A A+ A++

Myśliwce Eurofighter Typhoon z niemieckich i brytyjskich sił powietrznych wezmą udział we wspólnych ćwiczeniach organizowanych na Litwie. Celem ćwiczeń będzie wspólne pełnienie dyżurów obrony powietrznej. Manewry odbywają się w ramach programu Eurofighter Interoperability Enhancement mającego zwiększyć interoperacyjność między siłami powietrznymi używającymi samolotów tego typu.

Niemieckie myśliwce będą pochodziły z 71. Skrzydła Taktycznego, a brytyjskie – z 135. Skrzydła Ekspedycyjnego. Ćwiczenia będą sprawdzianem koncepcji Plug & Fight, której założeniem jest możliwość szybkiego włączenia niewielkiego kontyngentu lotniczego jednego państwa do operacji prowadzonej już przez siły powietrzne innego kraju. W tym wypadku ćwiczenia będą prowadzone w bazie w Szawlach na Litwie.

– Jest to wspaniała okazja do zobaczenia i nauczenia się, jak obie strony mogą pracować wspólnie – powiedział dowódca  71. Skrzydła Taktycznego podpułkownik Andreas Beckman. – Zwykle nie mamy okazji do latania w formacjach mieszanych, dlatego to niezwykła okazja z perspektywy pilotów, ale również mechaników i zespołów logistycznych.

Obie jednostki – 71. Skrzydło Taktyczne Luftwaffe i 135. Skrzydło Ekspedycyjne Royal Air Force – będą niedługo współdziałały w prawdziwej misji w ramach NATO. Eurofightery obu państw będą stacjonowały przez kilka miesięcy w estońskiej bazie Ämari w ramach misji Baltic Air Policing.

Baltic Air Policing

Celem misji „Baltic Air Policing” jest zapewnienie integralności przestrzeni powietrznej NATO. Misja rozpoczęła się w 2004 roku, z przystąpieniem Litwy, Łotwy i Estonii do sojuszu. Państwa te nie mają wystarczających sił powietrznych do zapewnienia sobie obrony we własnym zakresie. Każda zmiana trwa średnio cztery miesiące. Państwo wiodące musi całodobowo utrzymywać dwa myśliwce w piętnastominutowej gotowości do startu, a kolejne cztery są w trzydziestominutowym stanie gotowości. Początkowo w każdej zmianie uczestniczyły cztery myśliwce z jednego państwa, ale po rosyjskiej inwazji na Ukrainę od 2014 roku w każdej zmianie uczestniczą minimum dwa, a przeważnie trzy państwa – każde deleguje cztery myśliwce. W latach 2014–2015 na każdej zmianie były po cztery samoloty z czterech państw.

Myśliwce NATO stacjonują w bazie Szawle na Litwie i Ämari w Estonii, a okresowo również w Malborku. Wszystkie kontyngenty podlegają bezpośrednio Naczelnemu Dowódcy Sojuszniczemu w Europie (SACEUR), który dowodzi myśliwcami na „Baltic Air Policing” poprzez Wielonarodowe Centrum Operacji Lotniczych (CAOC) w Uedem w Niemczech. W momencie ogłoszenia alarmu CAOC wysyła rozkaz przechwycenia, przekazywany przez Centrum Kontroli i Raportowania (CRC) w Kormiałowie na Litwie, które następnie bezpośrednio naprowadza myśliwce.

Zobacz też: US Navy nie wykorzystuje potencjału F/A-18E/F?

(airforce-technology.com)

Maciej Hypś, Konflikty.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolska siatkarka zakażona koronawirusem. Zamknięto halę, w której zagrają reprezentacje
Następny artykułSiatkarka ŁKS-u Commercecon z koronawirusem? Co czeka łódzki zespół?