W naszym portalu proponowaliśmy już trasę spaceru, na który warto zabrać dziecko, przygotowaną przez przewodniczkę Renatę Kokoszę. Tym razem zapraszamy dorosłych na spacer sentymentalny, zaproponowany przez Damiana Kanclerskiego, który jest przewodnikiem miejskim i prezesem Zarządu Koła Przewodników Miejskich Oddziału Wrocławskiego PTTK we Wrocławiu.
Spoglądając w przeszłość, w czasy PRL, mamy okazję odwiedzić interesujące miejsca w centrum miasta.
Damian Kanclerski, przewodnik miejski po Wrocławiu
Czas spaceru: ok. 2,5 godziny.
Trasa Damiana Kanclerskiego
1. Neon „Dobry wieczór we Wrocławiu”
Najsłynniejszy neon naszego miasta znajduje się na dachu budynku przy ul. Piłsudskiego 106/114, vis a vis głównego wejścia na dworzec. To pierwszy tak duży neon w historii miasta, a zarazem symbol witający przyjeżdżających. Zaprojektował go Janusz Tarantowicz w 1962 roku.
2. Mezonetowiec
Wyjątkowy, nowatorski budynek przy ul. Kołłątaja 9-12 z dwupoziomowymi mieszkaniami dostępnymi z galerii komunikacyjnych i tarasem dla mieszkańców na dachu. Projekt z lat 1958/60 zespołu młodych architektów z Miastoprojektu Wrocław uchodzi za jeden z najbardziej oryginalnych przykładów powojennego wrocławskiego modernizmu.
3. Bar Tempo
Nieistniejący już słynny bar typu czeskiego zlokalizowany na parterze hotelu przy ul. Piłsudskiego 66-68. Łączył cechy baru mlecznego, restauracji, kawiarni i sklepu z garmażerką. Istniał od 1960 roku i był najbardziej dochodową placówką restauracyjną w Polsce obok warszawskiej restauracji „Praha”.
4. Kino Warszawa
Dziś w jego miejscu, czyli przy ul. Piłsudskiego 64 a (w podwórzu) mieści się Dolnośląskie Centrum Filmowe. Kino Warszawa zostało uruchomione w 1945 roku w budynku przedwojennego kina Palast Theater. Było najbardziej kultowym kinem miasta w okresie PRL, działał przy nim słynny Dyskusyjny Klub Filmowy.
5. KDM
KDM, czyli Kościuszkowska Dzielnica Mieszkaniowa zbudowana według projektu Romana Tunikowakiego przy pl. Kościuszki i wzdłuż ul. Świdnickiej 41-50. To socrealistyczne założenie urbanistyczne z lat 50-tych ubiegłego wieku, wzorowane na warszawskim MDM. Na parterze mieściły się lokale usługowe, m.in. salon Empik, galeria Pod Mona Lizą i restauracja.
6. Hotel Monopol
Luksusowy hotel z końca XIX przy ul. Modrzejewskiej 2 (przy skrzyżowaniu z ul. Świdnicką), od ponad 130 lat dyktujący standardy hotelarskie we Wrocławiu, plan filmowy słynnych produkcji z okresu PRL, takich jak „Popiół i Diament” czy „Konsul”. Na parterze znajdował się kiedyś sklep sieci Pewex z bardzo pożądanymi towarami.
7. Bar Barbara
Kiedyś przy ul. Świdnickiej 88 mieścił się kultowy bar samoobsługowy, który funkcjonował od lat 60 tych. To miejsce przyciągało subkultury, ludzi zbuntowanych i odważnych – tych którzy byli przeciw ówczesnej władzy, m.in. Pomarańczową Alternatywę. Przed barem można zobaczyć upamiętniającego ten ruch społeczny Papę Krasnala.
8. Rynek Wrocławski i stacja CPN
Główny, historyczny płac miasta i miejsce, w którym bije serce Wrocławia wyglądało kiedyś inaczej: w południowo-zachodnim narożniku w latach 1930-74 funkcjonowała dwustanowiskowa stacja benzynowa firmy CPN. Śladem po niej są znajdujące się pod ziemią dwa zbiorniki na paliwo.
9. Zaułek Solny
Malownicze przejście z placu Solnego w kierunku dawnej dzielnicy żydowskiej, miejsce gdzie znajduje się restauracja Konspira (pl. Solny 11) nawiązująca ofertą i wystrojem do okresu PRL, a tematem przewodnim otoczenia lokalu jest opozycja
10. Złote Koło
Fragment obecnej ulicy Kazimierza Wielkiego, zabudowany kilkoma zabytkowymi kamienicami i gmachem kina Nowe Horyzonty. W latach 60. i 70. Złote Koło znane było z kilku lokali gastronomicznych o nienajlepszej reputacji, gdzie można było skosztować słynnego zestawu „lorneta i meduza”, miejsce akcji filmu kryminalnego z 1971 roku pod tytułem „Złote Koło”.
11. Neon Side Gallery
Galeria neonów w podwórku przy ul. Ruskiej 46, w Strefie Kultury, gdzie mieszczą się pracownie artystyczne, galerie itd. Neony z okresu PRL to piękny przykład sztuki i typografii z minionych lat, ślad po miejscach, których już nie ma albo które się zmieniły. Najlepiej oglądać po zmroku!
12. Dawny szpital
Przy pl. Jana Pawła II 8 od 1526 roku mieścił się tu Szpital Wszystkich Świętych, po II wojnie zamieniony w Wojewódzki Szpital im. Babińskiego. Teraz mieszczą się tu luksusowe lofty. Warto podejść nad brzeg Odry, skąd można podziwiać unikalną panoramę miasta.
Mapka z wszystkimi 12 punktami spaceru
Mapkę w wersji do druku znajdziecie też w załączniku pod tekstem.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS