A A+ A++
Udostępnij!

Internet pozwolił nam pokonać bariery geograficzne, umożliwiając szybkie i bezproblemowe przesyłanie informacji praktycznie między wszystkimi zakątkami świata. O ile – rzecz jasna – obie strony porozumiewają się tym samym językiem. Wszystko wskazuje jednak na to, że jesteśmy kolejny krok bliżej pokonania barier językowych. Tłumaczenia mechaniczne w połączeniu z platformami e-learningowymi, takimi jak ccFound, umożliwiają bowiem sprawną współpracę z ludźmi z różnych części świata.

Współpraca międzynarodowa online – czy to możliwe?

Oczywiście, że tak. Co więcej, warunkiem koniecznym do takiej współpracy wcale nie jest posługiwanie się tym samym językiem. Porozumiewanie się z ludźmi ze Stanów Zjednoczonych, Japonii, Indii, Francji czy Niemiec umożliwiają bowiem tłumaczenia mechaniczne.

Pierwsze tego typu oprogramowania pojawiły się już w latach 30. XX wieku. W tłumaczeniach automatycznych najpierw komputer otrzymuje zestaw reguł gramatycznych i bazę tekstów w różnych językach, a następnie – wykorzystując te informacje – generuje przekłady tekstów. Problem polega na tym, że język jest „żywy” i wymyka się prawdopodobieństwu, na którym opierają się tłumaczenia mechaniczne.

Z tego powodu tłumaczenie, stworzone np. przez Tłumacza Google, nie zawsze oddawało oryginalną myśl. Tutaj jednak z pomocą przychodzą sztuczne sieci neuronowe, które z założenia mają imitować pracę ludzkiego mózgu. To właśnie dzięki nim współpraca międzynarodowa online wykorzystująca tłumaczenia mechaniczne staje się coraz bardziej naturalna i sprawna.

Jak ccFound wykorzystuje tłumaczenia maszynowe do tworzenia międzynarodowych społeczności?

Teraz wracamy do wspomnianej we wstępie platformy e-learningowej, ccFound. Jest to stosunkowo nowy, polski portal, który umożliwia dzielenie się wiedzą i informacjami na różne sposoby:

  • działanie na zasadzie portali brainly, czyli: pytanie – odpowiedź;
  • pisanie artykułów i poradników;
  • tworzenie swoich własnych społeczności i grup odbiorców;
  • publikowanie autorskich kursów, webinarów i e-booków;
  • udzielanie korepetycji, porad i konsultacji.

Możesz powiedzieć, że w pewnym stopniu pokrywa się to możliwościami forów internetowych czy social mediów. I zgoda. Są jednak dwa aspekty, które zdecydowanie wyróżniając ccFOUND. Pierwszym jest możliwość monetyzacji wiedzy (użytkownicy mogą udostępniać wiele rzeczy za opłatą). Drugim – wykorzystanie tłumaczeń mechanicznych, które umożliwiają współpracę z ludźmi z całego świata. Portal już teraz dysponuje pokaźną bazą językową, która cały czas jest rozwijana – dzięki temu eksperci z Polski swobodnie mogą dzielić się wiedzą z ludźmi z Indii, Australii, Brazylii czy Francji.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułStarogard zmienia się na lepsze. Podsumowanie inwestycji 2023
Następny artykułDachowanie w Jeżowie. Kierująca miała sporo szczęścia