A A+ A++

We wschowskim klasztorze franciszkańskim 4 września ogłoszono dekret Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów o ustanowieniu Matki Bożej patronką miasta Wschowy. Uroczystej liturgii przewodniczył bp Tadeusz Lityński, który udzielił święceń diakonatu czterem alumnom.

„Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów następnie, mocą udzielonych jej przez papieża Franciszka uprawnień, rozważywszy przedstawione sprawy, aby wybór i aprobata odbyły się zgodnie z przepisami prawa, przychyla się do prośby i zatwierdza Błogosławioną Maryję Dziewicę z tytułem >>ze Wschowy<< patronką u Boga miasta Wschowa, łącznie ze wszystkimi prawami i przywilejami liturgicznymi wynikającymi z rubryk” – to fragment dekretu odczytanego przez ks. kan. Dariusz Ludwikowski tuż przed Mszą św.

W liturgię zebranych wprowadził prowincjał zakonu franciszkanów – o. dr Bernard Marciniak, który przypomniał, że za rok odbędzie się koronacja obrazu NMP Matki Bożej Pocieszenia, który znajduje się w tutejszym kościele.

Mszy św. przewodniczył bp Tadeusz Lityński. – To historyczna chwila, to historyczna godzina nie tylko dla zakonu franciszkańskiego, dla tego klasztoru, dla miasta Wschowy, ale również dla Kościoła zielonogórsko-gorzowskiego – podkreślił na wstępie biskup.

– Wyrażam wdzięczność Opatrzności Bożej, wyrażam wdzięczność Bogu w Trójcy Jedynemu, za to, że w swojej miłości i zrządzeniu dzisiaj pozwala nam cieszyć się tą decyzją ogłoszoną już oficjalnie patronatu dla mieszkańców Wschowy. Tutaj od wieków czczona i szanowana jest Matka Boża, która przyjmuje nasze wołania – dodał pasterz diecezji.

Radości z decyzji Stolicy Apostolskiej nie kryją wschowscy franciszkanie. – To odniesienie do wielowiekowej tradycji i tej pobożności, jaka tutaj miała miejsce. Ustanowienie patronatu zaczęło się od oddolnej inicjatywy społecznej. Rok temu były zbierane podpisy i wielu mieszkańców i okolic podpisało się pod tym, żeby Maryja nam patronowała. Potem trzeba było prosić od decyzję radę miasta i burmistrza. Następnie pod tym wszystkim podpisywali się trzej proboszczowie parafii i ksiądz biskup, a Stolica Apostolska się do tego przychyliła – wyjaśnia o. Klaudiusz Michalski, gwardian klasztoru i proboszcz parafii pw. św. Józefa.

– Od 2021 roku czwarty dzień września będzie obchodzony we Wschowie, jako uroczystość patronki miasta. Niech nam pomaga żyć i uświęcać się na tej ziemi, abyśmy kiedyś mogli być dobrymi mieszkańcami Królestwa Niebieskiego – dodał.

Podczas Mszy św. bp Tadeusz Lityński udzielił święceń diakonatu czterem alumnom Wyższego Seminarium Duchownego pw. bł. Jana Dunsa Szkota we Wronkach.

19 marca 2018 roku bp Tadeusz Lityński ustanowił sanktuarium NMP Matki Bożej Pocieszenia we Wschowie.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWinobranie czas start! Sprawdź, co się będzie działo w sobotę [PROGRAM]
Następny artykuł“Na nic więcej nie zasługujecie. Tylko na pogardę”. Bulwersujące słowa zastępcy Trzaskowskiego