1 listopada kościół katolicki obchodził uroczystość Wszystkich Świętych. Chociaż idea dnia Wszystkich Świętych wywodzi się głównie z kultu męczenników umierających za Chrystusa, to samo święto towarzyszy katolikom już od IV wieku.
W tym dniu warto przypomnieć, że każdy święty jest zmarłym, ale nie każdy zmarły jest świętym. Jeżeli więc chcielibyśmy pozostać przy terminie “Święto Zmarłych”, to powinniśmy wiedzieć, że odnosi się on nie nie do dnia 1 listopada, ale do 2 listopada, bo właśnie w ten dzień wspominamy wszystkich zmarłych.
Termin “Święto Zmarłych” określający Uroczystości Wszystkich Świętych ma swoje źródło w czasach Polski Ludowej. Wtedy też 1 listopada był dniem wolnym od pracy, ale oficjalnie starano się nadać mu charakter świecki i nazywano je dniem “Wszystkich Zmarłych” bądź “Świętem Zmarłych”.
Przypomnijmy, że 1 listopada to w Kościele katolickim, wspominamy wszystkich tych, którzy już dostali się do nieba. Chrześcijanie czczą tym samym zarówno wyniesionych na ołtarze, jak i anonimowych świętych.
W tym dniu odwiedzamy cmentarze, aby ozdobić groby swoich bliskich kwiatami i zapalić znicze.
2 listopada to z kolei Dzień Zaduszny, zwany też Zaduszkami. W ten dzień modlimy się za dusze cierpiące w czyśćcu za ziemskie winy.
W tym roku Święto Zmarłych przypada we wtorek, natomiast Dzień Zaduszny w środę.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS