A A+ A++

Jak co roku ruszył właśnie “pobór” cywilnych samochodów na potrzeby wojska. “Wezwanie” otrzymać też mogą właściciele maszyn czy nieruchomości. Kiedy wojsko może zarekwirować wasz prywatny pojazd i jak zachować się w przypadku otrzymania wezwania?

W internecie pojawiły się zdjęcia pism, jakie w ostatnim czasie dostali właściciele kilkuset samochodów. Uspokajamy – wbrew temu, co wyczytać można w niektórych mediach – nie jest to wcale efekt wydarzeń na granicy z Białorusią i zaogniającej się sytuacji na linii Ukraina-Rosja, lecz standardowe działanie służące przetestowaniu obowiązujących w wojsku procedur.

Opinia publiczna nie jest bowiem świadoma, że co roku – w ramach ćwiczeń – wojsko “mobilizuje” kilkaset prywatnych pojazdów. Ich limity określa – publikowane corocznie – rozporządzenie. Podstawami prawnymi są tu Kodeks postępowania administracyjnego i Ustawa o powszechnym obowiązku obrony RP z 1967 roku (z późniejszymi zmianami).

Jej art. 208 stanowi, że: 

Pewną nowością jest fakt, że wśród zainteresowanych prywatnymi pojazdami jednostek wskazywane są również te wchodzące w skład Wojsk Obrony Terytorialnej. Nie powinno to jednak budzić większych emocji – WOT jest przecież częścią sił zbrojnych RP.

Nie tylko samochody. Wojsko “konfiskuje” też budynki i sprzęt

Wspomniane rozporządzenie określa potrzeby “jednostek organizacyjnych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej związane z przeprowadzaniem ćwiczeń wojskowych, w tym organizowanych z zastosowaniem natychmiastowego stawiennictwa żołnierzy rezerwy i sprawdzaniem gotowości mobilizacyjnej oraz wykonujących zadania zwalczania klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków”.

Oprócz właścicieli samochodów osobowych wezwań mogą się też spodziewać osoby będące w posiadaniu:

  • nieruchomości,
  • samochodów ciężarowych z zabudowami skrzyniowymi i specjalistycznymi,
  • przyczep/naczep,
  • sprzętu ciężkiego (np. budowlanego),
  • motocykli.

Pamiętajmy, że w przypadku samochodów nie muszą to być wcale – kojarzące się z działaniami woskowymi – pickupy i terenówki. Chcąc przetestować procedury mobilizacyjne jednostek, wojskowi mogą też być zainteresowani chociażby minivanami czy autami typowo dostawczymi.

Kiedy wojsko może zmobilizować nasze auto?

Jak czytamy w art. 61 par. 4 kodeksu postępowania administracyjnego, wojsko ma prawo “zmobilizować” nasze auto zarówno w czasie działań zbrojnych, jak i pokoju. W drugim przypadku chodzić może o zdarzenia losowe, jak np. zwalczanie skutków klęsk żywiołowych lub… rutynowe ćwiczenia mające na … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZUS: Kalkulator pomoże przedsiębiorcom obliczyć składkę zdrowotną
Następny artykułKomisja zdecydowała ws. immunitetu Banasia. Wcześniej specjalnie przeniesiono obrady