A A+ A++

We wtorek 2 lutego 2021 r. ogłoszono nominacje ze wszystkich krajów, biorących udział w plebiscycie. Teraz odbędzie się ich weryfikacja i ocena międzynarodowego jury. O tytuł najlepszego budynku Europy walczą trzy wrocławskie, miejskie realizacje: Nowe Żerniki, Centrum Aktywności Lokalnej na Przedmieściu Oławskim oraz rewitalizacja Przedmieścia Oławskiego.

– To wielki zaszczyt że możemy pochwalić się w ten sposób naszym innowacyjnym stylem pracy i wkładem projektu Nowe Żerniki w urbanistykę i architekturę europejską i światową. Na razie konkurencja jest ogromna, ponad 400 nominacji, ale niezmiennie jesteśmy w najlepszej polskiej dwudziestce. A to, że podobna ilość weszła z Polski jak z Niemiec, Francji czy Wielkiej Brytanii świadczy ze polska architektura ma się coraz lepiej i że jesteśmy z naszymi trzema wrocławskimi projektami w bardzo mocnej grupie – mówi Piotr Fokczyński, architekt Wrocławia.

Organizatorzy uznali, że w związku z pandemią COVID-19 konkurs architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe przesunięty zostanie o rok i podzielono nominacje na dwa etapy: pierwszy dotyczy obiektów ukończonych od października 2018 do października 2020 roku, drugi obejmuje prace ukończone od listopada 2020 r. do kwietnia 2021 r. Z tych dwóch etapów powstanie lista prac kwalifikujących się do nagrody EU Mies Award 2022.

Nowe Żerniki

Nowe Żerniki, modelowe osiedle we Wrocławiu

Nowe Żerniki we Wrocławiu – inicjatorami powstania osiedla są: miasto Wrocław, Dolnośląska Okręgowa Izba Architektów RP we współpracy z wrocławskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP.

Koordynatorem przedsięwzięcia jest architekt miasta Piotr Fokczyński, organizatorem DSOIA RP – Zbigniew Maćków we współpracy w wrocławskim oddziałem SARP – Maciej Hawrylak. Natomiast autorami zwycięskiego projektu jest ponad 40 pracowni architektonicznych.

Inwestorzy to gmina Wrocław, deweloperzy, TBS Wrocław, kooperatywy oraz osoby fizyczne. 

[embedded content]

Nowe Żerniki, lipiec 2020 r.

Warto dodać, że wrocławskie osiedle Nowe Żerniki zdobyło pierwsze miejsce w IX edycji konkursu „Życie w Architekturze” na najlepsze realizacje w Polsce powstałe w latach 2015-2019. Nagroda została przyznana w kategorii „Najlepszy budynek wielorodzinny”.

W 2020 r. budynek wielorodzinny z serwisem opiekuńczym na osiedlu Nowe Żerniki we Wrocławiu zwyciężył w ogólnopolskim konkursie budowlanym „Modernizacja Roku i Budowa XXI w”.

Centrum Aktywności Lokalnej

Centrum Aktywności Lokalnej przy ul. gen. Prądzyńskiego 39A

Spotkania mieszkańców, warsztaty, a do tego kino letnie, sala do tańca i zielony dach – to wszystko w wyremontowanym, XIX-wiecznym budynku w oficynie na Przedmieściu Oławskim. Robi wrażenie to, co zrobiono przy ul. gen. Prądzyńskiego 39A. Trwający rok remont był pierwszym od zakończenia wojny. Zarząd Inwestycji Miejskich przebudował, rozbudował i wyremontował zabytkowy XIX-wieczny budynek w oficynie, w którym przed laty była stajnia i powozownia.

Centrum Aktywności Lokalnej przy ul. gen. Prądzyńskiego 39A

Od stycznia 2020 r. jest tam Centrum Aktywności Lokalnej. To miejsce spotkań dla dzieci i młodzieży, mieszkańców, seniorów, lokalnych przedsiębiorców i NGO. W planach są m.in. różne warsztaty, spotkania grup sąsiedzkich, seminaria i debaty, kluby dyskusyjne, spacery i wieczorki. Organizatorzy chcą zapraszać naukowców, przedsiębiorców i artystów, i rozmawiać z nimi o osiedlu.

Rewitalizacja Przedmieścia Oławskiego

W tym przypadku doceniono szereg projektów i działań, które w ostatnich latach mają miejsce na Przedmieściu Oławskim.

Czytaj także: Nabrzeża rzeki Oławy przeszły metamorfozę [ZDJĘCIA]

W nominowanym gronie znalazły się m.in. Centrum Aktywności Lokalnej autorstwa ch+ architekci, bulwar nad Oławą autorstwa Vertigo Margareta Jarczewska i a+f projektowanie przestrzeni, rewitalizacje podwórek oraz aktywizacja gminnych lokali usługowych.

Czytaj także: Wrocław rewitalizuje Przedmieście Oławskie

Architektoniczny Oskar

Nagroda im. Miesa van der Rohe jest najważniejszym wyróżnieniem Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej, a przyznawana jest co dwa lata, nieprzerwanie od 1988 roku. Jak podkreślają organizatorzy nominowane obiekty zawsze są „innowacyjne, przesuwają granice i wyznaczają nowe standardy”.

Patronem nagrody jest wybitny niemiecki architekt, uchodzi za jednego z najważniejszych twórców architektury modernistycznej. W swoich projektach łączył elementy klasycyzmu z nowymi technologiami. Zajmował się dizajnem, projektowaniem wnętrz, mebli, jest także autorem projektów domów, obiektów użyteczności publicznej, był prekursorem budowy wielu nowoczesnych wieżowców. Pracował w Niemczech, Czechach, Hiszpanii, w 1938 roku emigrował do Stanów Zjednoczonych.

Wrocławskie realizacje z nominacjami

Wrocławskie obiekty niejednokrotnie były już nominowane do Nagrody Miesa van der Rohe, w tym gronie są m.in. wyremontowany dom handlowy Renoma, plenerowa Nawa – rzeźba na wrocławskiej wyspie Daliowej, oraz osiedle Atmosfera w kompleksie WuWa 2 na Nowych Żernikach, żelbetowa konstrukcja przystanku tramwajowo-kolejowego przy wrocławskim Stadionie Wrocław, Narodowe Forum Muzyki.

Czytaj także:

Wystawa „Mies van der Rohe Award 2015” we Wrocławiu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMass Effect: Legendary Edition – pierwsze porównanie graficzne z oryginalnymi grami
Następny artykułJest decyzja ws. szczepionek dla polskich sportowców. “Priorytet”