W Domu Rehabilitacyjno-Opiekuńczym Caritas w Gorlicach byliśmy pierwszy raz. I nie będzie przesadą, jeśli napiszemy, że zaskoczyło nas dokładnie wszystko. Przede wszystkim to, ile ciepła i zrozumienia mają opiekunowie dla swoich podopiecznych i jak bardzo cieszą się z sukcesów osiąganych przez „ich” dzieciaki.
Już od progu słychać, że to miejsce tętni życiem, rozmowy nie milkną nawet na chwilę, podobnie jak dopingowanie dzieciaków do wspólnej zabawy.
Z panią dyrektor Izabelą Marondel odwiedziliśmy wszystkie sale, gdzie odbywają się zajęcia edukacyjne i rehabilitacyjnie. Wszędzie byliśmy witani z uśmiechem, chociaż do pierwszych sal wchodziliśmy z duszą na ramieniu – nie chcąc przeszkadzać w prowadzonych lekcjach i ćwiczeniach. Po chwili okazało się jednak, że wszędzie jesteśmy przyjmowani, jak najmilej widziani goście.
Co tu dużo mówić, dla nas było to niemałe przeżycie. Spodziewaliśmy się, że zobaczymy… nieszczęście w najczystszej postaci. Bardzo szybko okazało się, że w gorlickim domu Caritas niepełnosprawność ma inne znaczenie – tutaj nikt na nikogo nie patrzy przez pryzmat ograniczeń, ale możliwości.
Trzydzieści sekund, przez które dziecko ze znacznym stopniem niepełnosprawności skupia swoją uwagę, to sukces na miarę wejścia na Mount Everest. Zdajemy sobie sprawę, że dla ludzi, którzy na co dzień nie mają do czynienia z niepełnosprawnymi może to być coś nie do wyobrażenia, ale uwierzcie nam – w takich chwilach wszyscy świętujemy – mówi Izabela Marondel.
W tej chwili trwają zapisy do przedszkola i klas: I-III i IV-VIII szkoły podstawowej, które działają w Domu Rehabilitacyjno-Opiekuńczym Caritas w Gorlicach.
Przyjmujemy dzieci od trzeciego roku życia do przedszkola i od siódmego – do szkoły. Wystarczy podanie rodzica i orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Pomimo tego, że jesteśmy placówką niepubliczną, rodzice nie płacą u nas czesnego za opiekę nad ich dziećmi, a jedynie pokrywają koszty wyżywienia – dodaje pani dyrektor.
Oprócz dzieciaków na zajęcia w gorlickim Caritasie uczęszczają również dorośli i młodzież
Jako pierwsi w powiecie uruchomiliśmy zajęcia klubowe, czyli takie, które przygotowują do pracy zawodowej. Prowadzimy także warsztaty terapii zajęciowej dla dorosłych, do których mamy kilkanaśc … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS