A A+ A++

Do teraz mówi się o wyraźnym podziale wsi na dwa obozy. Powstały w 1966 roku Ludowy Klub Sportowy Łopuchowa integrował miejscowych i budził szacunek u największych okolicznych rywali. Pokonanie Błękitnych to jeden z największych sukcesy piłkarzy z tej miejscowości. LKS Łopuchowa to jednak nie tylko piłka nożna.

Dzięki uprzejmości Gromadzkiej Rady Narodowej sympatycy piłki dostali boisko. Jednym z głównych założycieli klubu był Kazimierz Kaznecki, zmarły w listopadzie 2019 roku. Były bramkarz i tato znanych w regionie zawodników – Dariusz i Andrzeja, spisał i wygłosił swoje wspomnienia z czasów zakładania klubu, podczas jubileuszu 50-lecia powstania (lipiec 2016).

– Rozpoczynając działalność zwróciliśmy się o pomoc do Gromadzkiej Rady Narodowej, której przewodniczył pan Henryk Sąsiadek. Udostępnił nam miejsce na budowę boiska sportowego – mówił K. Kaznecki, podczas jubileuszowej imprezy. Ważną postacią dla nowego klubu był Edward Marć.

– Działając w klubie jako młodzi chłopcy otrzymaliśmy wsparcie od pana Edwarda Marcia, który został w szeregach zarządu naszego klubu – opisywał Kaznecki.

Marć zasłużył się w Łączkach Kucharskich przede wszystkim ze względu na rzetelną pracę przy załatwianiu wielu formalności związanych z prowadzeniem klubu. Pomagał w początkach istnienia, ale również przy reaktywacji, w 2006 roku. Inicjatywę w 1996 roku miała młodzież. K. Kazneckiemu na starcie, oprócz Marcia, pomagali m.in. Zygmunt Kędzior, Stanisław Sitarz i Zdzisław Malinek.

LKS mógł się rozwijać, bo było spore zainteresowanie ze strony kolejnych ludzi. – Do działania zaangażowały się kolejne osoby: Stanisław Jodłowski, Marek Zapał, Zbigniew Woźny, Józef Załocha i wielu innych mieszkańców – mówił K. Kaznecki. Dzięki pracom w czynie społecznym dość szybko zbudowana została płyta boiska sportowego.

– Spełniała wymogi do gry. Na początku nasz klub LZS Łopuchowa, aby rozpocząć rozgrywki, został  zgłoszony do rzeszowskiego okręgu piłki nożnej do tzw. Ligi Wiejskiej w której graliśmy przez parę lat – opisywał wieloletni K. Kaznecki.

W tamtych czasach, żeby móc zacząć grę w C klasie trzeba było przebrnąć mecze o wejście do tej ligi. Łopuchowa do ligi („upragniona” klasa C) weszła w 1983 roku. – Kiedy zaczęło się zbliżać 20-lecie naszego klubu chcieliśmy uczcić to awansem do klasy B – przyznawał Kaznecki. Zbudowana została mocniejsza ekipa. LKS wzmocnił się zawodnika z regionu. Nie było to tak bardzo skomplikowane. Klub mógł liczyć na wsparcie zawodników z różnych stron, bo w okolicy nie było zbyt wiele drużyn.

– Stworzyliśmy drużynę na miarę oczekiwań, wzmacniając ją zawodnikami z sąsiednich wiosek – opisywał Kaznecki. Po wyrównanej walce, LKS ostatecznie tamten sezon zakończył na drugim miejscu (sezon 1985/86). Lepszy był jedynie Strażak Lubzina. Łopuchowa wyprzedziła m.in. Pogórze Wielopole Skrzyńskie, rezerwy Lechii Sędziszów, Huragan Kozłówek, Górę Ropczycką (pod nazwą Orzeł), LZS Witkowice czy Lublę. We wcześniejszych rozgrywkach, np. w sezonie 1984/85 tak dobrze LKS-owi nie szło, bo zajął w stawce 10 ekip dopiero siódme miejsce.

Autorami tego sukcesu byli: Gołąb Piotr, Kosiński Janusz, Kaznecki Wiesław, Strzyż Marek, Idzior Leszek, Schab Władysław, Laska Grzegorz, Kulig Adam, Świętoń Krzysztof, Świętoń Wiesław, Pietruszka Zygmunt, Mosior Wacław, Opiela Eugeniusz, Proczek Adam, Proczek Ryszard, Wilczyński Jerzy, Bielański Krzysztof, Cabaj Bogdan, Zawiślak Andrzej, Nędza Stefan, Surman Zbigniew, Kędzior Janusz, Hajnas Antoni, Siwiec Michał, Lik Mieczysław, Marć Leszek oraz Kaznecki Kazimierz, Marć Edward, Kędzior Zygmunt, Jodłowski Stanisław, Ostafin Adam, Zapał Marek, Dziedzic Bolesław, Woźny Zbigniew, Rymut Zdzisław, Malinek Zdzisław.

Z jakim klubem Łopuchowa grała towarzyski mecz z okazji jubileuszu 20-lecia?

W jakich innych dyscyplinach zawodnicy LKS-u Łopuchowa osiągali sukcesy?

Dzięki czyjej pomocy w Łopuchowej zorganizowano wojewódzkie igrzyska sportowe?

Kto zdobył dwie bramki w wygranym 2:0 słynnym meczu z Błękitnymi Ropczyce?

Dlaczego zespół z Łopuchowej wycofał się z rozgrywek?

Kto rozpoczął budowę szatni?

W jakim ogólnopolskim konkursie klub z Łączek Kucharskich zdobył nagrodę na początku lat 90. ubiegłego wieku?

Kto wpadł na pomysł reaktywacji klubu z Łączek Kucharskich?

Kto kupił pierwsze stroje, a kto fundował pierwsze piłki?

Jaka firma naprawiała most przed wjazdem na stadion po powodzi?

Kto przekazywał materiały na piłkochwyty za bramkami, a kto spawał mocowania pod siedziskami?

Od ilu lat LKS Łopuchowa szkoli młodzież i jaki klub najwięcej korzysta z pracy LKS-u?

Dlaczego syn prezesa Łopuchowej nie mógł skorzystać z oferty Victorii Jaworzno?

 

Odpowiedzi na te pytania i wiele innych ciekawostek w całym tekście dostępnym w TYM linku (nr 28 – 9/07/2020)

 

Cały tekst z wieloma archiwalnymi fotografiami w aktualnym numerze tygodnika Reporter Gazeta, dostępnym do środy, 22 lipca, w sklepach na terenie powiatu ropczycko-sędziszowskiego.



Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUlewa nawiedziła Mielec Osiedle [FOTO, VIDEO]
Następny artykułCo o rekuperacji wiedzieć powinniśmy?