A A+ A++

Czy wiecie, że w Pińczowie urodziła się Olimpia Bartosik – Wiśniewska, szachistka, która pod koniec lat 80. należała do czołowych juniorek świata? Dwukrotnie zdobyła brązowy medal na mistrzostwach świata! W1988 roku w Timisoarze oraz w 1989 roku w Portoryko. Grała niesamowicie, osiągając najwyższe noty. W latach 1988 – 1996 pięciokrotnie zdobyła tytuł mistrzyni Polski juniorek w kategoriach wiekowych do 12, 16, 18 i 20 lat. Pani Olimpia Bartosik – Wiśniewska w swojej karierze szachowej uzyskała tytuł mistrzyni kraju w szachach błyskawicznych (Kalisz 1993 rok)!

Z naszego miasta pochodzi także Malwina Szczepkowska (1909 – 1977) pisarka, teatrolożka, reżyser teatralny i radiowy. W jej dorobku jest prawie 30 różnych dzieł i powieści. Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, uhonorowana wieloma tytułami za zasługi dla kultury i teatru. Była kobietą z pasją, animatorką życia kulturalnego. Współtworzyła i przez rok była prezesem Oddziału Gdańskiego Związku Zawodowego Literatów Polskich (od roku 1949 Związek Literatów Polskich). Zorganizowała i prowadziła przez dwa lata Teatr Oświatowy Gdańskiego Zespołu Artystycznego.

malwina szczepkowska

W Pińczowie urodziła się również Oliwia Hildebrandt (ur. 3 grudnia 1971 roku). Kobieta z duszą artystki. Jest malarką, mieszka i pracuje w Kielcach. Zajmuje się rysunkiem, grafiką i mixed mediami. Uzyskała tytuł doktora sztuk pięknych w dziedzinie malarstwa w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Jej dzieła można było podziwiać na kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i indywidualnych. Wielokrotnie nagradzana za działalność artystyczną.

4. Oliwia Hildebrandt

Z naszym miastem związane są także niesamowite kobiety, które walczyły za wolność naszego kraju. Jedną z tych jest Teresa Znojek, legendarna postać nie tylko Pińczowa, ale całego Ponidzia. Pani Teresa to była łączniczka Armii Krajowej, harcerka Szarych Szeregów, brała udział w walkach w czasie II wojny światowej, doskonale pamięta czas kiedy na Ponidziu walczono o Republikę Pińczowską.

5jpg

Jeśli mówimy o odważnych kobietach – to koniecznie trzeba wspomnieć postać Stefani Wojtulanis – Karpińskiej. Co prawda pochodziła z Warszawy, ale w 1935 roku rozpoczęła szkolenie w Szkole Szybowcowej L.O.P.P Polichno – Pińczów, po czym ukończyła kurs pilotażu balonów i samolotów. Jako jedna z pierwszych kobiet w Polsce uzyskała licencje. Po wybuchu II wojny światowej zgłosiła się na ochotniczkę do wykonywania lotów łącznikowych. Była pilotem samolotów w Eskadrze Sztabowej Naczelnego Dowódcy Lotnictwa. Pracowała w sztabie lotnictwa we Francji, później przedostała się do Wielkiej Brytanii. Powołano ją do Pomocniczej Służby Transportowej ATA, która zajmowała się dostarczaniem samolotów bojowych z fabryk do jednostek. Służyła od 1 stycznia 1941 roku. Była pierwszą cudzoziemką powołaną do ATA. Zmarła w 2005 w Los Angeles. Jej nazwisko znajduje się na pińczowskim muralu, który powstał aby uczcić wybitnych lotników wyszkolonych w wyżej wymienionej, Szkole Szybowcowej Polichno – Pińczów.

1. źródło Echo DNia 2

3. źródło Echo Dnia 

2. źródło Echo DNia 1

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZdradziła go mowa ciała. Specjalistka oceniła zachowanie Harry'ego
Następny artykułAktor odmówił przeczytania zdania z książki o Baumanie. Poszło o Jana Pawła II