A A+ A++

Na filmie opublikowanym na profilu V-Gun dla zwierząt widzimy młodą świnię ze sparaliżowanymi tylnymi nogami. Przebywa ona w boksie bez słomy ani ściółki. Siedzi na betonowej posadzce. Jak podano, przebywa ona “na terenie jednej z państwowych uczelni w Polsce”.

ZOBACZ: Wielka Brytania. Przez brak rzeźników, zdrowe świnie są zabijane i wyrzucane

“Jest wykorzystywana w eksperymencie naukowym. Dla zaspokojenia potrzeb eksploracji, badacze zapewnili jej zabawkę – butelkę wody zwieszoną na sznurku, do której nie jest w stanie dosięgnąć” – dodano w opisie do wideo.

Jak mówił Norbert Ziemlicki z Fundacji Centaurus, zwierzęta wykorzystywane do badań miały być pozostawione z połamanymi kręgosłupami, bez należytej opieki i leków przeciwbólowych.

– Dostaliśmy namiary na stronę V-Gun, którzy nagłośnili sprawę. Wiemy, że te świnki nie żyją. Sprawę zgłosił chyba były już pracownik uniwersytetu, który pracuje teraz w innej klinice. Podobno policja już go przesłuchiwała. W imię doświadczeń cierpiały zwierzęta, których już nie ma. W laboratoriach nie ma kamer i nikt nikomu na dziś nic nie udowodni. Przepisy powinny się zmienić – podkreślił w rozmowie z polsatnews.pl.

“Publikowane w Internecie zdjęcia i film zostały wykonane podczas badań, realizowanych w ramach projektów naukowych dotyczących leczenia skolioz u dzieci oraz pourazowego uszkodzenia rdzenia kręgowego. Badania te miały wszystkie niezbędne zgody komisji bioetycznych” – czytamy w oświadczeniu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, które przesłano redakcji polsatnews.pl.

Protest przed Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu

20 października przed wrocławską uczelnią odbył się protest przeciwników opisywanych badań, które – w ich opinii – są torturą. Zgromadzeni mieli ze sobą plakaty i transparenty z hasłami: “Gdzie jest świnka G2?”, “Stop torturom w laboratoriach”, “Nazywacie to nauką?” oraz zdjęciami świń wykorzystywanych w domniemanych eksperymentach.

W przekazanym redakcji polsatnews.pl poinformowano o powołaniu wewnętrznej komisji w sprawie zwierząt. “Na początku września, kiedy uczelnia została poinformowana o możliwych nieprawidłowościach w projektach, rektor UPWr podjął decyzję o natychmiastowym powołaniu wewnętrznej komisji do wyjaśnienia sprawy” – czytamy w komunikacie.

ZOBACZ: USA. Zwierzę żyło z ważącą 16 kg oponą na szyi. Przez dwa lata

“Komisja ta wykazała, że podczas realizacji badań doszło do nieprawidłowości – co poskutkuje wszczęciem postępowania dyscyplinarnego wobec osoby odpowiedzialnej za realizacje badań. Dodatkowo komisja zaleciła restrukturyzację centrum, w którym prowadzone były projekty, aby w przyszłości usprawnić nadzór nad realizacją badań” – dodano w oświadczeniu.

“Jednocześnie czekamy na efekty postępowania w prokuraturze i w zależności od jej ustaleń, podejmowane będą kolejne decyzje. Do czasu zakończenia śledztwa nie będziemy komentować szczegółowych ustaleń uczelnianej komisji” – podsumowano.

ac/an/ sgo/Polsatnews.pl

Czytaj więcej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWody Polskie inwestują w poprawę jakości i różnorodności biologicznej wód Pilicy
Następny artykułPrzebudowano drogę w Brzozowicy Dużej