska (KE) przeznaczyła rekordową kwotę 720 mln euro na drugi etap synchronizacji sieci energetycznych republik bałtyckich z Europą kontynentalną. Z tego 493 mln euro trafi na budowę połączenia podmorskiego między Litwą a Polską.

Projekt, który pozwoli Litwie, Łotwie i Estonii odciąć swoje sieci energetyczne od systemu BRELL – wspólnego z Rosją i Białorusią, otrzymał maksymalne możliwe dofinansowanie – 75 proc. kosztów inwestycji. Pieniądze te zostaną przeznaczone na realizację najważniejszych elementów projektu – kabla podmorskiego Harmony Link między Litwą a Polską oraz budowę synchronicznych kompensatorów.

„To bezprecedensowa pomoc. Żaden projekt nie otrzymał jeszcze takiej pomocy w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Sieci Infrastrukturalnych – Connecting Europe Facility (CEF – red.) – skomentował minister energetyki Litwy Zygimantas Wajcziunas, cytowany przez agencję BNS.

Krajowa Dyspozycja Mocy PSE

Z pomocy finansowej w wysokości 720 mln euro aż 493 mln euro przeznaczono na budowę połączenia podmorskiego Harmony Link między Litwą a Polską. A 166,5 mln euro na wyposażenie synchronicznych kompensatorów na Litwie, Łotwie i Estonii. Reszta kwoty zostanie wydana na modernizację i rozbudowę sieci potrzebnych dla Harmony Link. „KE przyznała ponad 70 proc. finansowania na tym etapie. (…)Musimy podziękować (…)przede wszystkim Unii Europejskiej za solidarność i wsparcie „- dodał litewski minister. Według niego umowa o dofinansowanie powinna zostać podpisana w I kw 2021 roku.

W maju firmy przesyłowe z Litwy, Łotwy, Estonii i Polski złożyły do ​​KE wspólny wniosek o 1,22 mld euro. To całkowity koszt projektu. Pod wnioskiem podpisały się Polskie Sieci Energetyczne, litewski Litgrid, łotewski Augstsprieguma tīkls, estoński Elering.

Przyjęty w 2019 r harmonogram prac zakłada, że w 2021 r zostanie przeprowadzony konkurs na wykonawcę inwestyc … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułHolly Holm uważa, że rewanż z Germaine de Randamie jest realną opcją
Następny artykułEnergetyczny biznes łączy Żydów, Arabów i Amerykanów