A A+ A++

Więcej ciekawych artykułów o podróżach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Jedni lubią morze, inni góry. Dzisiaj skupiamy się na tych drugich, którzy muszą przestrzegać kilku zasad. Ściślej rzecz biorąc, chodzi o to, czego nie można robić podczas wypraw po zmroku.

Zobacz wideo
Wał fenowy, niezwykłe zjawisko nad Tatrami

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że w Tatrach oraz na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego wprowadzony jest zakaz poruszania się po szlakach w nocy. Zasada ta obowiązuje w okresie od 1 marca do 30 listopada i wymaga takiego zorganizowania wycieczki, aby wrócić do schroniska, czy hotelu jeszcze za dnia. 

Wielkanoc w górach. Który kierunek wybrać, aby potem nie żałować?

Skąd takie obostrzenia i dlaczego akurat w tych miesiącach? Wyjaśniamy powody

Powody wprowadzenia takiej reguły w TPN wyjaśnia w rozmowie z portalem turystyka.wp.pl jeden z leśników z Morskiego Oka, Grzegorz Bryniarski. Przypomina on, że:

To jest czas [od marca do końca listopada – red.], kiedy zwierzyna ma swoje pięć minut. Wiele zwierząt żeruje wieczorem, rano, w nocy, także nasza obecność im na pewno nie pomaga, tylko przeszkadza.

Poza aspektem przyrodniczym musicie wiedzieć, że w nocy helikopter nie przyleci. Chodzenie w nocy jest bardziej niebezpieczne, w razie wypadku musi być zaangażowanych kilkunastu, jak nie kilkudziesięciu ratowników.

BieszczadyW Bieszczady z dziećmi. Te cztery miejsca sprawią, że stracicie dla nich głowę

Zakaz wędrowania po szlakach Tatrzańskim Parku Narodowym w nocy

Innymi słowy, nie wolno chodzić  po górskich ścieżkach od zmierzchu do świtu, ponieważ chodzi o dobro dzikich zwierząt, dla których TPN jest domem. Wiele z nich żeruje właśnie w nocy, a wzmożony ruch na tym terenie za dnia utrudnia zwierzętom poruszanie się między żerowiskami a miejscami odpoczynku. Z tym związany jest też kolejny aspekt wprowadzenia tego obostrzenia – chęć uchronienia turystów przed spotkaniem z niedźwiedziem. Nocne wędrówki po Tatrach odbywają w tym okresie także wilki, rysie oraz lisy.

Dodatkowo jak przypomina Tatrzański Park Narodowy, zapewnienie dziko żyjącym zwierzętom bezpieczeństwa i ochrony przed ludźmi to jeden z celów parku. Często w okresie wczesnowiosennym ważna jest wzmożona troska o zwierzęta, które mają gody lub przygotowują się do porodów.

Źródło: tpn.pl

***

Podroze.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl,kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSzymon spod Ostrowa zaprezentował swój utwór
Następny artykułSesja XLVI z dnia 17 marca 2022 roku