A A+ A++

Od dwóch tygodni na ostrowskich ulicach znów widuje się rowery miejskie. Tegoroczny sezon ruszył 1 kwietnia, a więc miesiąc później niż ostatnio. Jednoślady będą też dostępne miesiąc krócej, bo do końca października. Żeby z nich korzystać, trzeba być zarejestrowanym w systemie Nextbike. Po jednorazowej opłacie aktywacyjnej pierwsze dwie godziny korzystania z roweru są bezpłatne, później, tak jak w poprzednim sezonie, naliczana jest opłata według cennika – przypominają administratorzy systemu.

Rower miejski ma wiele zalet. Jest ekologiczny, jego użytkownicy nie stoją w korkach, a przedostanie się z punktu A do punktu B zabiera o wiele mniej czasu, niż pokonywanie tej odległości na piechotę. Poza tym nie generuje kosztów i zapewnia aktywność fizyczną. Nic dziwnego, że ostrowianom się spodobał. – Mieszkańcy mogą korzystać z roweru miejskiego już siódmy sezon. Każdego roku skala wypożyczeń rośnie, a użytkowników jest coraz więcej. Poprzedni sezon zakończyliśmy z wynikiem 25 tysięcy wypożyczeń – podsumowuje Sandra Jankowska z biura prasowego ostrowskiego urzędu miejskiego.

Właścicielem całego systemu Ostrowskiego Roweru Miejskiego jest MZK, który posiada też cztery stacje rowerowe, jedna należy do urzędu miejskiego, a pozostałe są dzierżawione przez podmioty, takie jak Galeria Ostrowia czy zakład Mahle. – Zarówno na sam system, jak i na stacje czy terminale Miejski Zakład Komunikacji pozyskał dofinansowanie w wysokości 85 procent – przypomina Janusz Marczak, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Ostrowie Wielkopolskim. – W sumie stacji jest 13, a wszystkich rowerów, które uczestniczą w tym systemie jest 121.

By z nich korzystać, trzeba pobrać aplikację Nextbike na telefon, zarejestrować się w systemie i wpłacić kwotę 10 złotych jako kaucję. Kwota ta pobierana jest z konta w przypadku przekroczenia przez użytkownika czasu darmowej jazdy, czyli 120 minut.

W tym roku okres funkcjonowania roweru miejskiego będzie krótszy. Został skrócony o dwa miesiące: sezon zaczyna się miesiąc później i kończy miesiąc wcześniej. To ma wygenerować oszczędności. – Uznaliśmy, że są to miesiące dość chłodne i w związku z tym rower nie cieszył się zbyt dużą popularnością, a jego zniszczenia ze względu na warunki pogodowe były znaczne – mówi Janusz Marczak, apelując jednocześnie o poszanowanie wspólnego dobra i nie niszczenie rowerów.

Po sezonie wszystkie rowery są serwisowane, naprawiane, lub – przy dużych zniszczeniach – wymieniane na nowe. W trakcie sezonu usterki naprawiane są na bieżąco. Każde uszkodzenie lub porzucenie roweru poza stacją mieszkańcy mogą zgłaszać pod numerem telefonu 62 584 25 55.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAnaliza zdawalności OSK z terenu powiatu ryckiego w 2022 r.
Następny artykułWypadek przy ul. Lubelskiej