A A+ A++

Do Rady Powiatu wpłynął wniosek o odwołanie przewodniczącej Rady Powiatu. Wniosek został złożony przez klub Prawa i Sprawiedliwości. Podpisali go: Agnieszka Kuś, Danuta Krępa, Dariusz Stachowicz, Krzysztof Serwicki, Maria Salwa, Mirosław Wojciechowski. 

Na podstawie art. 14 ust. 4 ustawy o samorządzie powiatowym wnioskujemy o odwołanie Pani Bożeny Wrony z funkcji Przewodniczącej Rady Powiatu Starachowickiego.

W uzasadnieniu zapisano: 

„Podczas sesji Rady Powiatu Starachowickiego w dniu 28 września 2023 r. Przewodnicząca Rady Powiatu Pani Bożena Wrona dopuściła do głosu Pana Piotra Capałę, który wystąpił z propozycją podjęcia przez radnych działań zmierzających do przyjęcia Kodeksu Etyki Radnego. W swoim wystąpieniu Pan Piotr Capała dokonał nieuprawnionego ataku na radną Prawa Sprawiedliwości Panią Agnieszkę Kuś, zarzucając Jej hejt. Dopuszczenie do głosu Pana Piotra Capały i brak reakcji Przewodniczącej Rady Powiatu Starachowickiego na sposób Jego wystąpienia, doprowadziło do swobodnego ataku na radną Panią Agnieszkę Kuś i poniżania Jej w oczach opinii publicznej. 

Pani Bożena Wrona naruszyła § 7 ust. 3 i 4 Statutu Powiatu Starachowickiego, ponieważ forma wystąpienia Pana Piotra Capały zakłóciła powagę sesji oraz podważyła godność radnej Pani Agnieszki Kuś. Dbając o dobre imię Radnych Powiatu Starachowickiego, uważamy zachowanie Pani Bożeny Wrony – Przewodniczącej Rady Powiatu za niedopuszczalne i wnioskujemy o odwołanie Pani Bożeny Wrony z funkcji Przewodniczącej Rady Powiatu Starachowickiego.” 

Cała ta sytuacja jest pokłosiem wydarzeniem z wrześniowej sesji Rady Powiatu, kiedy została złożona petycja w sprawie przyjęcia Kodeksu Etyki Radnego oraz upomnienia jednej z radnych – za zdaniem wnioskodawców – nienawistne komentarze w internecie.

– W obliczu zbliżających się wyborów do samorządów terytorialnych oraz nawiązując do skandalicznego i nieprzystającego do osoby radnej Rady Powiatu zachowania Agnieszki Kuś, jak również kierując się troską o jakość kontaktów międzyludzkich, postulujemy o ustanowienie – wzorem innych samorządów terytorialnych w Polsce – Kodeksu Etyki Radnego oraz jego niezwłoczną implementację – mówił wnioskodawca Piotr Capała. 

Następstwem jego przemówienia i całej dyskusji, która się wtedy wywiązała jest wniosek o odwołanie przewodniczącej Bożeny Wrony za zdaniem wnioskodawców złamanie przepisów. Zanim doszło do tajnego głosowania, strony miały możliwość wypowiedzenia się 

– Pani Agnieszce Kuś zarzuca się hejt, podczas gdy Pani Agnieszka jest obiektem hejtu. Codziennie wylewa się na nią całe morze hejtu, a Ci co to robią nie przebierają w słowach. Pani Agnieszka Kuś jest osobną aktywną, wielokrotnie pomagała osobom potrzebującym i w trudnych sytuacjach. Pani przewodnicząca nie powinna dopuścić do takiego ataku na radnego na sesji Rady Powiatu. Hejt  jest czymś wstrętnym, czymś co narusza godność człowieka. Ci którzy stosują hejt powinni wiedzieć, że to uwłacza im godności. To co się zadziało na sesji we wrześniu, uwłacza godności nas radnych bez względu na opcję polityczną. Atakowano radnego, przez osoby które nie są radnymi, które nie pracują w samorządzie i nie powinny być dopuszczone do głosu – mówiła przewodnicząca klubu PiS w Radzie Powiatu Danuta Krępa. 

– Urządziliście nagonkę na moją osobę, a z sali obrad zrobiliście salę sądową. To była zaplanowana akcja, o czym już w sierpniu wspomniał Pan starostwa mówiąc, że „moje grzeszki  będą rozliczone”. Pani przewodnicząca powinna wiedzieć, że Rada Powiatu nie ma kompetencji w tym zakresie – mówiła radna Agnieszka Kuś, przywołując jeszcze kwestię zabierania głosu przez mieszkańców w trakcie obrad Rady Powiatu. – Skoro każdy mieszkaniec prosto z ulicy może wejść na mównicę i może zabrać głos, to dlaczego nie wyraziła Pani  zgody na wystąpienie dzisiaj osoby, która była wywoływana tutaj na poprzedniej sesji, a wyraziła pani zgodę Konradowi Rączce. W jaki sposób wykorzystuje Pani swoją władzę i dokonuje podziału umożliwienia zabrania głosu? – Pytała radna Kuś. 

– Moim zdaniem pani przewodnicząca nie złamała żadnych reguł dotyczących prawa. Pan Capała wystąpił z konkretnym wnioskiem. Gdybyśmy ten wniosek przyjęli i stworzyli kodeks etyki pewnie takiej sytuacji by nie było. Zalecam piszcie w mediach społecznościowych to, co nadaje się do pisania. Wniosek o odwołanie przewodniczącej Rady Powiatu, to jest decyzja polityczna, aby zdyskredytować w oczach opinii publicznej panią przewodniczącą – dodał Sławomir Rymarczyk. 

– Podzielam zdanie radnego Sławomira Rymarczyka. Pani przewodnicząca wykonuje sumiennie swoje obowiązki, zgodnie z przepisami. Pani Danusiu, hejt to rzecz straszliwa – mówił starosta starachowicki Piotr Ambroszczyk. W tym czasie wstała grupa mieszkańców, a starosta Ambroszczyk dokończył swoją wypowiedź: „Są tu osoby, które doznały hejtu. Gdyby pani przewodnicząca udzieliła im głosu, precyzyjnie, by wskazały kto z tej sali je hejotwał.” – powiedział Ambroszczyk. 

Głos zabrała także przewodnicząca Rady Powiatu Bożena Wrona. 

– Znam regulamin i status. Pan Capała zwrócił się z pismem. Ja nie odpowiadam za treść wypowiedzi, nie przewidzę, co ktoś powie. Obecny w trakcie wrześniowych obrad pan Konrad Rączka podszedł do mnie w przerwie i powiedział, że jest mu przykro i chce uspokoić atmosferę. Ja nie mam czasu na analizę wypowiedzi. Nie złamałam żadnych kwestii jeśli chodzi o przepisy. Natomiast, jak chce czasem państwu odebrać głos, to macie pretensje, że chce to zrobić – powiedziała przewodnicząca Bożena Wrona. 

Następnie odbyło się tajne głosowanie. Na obecnych 18 radnych, oddano 18 głosów ważnych. 

ZA odwołaniem było – 6 radnych, PRZECIW – 12 radnych.

Przewodnicząca Bożena Wrona nie została odwołana.  


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNie dajmy się oszukać na BLIKA
Następny artykułOstatnio książki, a teraz planszówki. Kolejne nowości w nyskiej bibliotece