A A+ A++

11 kwietnia 2021 r. zmarł  Kazimierz Marcel Krajewski – pierwszy Wójt odrodzonego samorządu Gminy Zambrów. Od urodzenia do samej śmierci był związany z Gminą Zambrów.

Pracę w samorządzie Gminy Zambrów rozpoczął 14 czerwca 1991 r., z chwilą wyboru na stanowisko Wójta Gminy Zambrów. Wcześniej był nauczycielem w Szkole Podstawowej w Starym Laskowcu. Po rozdziale Miasta i Gminy Zambrów na dwie odrębne jednostki, został pierwszym włodarzem w historii odrodzonego samorządu Gminy Zambrów.

Był człowiekiem niezwykle odważnym. To jego działania i decyzje w początkowym okresie samodzielnego funkcjonowania Gminy ukształtowały ustrój i pozycję zambrowskiego samorządu wiejskiej Gminy Zambrów. Był Wójtem z charakterem, z własnym zdaniem i o wyrazistych poglądach.

Kształt obecnej Gminy Zambrów to niewątpliwie Jego zasługa. Choć nie było to łatwe, udało Mu się zorganizować od podstaw całkiem nowy organizm samorządowy – Gminę Zambrów. Nawet dla doświadczonych urzędników wyższego szczebla nie byłoby to łatwe. Samorząd terytorialny w odrodzonej Rzeczpospolitej funkcjonował dopiero od roku, zaś wcześniej działające w systemie rad narodowych partyjno-państwowe organy miały się nijak do tych, które miały kreować życie społeczno-gospodarcze mieszkańców Gminy w nowej  rzeczywistości. Na początku nie było praktycznie niczego – siedziby władz gminy, jej statutu i innych dokumentów stanowiących podstawę działania. Nie było też rachunku bankowego, pracowników, zaś piętrzące się zadania trzeba było realizować i finansować.

Wójt Krajewski zaskakiwał zwłaszcza ilością pomysłów, a także ich jakością, jak chociażby idea utworzenia Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Usługowo-Handlowego przy Urzędzie Gminy w Zambrowie czy powołania banku komunalnego. Niektóre z nich nigdy nie zostały wdrożone, ale np. pomysł organizacji I Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Czerwonym Borze, udało się zrealizować. W Igrzyskach wzięło udział ponad tysiąc uczniów szkół podstawowych z terenu gminy Zambrów oraz ok. 150 nauczycieli i opiekunów. Inwestycje gminne pod jego kierownictwem nabrały rozmachu. Do dziś niepobitym rekordem pozostaje budowa wodociągów w 19 miejscowościach Gminy Zambrów w ciągu jednego roku.

W 1994 r. nie wybrano go ponownie na stanowisko Wójta. Został szeregowym radnym Rady Gminy Zambrów. W późniejszym okresie, pracując w innych instytucjach, nie stracił kontaktu z Gminą. Zawsze myślał o Gminie Zambrów jak o swoim „Dziecku”, służąc radą i pomocą przedstawicielom samorządu.

Był człowiekiem pogodnym, pełnym ciepła i dobroci – sympatycznym „gadułą”. Miał szacunek pracowników Urzędu Gminy i poważanie wśród interesantów – mieszkańców Gminy Zambrów. Ujmował swoją skromnością i dystansem do siebie. Odszedł po długiej walce z chorobą i miesięcznym pobycie w szpitalu. Przejdzie do historii – społecz­ność Gminy Zambrów nie zapomni o nim.

Cześć Jego pamięci!

źródło: Urząd Gminy Zambrów

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZatrudnimy budowlańców z możliwością zakwaterowania.
Następny artykułZnaczny spadek liczby wypadków na przejazdach