A A+ A++

Zapraszamy na ostatnią część naszej rozmowy z Nadleśniczym Nadleśnictwa Łosie, Panem Bartłomiejem Sołtysem. Zapraszamy do komentowania, zadawania pytań i wrażania swoich wątpliwości. Już teraz obiecujemy, że do tematów leśnych postaramy się wracać zdecydowanie częściej!

 

Dziś nieco więcej o blaskach i cieniach związanych z pracą w lesie i trudnościami, na które trafiamy my, jego użytkownicy. Na pytania odpowiedzi udzielał Nadleśniczy Nadleśnictwa Łosie, Pan Bartłomiej Sołtys:

haloGorlice: Ostatnio grupa naszych Czytelników przesłała nam zdjęcia z wycinki zaobserwowanej na terenie właściwości Nadleśnictwa Łosie. ( o Samej wycince już opowiedzieliśmy w tekstach >>> Wycinka lasów na masową skalę czy zwykła manipulacja? Część pierwsza oraz >>> Wycinka lasów na masową skalę czy zwykła manipulacja? Część druga ) Zwrócono wtedy jednak uwagę na jeszcze jeden problem. Czytelnicy przemieszczający się w obrębie szlaku turystycznego na tamtym terenie zwrócili uwagę na rozjeżdżony szlak, wypełniony błotem. Trasą turystyczną nie dało się normalnie przejść. Jeśli chcemy się promować jako region turystyczny, to takie problemy nie powinny się pojawiać. Czy tak musi być?

Zdaję sobie sprawę, że widok rozjechanego przez ciągniki zrywkowe szlaku czy drogi może wywoływać negatywne emocje. Wszystkie stałe szalki zrywkowe oraz drogi leśne staramy się przywracać do stanu pierwotnego wkrótce po zakończeniu prac i jak tylko warunki pogodowe na to pozwalają (aby naprawy były efektywne czekamy na suchą i słoneczną pogodę). Dlatego też początkiem wiosny tj. w trakcie roztopów to negatywne wrażenie może być intensywniejsze.

Również obraz lasu, w którym aktualnie wykonywana jest wycinka ma wielu przeciwników, przy czym zapewniam Państwa, że każde cięcie podyktowane jest względami hodowlano-ochronnymi i w efekcie przyczynia się do poprawy struktury i stabilności danego drzewostanu o czym szczegółowo mówiłem powyżej. Uprzejmie proszę Państwa o cierpliwość w tym względzie i zaufanie, gdyż powstałe ale jednak odwracalne uszkodzenia infrastruktury będą sukcesywnie naprawiane.

haloGorlice: A co z TIR-ami załadowanymi po brzegi drewnem, które niszczą nasze lokalne drogi?

W tym miejscu należy podkreślić fakt, że drewno – w porównaniu z innymi materiałami – ma bardzo znikomy ślad węglowy, zwłaszcza gdy jest kierowane na lokalny rynek do bezpośredniego przerobu przez okolicznych przedsiębiorców (i tak też się dzieje z większością drewna pozyskiwanego na terenie powiatu gorlickiego). Drewno nie ma także równych sobie przyjaznych dla środowiska substytutów, a rezygnacja z jego dostarczania w skali lokalnej zawsze powoduje wzmożenie jego importu z zagranicy. W tym, na nieszczęście dla globalnego klimatu, także z lasów strefy równikowej, gdzie niestety nie ma mowy o zrównoważonym użytkowaniu zasobów przyrodniczych.

Niezaprzeczalne obciążenie dróg staramy się zatem rekompensować, poprzez odprowadzanie comiesięcznej składki zasilającej dobrze wszystkim znany Fundusz Dróg Samorządowych. Partycypujemy również w kosztach napraw i remontów dróg gminnych, które realizujemy przy współpracy z miejscowymi Włodarzami gmin. Muszę tutaj podkreślić, ze współpraca w tym względzie zarówno ze Starostwem Powiatowym w Gorlicach jak i z gminami układa się bardzo dobrze i obfituje w bogate plany na przyszłość.

haloGorlice: Niedawno pojawił się apel jednego z Wójtów o zaprzestanie wycinek w prywatnych ogrodach, ze względu na początek okresu lęgowego ptaków. W jaki sposób Lasy Państwowe nie naruszają prawa w tym zakresie prowadząc aktualne wycinki?

Lasy Państwowe w tym względzie bazują na Planach Urządzenia Lasów oraz wewnętrznych wytycznych dotyczących konieczności minimalizowania wpływu realizacji prac gospodarczych na miejsca rozrodu i lęgi ptaków. Przed wejściem z wycinką na każdą powierzchnię dokonywany jest zatem staranny przegląd pod kątem miejsc gniazdowania oraz drzew dziuplastych. Drzewa takie, poza przypadkami gdy zagrażałyby bezpośrednio zdrowiu i życiu człowieka (np. niebezpiecznie pochylone drzewo wiszące nad szlakiem turystycznym) nie są wycinane.

Wycinkę drzew na posesjach prywatnych nie będących lasami, reguluje ustawa z 16 kw … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTo uprzywilejowanie czy dyskryminacja? – pytają pracownicy KGHM
Następny artykułUczniowie “Frycza” stworzyli szkołę w świecie Minecraft. Można ją zwiedzać