Stowarzyszenie WeRwA wraz z wieloma partnerami w Dniu Wszystkich Świętych przeprowadzi kwestę na chełmskich cmentarzach. Kwesta odbędzie się 1 listopada w godz. 9:00-17:00 na obu chełmskich cmentarzach. Zebrane środki, zgodnie z zaleceniem konserwatora zabytków zostaną wykorzystane na renowację anonimowego nagrobka powstańca styczniowego lub listopadowego, który jest zlokalizowany na cmentarzu przy ul. Lwowskiej.
Organizatorzy czekają na zgłoszenia wolontariuszy, którzy poświęcą godzinę tego dnia i zechcą kwestować w tym ważnym celu. Zgłoszenia są przyjmowane pod numerem telefonu 502 342 117 lub pocztą elektroniczną na adres [email protected].
Jednocześnie stowarzyszenie po raz kolejny apeluje o ograniczenie ilości plastikowych ozdób i szklanych zniczy jakie Polacy przed dniem Wszystkich Świętych zaniosą na cmentarze. Szacuje się, że w tych dniach nasi rodacy wydają ponad miliard złotych, w tym około 750 milionów złotych na znicze. Zakupione przez nich artykuły po kilku dniach trafią na śmietnik. Będą to miliony ton śmieci, które najczęściej nawet nie nadają się do recyklingu. To olbrzymie koszty oraz strata dla środowiska i zagrożenie zdrowia.
– Dekorowanie grobów to piękna polska tradycja i stowarzyszenie nie chce tego zwyczaju deprecjonować, jednak warto się zastanowić, czy zamiast kupować kolejny kopcący znicz lub plastikowy wianek, nie lepiej przeznaczyć tych pieniędzy na odnowę zabytkowych nagrobków lub inny cel humanitarny – mówi Grzegorz Gorczyca z WeRwY. – Pamiętajmy o naszych zmarłych, jednak zastanówmy się czy Im naprawdę zależy na tym, by na ich nagrobku paliło się dwadzieścia zniczy? Czy może jednak nasi bliscy wolą pamięć i modlitwę zamiast gadżetowej pokazówki na nagrobku? Może pamiętając i wspominając zmarłych, zamiast wydawać setki złotych na znicze i plastikowe wianki, lepiej wspomóc ubogich żyjących? Może naszych zmarłych lepiej wspominać sercem i umysłem niż portfelem? Mniej przepychu, a więcej skromności i godności – to idea godna świadomego przeżywania Dnia Wszystkich Świętych i pielęgnowania pamięci o bliskich, którzy odeszli.
Uwagę na ten problem zwraca coraz więcej autorytetów świeckich i duchownych. Apelują: „Nie zalewajmy naszych cmentarzy sztucznymi kwiatami! Nie dekorujmy grobów bliskich setkami zniczy!”. Wskazują olbrzymie koszty wywozu i utylizacji odpadów, straty środowiska oraz zagrożenie dla zdrowia, bowiem warto przypomnieć, że wypalające się znicze wydzielają szkodliwy toluen i rakotwórczy benzen. Mówią wprost: to nie jest potrzebne zmarłym i szkodzi żywym! GG
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS