A A+ A++

W sobotnie popołudnie 30 kwietnia w Oławie spotkali się dolnośląscy muzealnicy, historycy sztuki oraz pasjonaci zafascynowani odkrywaniem kolejnych związków ze Śląskiem i śladów obecności na tych ziemiach przedstawicieli królewskiej rodziny Sobieskich.

Po zabytkach Oławy, śladami Sobieskich, oprowadzili uczestników wydarzenia – dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu dr hab. Piotr Oszczanowski oraz Małgorzata Macura, kuratorka wystawy „Madonna i książę”.

Naukowcy prowadzący spotkanie w swych dotychczasowych badaniach starali się dociec odpowiedzi na pytania – w jakich okolicznościach i dlaczego pojawili się w Oławie Sobiescy? Co tutaj robili i jak zapamiętano reprezentantów jednego z najwybitniejszych polskich rodów szlacheckich, przedstawicieli królewskiej rodziny, ludzi znanych i podziwianych w całej Europie? Teraz wynikami swych badań oraz hipotezami dzielili się z uczestnikami oławskiej wycieczki śladami Sobieskich.

Na trasie odkrywców historii znalazły się kolejno: Zamek Książęcy (obecnie siedziba Urzędu Miejskiego w Oławie), kościół pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła, Izba Muzealna Ziemi Oławskiej w Ratuszu, Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Matki Pocieszenia oraz kościół pw. Świętego Rocha.

Należy w tym miejscu wspomnieć o najcenniejszym elemencie wyposażenia tego ostatniego kościoła  (pw. Świętego Rocha), czyli obrazie „Zwiastowanie”. Jest to dzieło Johanna Claessensa, malarza z dworu wrocławskiego biskupa, które ufundowała Jadwiga Elżbieta Amalia Sobieska, małżonka królewicza Jakuba Ludwika Sobieskiego, jako wotum dziękczynne za uwolnienie z twierdzy w Kőnigstein męża, uwięzionego w niej przez jego rywala do tronu polskiego, Augusta II Mocnego.

Po zakończeniu zwiedzania zabytków przybyłym do Oławy gościom za owocną wizytę podziękował starosta oławski Zdzisław Brezdeń, który podkreślił fakt, że w świadomości i pamięci Oławian mocno zakorzenione są liczne odniesienia i związki z rodem Sobieskich.

Najstarsze w Oławie Liceum Ogólnokształcące nosi dumne imię Jana III Sobieskiego, rozbudowuje się Osiedle Sobieskiego, a od kilku lat samorząd Powiatu Oławskiego próbuje także na nowo wskrzesić ducha Rodu Sobieskich w regionie. Służą temu różne inicjatywy, takie jak sprowadzenie w ubiegłym roku i ekspozycja w Oławie pomnika Jana III Sobieskiego „Odsiecz Wiedeńska”. W dniu 17 lipca odbyły się uroczyste obchody 320. rocznicy urodzin Marii Klementyny Sobieskiej wraz religijnym wydarzeniem – przekazaniem przez księcia Macieja Radziwiłła Ziemi Oławskiej i parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła kopii obrazu z wizerunkiem Matki Bożej Loretańskiej Sobieskich. Prezentowaliśmy ponadto dwie okolicznościowe wystawy, pt.: „Maria Klementyna Sobieska. Oławianka z tytułem królowej Wielkiej Brytanii” (wystawa prezentowana była na oławskim Rynku) oraz „Janie, z tym wizerunkiem zwyciężysz” (ekspozycja wystawiona była w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła). Wersje elektroniczne tych wystaw można otworzyć po kliknięciu linków.

Warto nadmienić, że Starostwo Powiatowe w Oławie jest partnerem Muzeum Narodowego we Wrocławiu wspierającym obecnie wystawę czasową „Madonna i książę. Sobiescy na Śląsku”, która jest dostępna do 22 maja br. w gmachu głównym Muzeum Narodowego we Wrocławiu (pl. Powstańców Warszawy 5).

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPiotr Arak gościem Porannej rozmowy w RMF FM
Następny artykuł8 mitów na temat wybielania zębów. Poznaj je, zanim zniszczysz szkliwo