A A+ A++

Dzień Wszystkich Świętych to dzień wspomnień i zadumy, czas rozmów o odchodzeniu i okazywania szacunku zmarłym bliskim nam osobom. Wielu z Nas będzie odwiedzać starachowickie nekropolie nie tylko w tym dniu. Służby miejskie już podejmują działania ułatwiające odwiedziny grobów zmarłych. Na kierowców czeka nowy parking na MOP przy obwodnicy Starachowic.

W tym roku 1 listopada wypada w piątek, a to oznacza, że zapewne starachowiczanie oraz goście z najdalszych zakątków kraju i zagranicy będą odwiedzać cmentarze przez cały weekend.

Gmina Starachowice jest przygotowana do wzmożonego ruchu w okolicy cmentarzy i we współpracy z odpowiednimi służbami podejmuje działania ułatwiające poruszanie się po starachowickich nekropoliach.

Nowe alejki i oznaczenia

Miasto na bieżąco realizuje inwestycje, które mają nie tylko poprawić wizerunek starachowickich cmentarzy, ale również ułatwić poruszanie się po nich. Powstają nowe alejki z odpowiednim oznaczeniem sektorów i rzędów, a przede wszystkim realizowane są prace związane z utwardzeniem tego terenu.

W ostatnim czasie wykonaliśmy łącznie prawie 70 tablic informacyjnych z numerami sektorów na cmentarzach komunalnych przy ulicy Polnej, Radomskiej i Zgodnej. Najwięcej z nich powstało przy ulicy Polnej (37 sztuk).

Nasze prace inwestycyjne na naszych nekropoliach to również nowy wodociąg i dwa zdroje uliczne z zabezpieczeniem przez zamarzaniem, a także dwie studnie chłonne przy każdym ze zdrojów.

Aby łatwiej było poruszać się po cmentarzach wybudowaliśmy nowe alejki z kostki brukowej. To prawie 3 tysiące metrów kwadratowych nowych utwardzonych przejść pomiędzy nagrobkami naszych bliskich. Przy ulicy Polnej wybudowaliśmy dokładnie 1663,82 metrów kwadratowych alejek, na cmentarzu przy Radomskiej powstało ich 1261,38 metrów kwadratowych funkcjonalnych przejść.

Bezpłatna komunikacja publiczna

Ponad 900 dni w mieście funkcjonuje bezpłatna komunikacja publiczna dla osób płacących podatki w Starachowicach. Korzystanie z nowoczesnego taboru autobusowego to doskonały sposób na rozładowanie dużego ruchu ulicznego w tym okresie. Tradycyjnie zachęcamy do skorzystania w tym czasie właśnie z miejskich autobusów.

Miejski przewoźnik – Zakład Energetyki Cieplnej Komunikacja Miejska – przygotował na te dni nowe linie autobusowe oznaczone literami C, M i P. Zwiększy się również częstotliwość pozostałych linii.

– Nowe linie autobusowe zostaną wprowadzone już w czwartek. Od tego dnia kursować będzie linia nr C i M. Autobusy na tej linii będą jeździć na trasie Bugaj – Konstytucji 3 Maja – Partyzantów – Oświatowa – Majówka – Leśna – Kościelna – Długa – Polna. To z pewnością będzie duże udogodnienie dla mieszkańców – zapewnia Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek.

W czwartek (31 października) autobusy będą jeździć jak w dni robocze, ale zwiększona zostanie częstotliwość wybranych linii. W dniu 1 listopada autobusy jeżdżą jak w niedziele i święta. Na rozkładach pojawią się trzy nowe linie autobusowe. Będą to wspomniane wcześniej linie nr C i M oraz specjalna linia P. Ta linia umożliwi połączenie Nowowiejskiej z Polną.

W sobotę (2 listopada) komunikacja miejska będzie funkcjonować jak w soboty, a w rozkładzie jazdy znajdą się linie nr C, M i P.

Wokół starachowickich cmentarzy

Gmina wprowadziła również udogodnienia dla osób korzystających z własnych aut w otoczeniu obu starachowickich cmentarzy.

– Wszystkie osoby odwiedzające cmentarze przy ulicy Radomskiej zachęcam do skorzystania z bezpłatnego parkingu na MOP przy obwodnicy Starachowic. Do Państwa dyspozycji jest tu 26 miejsc na samochody osobowe, w tym 4 dla osób z niepełnosprawnością.

Ten parking jest już dostępny i możecie Państwo z niego korzystać – podkreśla prezydent Materek.

W dniach 1-3 listopada tradycyjnie zostanie udostępniony również parking dla samochodów osobowych przy PKC Group Poland (ul. Radomska 86). Dzięki życzliwości firmy do dyspozycji będzie ponad 300 miejsc postojowych.

Na Bugaju naprzeciwko bramy cmentarnej są wydzielone 4 miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnością.

Przygotowana zostanie również pętla autobusowa znajdująca się naprzeciwko cmentarza. Plac ten podzielony zostanie na plac manewrowy dla autobusów oraz parking dla osób odwiedzających groby.

Obok cmentarzu przy ulicy Polnej również przygotowano miejsca parkingowe. Naprzeciwko bramy cmentarnej wydzielono cztery miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych.

Dodatkowo w dniach 1-3 listopada 2024 roku zostanie udostępniony parking przy Galerii Handlowej „Galardia”.

Wirtualny spacer po cmentarzu

Starachowickie cmentarze można odwiedzić również online.

– Dzięki serwisowi mogiły.pl możecie Państwo odnaleźć miejsce lokalizacji grobu bliskich, a także znaleźć informacje dotyczące wieku osoby, która została tam pochowana, daty urodzenia i daty pochówku. Do danej lokalizacji dołączone są również fotografie nagrobków. Ogólnopolski serwis przeszedł inwentaryzację, dzięki której z pomiaru geodezyjnego powstały mapy i plany. Strona umożliwia również wirtualny spacer po starachowickich cmentarzach. Wszystkim, którzy z różnych przyczyn nie mogą odwiedzić grobów bliskich polecam tę formę wirtualnej wizyty nagrobka w Starachowicach – dodaje prezydent miasta.

Listopadowa kwesta dla ochrony dziedzictwa

Na starachowickich cmentarzach jak zwykle nie zabraknie również wolontariuszy i członków Towarzystwa Przyjaciół Starachowic zaangażowanych w kolejną zbiórkę na rzecz odnowienia zabytkowych nagrobków znajdujących się na naszych nekropoliach. Tegoroczna kwesta będzie już dziewiątą w historii publiczną zbiórką na rzecz ratowania niezwykłych nagrobków.

– Ubiegłoroczna kwesta Towarzystwa Przyjaciół Starachowic zakończyła się wielkim sukcesem. Dzięki Państwa ofiarności udało się zebrać aż 21 tysięcy złotych. Zebrane pieniądze przeznaczone zostały na renowację kolejnych czterech zabytkowych nagrobków. Tym razem udało się uratować i poddać renowacji cztery nagrobki z cmentarza parafialnego przy ulicy Iłżeckiej – podkreślają organizatorzy kwesty.

Odnowione nagrobki pochodzą z lat 1887-1881, a spoczywają pod nimi (zgodnie z ówczesną pisownią): Maryanna Misiecka, Jan Kostkowski, Ewa Mero i Jakób Jasieński. Co ciekawe ze względu na stan około 140-letniego materiału kamiennego nagrobków renowację przeprowadzono nieinwazyjną metodą czyszczenia laserem, a następnie je zaimpregnowano.

Efekt renowacji robi wrażenie, a lista zabytkowych nagrobków, które od początku trwania kwesty zostały poddane renowacji to już 13 pomników.

– Zachęcam do wspierania tej szlachetnej inicjatywy. Warto dbać o nasze lokalne dziedzictwo. W tym miejscu pragnę serdecznie podziękować młodzieży z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 oraz dzieciom z SP nr 1 za opiekę nad zabytkowymi nagrobkami na naszych nekropoliach. Nasza młodzież dba o nagrobki Eugeniusza Wydrzyckiego oraz Arseniusza Kufalskiego – dodaje prezydent.

Policja i Straż Miejska ostrzegają i apelują o czujność

Tradycyjnie w rejonie starachowickich nekropolii porządku pilnować będą funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji oraz Straży Miejskiej mający również za zadanie służyć pomocą przy prawidłowym parkowaniu pojazdów. W tym czasie wystąpią tymczasowe zmiany w organizacji ruchu.

W przypadku cmentarzy przy ulicach Zgodna i Polna ulicą jednokierunkową będzie łącznik od ul. Długiej w stronę ul. Polnej. Zakaz zatrzymania będzie obowiązywał po obu stronach ul. Polnej od skrzyżowania z ul. Zgodną do cmentarza, a także po obu stronach na łączniku od ul. Długiej do ul. Polnej.

Dodatkowo policja przypomina, że uczestnik ruchu drogowego w pierwszej kolejności zobowiązany jest do stosowania się do poleceń i sygnałów wydawanych przez osoby kierujące ruchem np. Policjanta, które są ważniejsze od sygnałów świetlnych oraz znaków drogowych. Natomiast sygnały świetlne mają pierwszeństwo przed znakami drogowymi.

Służby apelują o stosowanie się do zmian organizacji ruchu drogowego w rejonie cmentarzy. Podczas jazdy samochodem zwracajmy uwagę na polecenia wydawane przez policjantów oraz uprawniane osoby, które kierują ruchem. Nie prowadzimy pojazdu jeżdżąc „na pamięć”.

Jak co roku funkcjonariusze Straży Miejskiej prowadzą wzmożone kontrole i obserwacje terenów starachowickich cmentarzy, reagując na każdy sygnał zgłaszany przez mieszkańców. Strażnicy miejscy przypominają, aby w trakcie porządkowania grobów, nie pozostawiać torebek czy saszetek bez opieki.

W wypadku zauważenia jakiegokolwiek przypadku zakłócania porządku na terenie cmentarza, prosimy o jak najszybszy kontakt telefoniczny z dyżurnym Straży Miejskiej pod telefonem 41-322-11-60 lub telefon alarmowy 986.

Przy cmentarzach komunalnych ustawione zostaną przenośne toalety TOI TOI.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRegion. Pies uwięziony na łańcuchu uratowany z pożaru – ZDJĘCIA, FILM
Następny artykułInflacja w strefie euro podniosła się do 2%. Drożały usługi, taniały paliwa