A A+ A++

Podziel się na Facebooku

Tweet (Ćwierkaj) na Twitterze

W przedszkolach w naszym mieście pojawia się wszawica. Mimo tego, że problem występuje od czasu do czasu przez cały rok, to jednak w okresie zimowym jest bardziej nasilony. Jak informuje Sanepid, do obowiązku dyrektorów placówek należy bezzwłoczne poinformowanie rodziców, gdy tylko pojawi się choroba. 

Wszawica to nie relikt przeszłości, to choroba pasożytnicza, która może dotknąć każdego z nas. Wciąż utarte jest przekonanie, że to problem głównie ludzi bezdomnych i osób skrajnie zaniedbanych. To właśnie takie myślenie tworzy stereotypowe postrzeganie osób, u których zlokalizowano wszy. Nic bardziej mylnego, bo wesz lubi zarówno brudne głowy, jak i te zadbane i czyste.

Jak informuje Małgorzata Kopczyńska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kędzierzynie-Koźlu, gdy tylko wpływa informacja o pojawieniu się wszawicy, pracownicy kontaktują się z dyrektorami placówek i informują, jak należy postępować przy tej przypadłości.

Na terenie naszego miasta dyrektorzy są bardzo dobrze poinformowani jak należy postępować w takich sytuacjach. Przy stwierdzeniu wszawicy dyrektor może zlecić kontrolę czystości głowy, musi się to odbywać w warunkach intymności. Jeżeli taki problem jest, to informuje o obecności wszawicy wszystkich rodziców z apelem o sprawdzenie czystości głowy dzieci i zastosowanie odpowiednich produktów do mycia – mówi Małgorzata Kopczyńska.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna podkreśla jednak wagę profilaktyki. Niezwykle ważne jest, aby rodzicie kontrolowali głowę swojego dziecka i szybko zareagowali, gdy pojawi się problem.

Gdy wiemy, że w otoczeniu dziecka pojawiła się wszawica, musimy uzbroić się w cierpliwość i codziennie sprawdzać głowę naszej pociechy, zwracać uwagę na ewentualne pojawienie się jajeczek, gnid – dodaje Małgorzata Kopczyńska.

W okresie zimowym istotne jest edukowanie dzieci, aby nie wymieniały się między sobą czapkami, grzebieniami, szczotkami czy gumkami do włosów. Niestety wesz bardzo szybko przenosi się na innego żywiciela.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNie będzie niepodległej Szkocji. Rząd Wielkiej Brytanii odrzucił wniosek o referendum
Następny artykułPrezydent Płocka w liście do prezesa PKN Orlen ws. uciążliwości odorowych