A A+ A++

Dlaczego krety tworzą kopce?

Krety to zmora każdego ogrodnika, tym bardziej że te gryzonie jednej nocy potrafią uformować nawet trzydzieści kopców. Pozostawione na powierzchni kopce spełniają dla kreta bardzo ważną funkcję – mianowicie służą im za kanały wentylacyjne. Problem w tym, że ofiarami kreciej działalności z reguły padają wielbiciele i właściciele działek i ogrodów.

Kret potrafi zniweczyć ciężką pracę ogrodnika nie tylko z uwagi na tworzenie kopczyków, ale i przyczyniając się do obumierania roślin, poprzez niszczenie ich korzeni w trakcie poszukiwania pożywienia.

Kret doskonale czuje się w glebie wilgotnej i próchniczej, szerokim łukiem unikając miejsc suchych i kamienistych. Skoro miłośnicy ogrodów skrupulatnie podlewają swoje rośliny, zapewniając im próchnicze podłoże do lepszego kwitnienia, tworzą dla kreta zachętę do penetrowania gleby pod ogrodem.

Krety zimują w swoich korytarzach wyrytych na głębokości ok. 50-60 cm poniżej poziomu zamarzania gleby. Doba kreta dzieli się na trzy, ośmiogodzinne cykle, podczas których wędruje swoimi podziemnymi labiryntami, szukając pożywienia, a cztery godziny przeznacza na sen.

Kret potrafi wykopać jednej nocy nawet 30 kopców123RF/PICSEL

Jak pozbyć się kretów z ogrodu?

Z nieproszonymi gośćmi w naszym ogrodzie lub na działce, czyli kretami, możemy walczyć na różne sposoby. Batalię z gryzoniami warto zacząć od posadzenia roślin, które z uwagi na wydzielany zapach zniechęcą krety do odwiedzania naszej zielonej oazy.

W tym przypadku doskonale sprawdzą się czosnek pospolity, ozdobny lub niedźwiedzi. W ogrodzie warto również zasadzić miętę, narcyzy i aksamitki.

Kolejna metoda na pozbycie się kretów polega na rozgnieceniu kilku ząbków czosnku i wykorzystanie ich jako bazy do zrobienia specjalnej mikstury. W tym celu w garnku powinniśmy zagotować litr wody i dodać posiekany czosnek. Całość gotujemy przez ok. 10 minut. Następnie do garnka wlewamy dwie łyżki oleju rycynowego i mieszamy.

Gdy nasza mikstura wystygnie, należy przelać ją do butelki z atomizerem i nanieść w miejsca, gdzie najczęściej pojawia się kret. Taki zabieg należy regularnie powtarzać.

Naszym sprzymierzeńcem w procesie wypędzania kretów z ogrodu może być również ocet, który należy wymieszać z wodą w proporcji 1:10. Miksturę wlewamy do jednego z kretowisk i je zasypujemy. Następnego dnia procedurę powtarzamy, ale już z kolejnym kopcem.

Krety nie przepadają za zapachem ludzkich włosów oraz wonią psiej i kociej sierści. Jeśli posiadasz czworonoga, zbierz sierść ze szczotki, którą wyczesujesz swojego pupila i włóż ją do kreciej nory.

“Ewa gotuje”: Sałatka z grillowanym halloumiPolsat

INTERIA.PL

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?

Dołącz do nas … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNajmocniejsze cytaty – Łysy z Brazzers zdradza, z iloma kobietami spółkował
Następny artykułŚmiertelnie potrącił mężczyznę i uciekł z miejsca zdarzenia. Tragedia w powiecie oleskim